Данев: Ова е тажен ден за Македонија, Тунтев: Тажен е затоа што дојдовме до ова дереџе


Пред пратениците денеска во Собранието беа измените на Изборниот законик со кој изборот на членови на Државната изборна комисија ќе се врши со 61 глас, а не ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 56. седница со 100 гласа „за“, без ниту еден воздржан и против ги избра претседателот, потпретседателот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Едногласно изгласани измените на Законот за Влада со 99 гласа „за“. Изборниот законик кој подлежеше на измени, заедно со измените на Законот за финансирање на ...
| | веќе видена | слични

Во продолжението на седницата беа донесени и измените и дополнувањата на Изборниот законик (99 гласа „за“) и на законите за Влада и за финансирање на ...
| | веќе видена | слични

Со 93 гласа „за“ и 1 „против“ се изласа потребата измените во Изборниот законик што се однесуваат на финансирањето да се донесат по скратена постапка. Измените ...
| | веќе видена | слични

Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ е избран за претседател, Дитмире Шеху од ДУИ за потпретседател, a Елизабета Постоловска од ВМРО-ДПМНЕ, Јанакие Витановски, Борис ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека здравствениот систем веќе се подготвува за нов бран на ковид наесен во однос на болнички капацитети и ...
сите 669 | | | веќе видена

Претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ - Зоран Заев и Христијан Мицкоски на својот последен синоќешен ТВ-дуел најавија по големи инвестиции во Македонија по ...
сите 743 | | | веќе видена

Откако обвинителката Вилма Рускоска и судијката Добрила Кацарска денеска реагираа во врска со спорните спотови на ВМРО-ДПМНЕ во кои тие се „појавуваат“, се ...
сите 130 | | | веќе видена

Видео снимка со наслов „Боки 13 со другарките“, се појави на Јутјуб канал со истото име, на кое се гледа како осудениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, ...
сите 18 | | | веќе видена

Договорите за добрососедство со Бугарија и со Грција се составен дел на преговарачката рамка на ЕК за Северна Македонија и Албанија, изјави бугарскиот ...
сите 254 | | | веќе видена

Вечерва, на граѓанската трибина во скопската општина Ѓорче Петров се обратија носителите на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски и Сања Лукаревска и кандидатките за ...
сите 124 | | | веќе видена

Кандидатот за премиер, Насер Зибери, со караванот „Оствари го твојот сон“ го започна своето патување од општина Желино, потоа ги посети околните села, Шемшово, ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Данев: Ова е тажен ден за Македонија, Тунтев: Тажен е затоа што дојдовме до ова дереџе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: