Заев: Нема потреба од доставување документи до грчките организации за финансиерите на протестите во Македонија

Премиерот Зоран Заев е дециден дека нема потреба да достават документи до грчките организации, што сакаат да направат истраги и да бараат одговорност од грчкиот бизнисмен со руско потекло, Иван Савиди, кој ги финансирал протестите на навивачката група Комити во Македонија. Смета дека тоа се искази на лица, кои се не потврдени, а дадени во разговор во полицијата.- Тоа се искази на луѓе кои го дадоа по нападите врз полицајците пред Собранието, како дел од навивавачката група Комити во Македонија. Зошто тоа го правеле. Јас тоа го коментирав за да испратам порака дека треба да се гради пријателство, а не да се создаваат основи за непријателство. Македонија веќе покажува пример за градење на пријателство и ние тоа ќе продолжиме да го правиме со сите земји, па така и со Руската федерација, рече Заев.Премиерот забележа дека на сите треба да им биде јасно дека за Македонија не постои друга алтернатива освен полноправно членство во ЕУ и НАТО.Прашан и за набавката на возила на лизинг за потребите на Владата, а за што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 501 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 395 | | | веќе видена

Откако опозицијата денеска обвини дека премиерот Зоран Заев ја опструирал истрагата за Рекет, од СДСМ возвратија дека опструирањето истраги било одлика на ...
сите 360 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 336 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 911 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Нема потреба од доставување документи до грчките организации за финансиерите на протестите во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: