Државјаните на Косово наскоро без визи во ЕУ!

Граѓаните на Косово за неколку месеци може да се надеваат на патување без виза во Европска унија, како и во уште четири земји од шенген-зоната, откако еврокомесарот за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос денеска во Брисел изјави дека Приштина ги исполнила и преостанатите отворени барања. Според Гркот, станува збор за ратификувањето на договорот за границата со соседна Црна Гора и за понатамошен успех во борбата против организираниот криминал и корупцијата. За укинување на обврската за виза сега мора да се согласат државите-членки на ЕУ и Европски парламент, што може да потрае неколку месеци. „Ги трчаме последните стотина метри“, изјави Аврамопулос. Косоварите наскоро ќе можат со биометриски пасоши да патуваат без виза и да престојуваат до 90 дена во сите членки на ЕУ, освен во Велика Британија и во Ирска, како и во Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешка, кои се дел од шенген-зоната. Косово, кое прогласи независност од Србија во 2008 година, е единствената земја од Западен Балкан која сè уште нема ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја поздрави синоќа позитивната препорака на Европската комисија за либерализација на визите за граѓаните на Косово. Од владата во Приштина изразија очекување дека оваа препорака на ЕК ќе биде поддржана и од Европскиот парламент и од Советот на министри.
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателката на Комисијата за евроинтеграции во косовското Собрание, Блерта Делиу-Кодра смета дека препораката за укинување на визите за Косово е „значаен момент во остварувањето на едно долгоочекувано право“ на косовските граѓани, јави дописникот на МИА од Приштина. Со оглед дека се исполнети критериумите и поаѓајќи од средбите со претставници на Европската унија, Делиу-Кодра е убедена дека процесот на визната либерализација за граѓаните на Косово ќе заврши до крајот на годинава. Делиу-Кодра очекува усвојувањето на одлуката за визите да мине полесно во Европскиот парламент, додека процедурите ќе бидат нешто покомплексни во Советот на министрите. Таа најави нова динамика на лобирање за визната либерализација, со цел да се убедат земјите членки на ЕУ дека Косовците нема да го злоупотребат укинувањето на визите.
| | веќе видена | слични

Претставници на Европската комисија и на Македонија вчера, по повеќемесечни преговори, во Брисел ја парафираа спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс 2. Откако ќе стапи во сила овој договор, европските граничари ќе имаат поголеми овластувања и ќе можат да интервенираат на граничните премини, заедно со националните безбедносни сили. Фронтекс 2 има цел да ги зајакне надворешните граници на ЕУ и да се бори против илегалната миграција. – Откако договорот ќе стапи во сила, тимовите на Фронтекс со извршни овластувања ќе можат да вршат гранични контроли на граничните премини заедно со националните сили, што ќе донесе значајна додадена вредност – изјави еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос. Европската комисија треба да потпише сличен договор и со Албанија, а се преговара и со Србија, Црна Гора и со Босна и Херцеговина, каде што се појавуваат нови бегалски маршрути, објасни македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, според кој, овој договор е резултат на ...
| | веќе видена | слични

Со вчерашното парафирање на спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс 2, помеѓу Европската комисија и Македонија „тимовите на Фронтекс со извршни овластувања ќе можат да вршат гранични контроли на граничните премини заедно со националните сили, ова ќе донесе значајна додадена вредност“, вели еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос. Европската Комисија го поздрави продлабочувањето на соработката со земјите од Западниот Балкан, сличен договор се потпишува со Албанија, а се преговара и со Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, каде се појавуваат нови бегалски рути. „Сето ова е потребно за да се справиме со миграциските предизвици истовремено зачувувајќи го слободното движење“, истакна Аврамопулос. Еврокомесарот Аврамопулос, потврди уште еднаш дека Европската Комисија не бара и не планира никакви бегалски кампови на територијата на Македонија. Министерот Оливер Спасовски, запрашан да ги појасни наводите на опозицијата околу изградбата на прифатен центар за странци и дали ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Еврокомесарот Димитрис Аврамопулос најави дека во тек се преговори меѓу Србија и Европската унија со кои граничари од ЕУ заедно со српските колеги ќе патролираат по должината на српската граница за да спречат движење на мигранти. - Граничарите ќе патролираат и ќе користат техничка опрема. Овој договор значително ќе го засили управувањето со границите и ќе помогне во борбата против нерегуларната миграција и криумчарењето на мигранти низ регионот, вели Аврамопулос во текст за српски „Блиц“. Аврамопулос воедно изрази надеж дека наскоро целиот регион ќе има можност за безвизно патување во ЕУ, алудирајќи тука на преговорите со Косово. Тој додаде дека безвизниот режим на ЕУ за Балканот ќе биде надгледуван во иднина низ механизамот кој дозволува суспендирање на безвизниот режим доколку земјите не ги почитуваат своите обврски.
| | веќе видена | слични

Постигната е согласнот граничари од ЕУ да бидат распоредени во Македонија на границата со Грција доколку земјата се соочи со „ненадејни миграциски предизвици“. Договорот, парафиран од комесарот на ЕУ Димитрис Аврамопулос и македонскиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во средата, ќе й овозможи на граничната агенција на ЕУ да спроведува заеднички операции со Македонија. Иако официјално е затворена, она што стана познато како западнобалканска рута, сè уште ја користат мигранти водени од шверцери, за да се да стигнат до побогатите земји на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по објавувањето на позитивниот извештај од Европската комисија (ЕК) и препораката за визна либерализација, порача дека Косово конечно ја прими долгоочекуваната вест и дека кон крајот на годината косовските граѓани ќе патуваат во Европа без визи, јави дописникот на МИА од Приштина. Во објава на Фејсбук, Харадинај ги припиша заслугите за позитивниот извештај на Владата која тој ја води, која, како што вели, минатите месеци „работеше без да се штеди за исполнување на последните критериуми на ЕУ“. - Народот на Косово сосема оправдано се радува денеска на позитивната препорака на Европската комисија за слободно движење во земјите на ЕУ, при што ќе се третираат еднакво со сите други граѓани на регионот и на Европа, напиша Харадинај. Најавувајќи дека либерализацијата за Косово во Европскиот парламент (ЕП) ќе се расправа до крајот на август, а сиот процес ќе се заврши до крајот на годинава, косовскиот премиер вети продолжување на борбата против корупцијата и организираниот ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија потврди денеска дека Косово ги исполнило и последните две барања за укинување на визите за Европската унија. Еврокомесарот за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос го повика Европскиот парламент и Советот на ЕУ да донесат одлука за укинување на европските визи за косовските граѓани. Според него, ќе биде неопходно пред укинувањето на визите граѓаните на Косово добро да бидат запознати со правата и обврските за безвизно патување во ЕУ. На заедничка прес конференција Аврамопулос и претседателот на Косово, Хашим Тачи изјавија дека до косовските власти не е упатена молба за отворање миграциски центар на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 436 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државјаните на Косово наскоро без визи во ЕУ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: