Роналдо ќе го пропушти првиот дуел против Реал Мадрид


Кристијано Роналдо следната недела официјално ќе биде претставен како ново засилување на Јувентус, по што се очекува да го продолжи својот одмор, започнат по крајот на настапот на Португалија на СП во Русија. Италијанските медиуми пренесуваат дека Роналдо ќе ги започне подготовките кон крајот на јули, кога Масимилијано Алегри конечно ќе ги има сите фудбалери на располагање, а тоа е најава дека Кристијано ќе го пропушти првиот дуел меѓу Јувентус и неговиот поранешен клуб Реал Мадрид. Истиот е закажан на американска територија на 5. август, период до кој се очекува Роналдо да има одработено само неколку дена од подготовките, што е недоволно за двете страни да прифатат ризик тој да настапи на натпревар. Португалецот е познат по внимателното враќање во ритам и затоа се очекува да го скокне европското дерби во Вашингтон, а како е потврда е наведен и ланскиот пример кога тренираше девет дена и сепак не беше целосно подготвен за Суперкуп дуелот во Скопје. Според ваквите најави, Роналдо ќе дебитира во дресот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација и на ПСЖ, Нејмар де Силва Сантос Јуниор, изјави дека се радува на доаѓањето на Кристијано Роналдо во Јувентус. – Трансферот на Роналдо во Јувентус ќе го подобри италијанскиот фудбал. Кристијано е одличен играч, фудбалска легенда и гениј. Мораме да го почитуваме, истакна Нејмар. Роналдо со Јувентус потпиша четиригодишен договор и ќе заработи околу 120 милиони евра, а воедно клубот од Торино за трансферот му исплати 112 милиони евра на Реал Мадрид. Изминатиов период во медиумите чести беа гласините дека токму Нејмар ќе го замени Роналдо во Реал Мадрид, но бразилскиот фудбалер потврди дека нема намера да го напушти ПСЖ.
| | веќе видена | слични

Претседателот на шанската Ла Лига, Хевијер Тебас тврди ека Кристијано Роналдо не ги навел вистинските причини за премин од Реал во Јувентус кога рекол дека му е потребен нов предизвик во кариерата. Роналдо пред неколку дена премина од Реал во Јувентус со трансфер вреден 112 милиони евра и тоа дефинитивно го здрма фудбалскиот свет. -Повеќе пари ќе заработи таму. Нему му одговара повеќе да биде во Италија што се однесува до парите. Меѓу сите големи лиги, Шпанија има најлоша ситуација што се однесува до порезот. Не дека во другите земји е понизок, но кога заработувате толку пари како него, тогаш тие мали разлики во процентите се големи разлики во парите на играчите - рекол претседателот Тебас. Најдобриот фудбалер во светот своевремено имаше проблеми со обвиненијата за затајување данок. После финалето на Лигата на шампиони, Португалецот бил незадоволен со понудата на Реал од кој очекувал далеку повеќе пари со новиот договор.
| | веќе видена | слични

Винисиус Јуниор ова попладне и официјално беше претставен како трето летно засилување на Реал Мадрид, а за промоците да мине во голем стил се погрижија претседателот Флоернтино Перез и неговите соработници кои на младиот Бразилец му приредија големо изненадување. Сопатник за време на денешната промоција и прво стапнување на „Сантијаго Бернабеу“ беше легендарниот Роналдо, фудбалер кој дефинитивно има што да му каже на својот суперталентиран сонародник од кој се очекува да има блескава иднина во шпанската престолнина. Популарниот „Ил Феномено“ внимаваше на Винисус во секој момент и се обидуваше да го релаксира во најголемиот ден во неговата кариера, а Перез на официјалното обраќање истакна дека сите во Реал имаа огромни очекувања од младиот играч за кој Реал плати 40 милиони евра. – Винисиус е предодреден да биде еден од најголемите играчи во светскиот фудбал, а нема подобро место од ова за да се покажат квалитетите, – порача Перез.
| | веќе видена | слични

Големата надеж на бразилскиот фудбал, како и фудбалер на кого му се предвидува блескава иднина остави одлични импресии за време на првиот тренинг со гигантот. Шпанија 18 годишниот Винисиус Жуниор позираше во дресот на Реал Мадрид кој за неговиот трансфер од Фламенго издвои 45 милиони евра, а веднаш потоа и излезе на Сантијаго Бернабеу арената каде беше поздравен од фановите на тој клуб. Винисиус веќе го одработи и првиот тренинг со своите нови соиграчи од редовите на гигантот, па уште на стартот се докажуваше... pic.twitter.com/C9d4B7vfIY pic.twitter.com/0uRlSDjyKD pic.twitter.com/Az1QpwARst
| | веќе видена | слични

- Трансферот на Роналдо во Јувентус ќе го подобри италијанскиот фудбал. Кристијано е одличен играч, фудбалска легенда и гениј. Мораме да го почитуваме, истакна Нејмар. Роналдо со Јувентус потпиша четиригодишен договор и ќе заработи околу 120 милиони евра, а воедно клубот од Торино за трансферот му исплати 112 милиони евра на Реал Мадрид. Изминатиов период во медиумите чести беа гласините дека токму Нејмар ќе го замени Роналдо во Реал Мадрид, но бразилскиот фудбалер потврди дека нема намера да го напушти ПСЖ. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Бразилскиот репрезентативец и член на францускиот шампион Пари Сен Жермен, Нејмар го искажа својот став за најголемата бомба на пазарот во овој преоден рок, трансферот на Кристијано Роналдо во Јувентус. Роналдо по девет сезони во кои постигнувуваше по минимум 40 голови и воеднo освои 15 големи трофеи одлучи да ја промени средината и да започне ново поглавје на Апенините, во Серија А во дресот на „бјанконерите“. Сите со нетрпение очекуваат дали Кристијано ќе продолжи на блеска на терените и во Италија, нешто во што воопшто не се сомнева Нејмар. Според него португалската ѕвезда во целост ќе го смени италијанскиот фудбал или поточно ќе го врати на старите патеки кога беше моќен на големата сцена. -Заминувањето на Кристијано Роналдо во Јувентус ќе го смени италијанскиот фудбал. Италијанскиот фудбал ќе биде онаков каков што го гледав како дете. Кристијано е одличен играч, фудбалска легенда, гениј, па мораме да го почитуваме, -истакна Нејмар.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид денес и официјално го претстави новото засилување кое беше договорено уште пред повеќе од една година. Шпанскиот гигант за 40 милиони фунти го доведе Бразилецот, Винисиус Жуниор. Винисус има само 18 години, пристигна од Фламенго, Реал Мадрид, но и целиот фудбалски свет има големи очекувања од ова момче. #WelcomeVinicius @vini11Oficial with a special fan… pic.twitter.com/OtPotBUx5Q — Real Madrid C.F. (@realmadriden) July 20, 2018 Дека се работи за голем талент Винисиус покажа уште на првиот тренинг. Неверојатно е колку по брзината и техниката потсетува на Килијан Мбапе. Очекувањата се Реал во првата година да го испрати на едногодишна позајмица, а главни кандидати за негово доведување се Гетафе, Леганес и Рајо Ваљекано   Супер-талентот Винисиус покажа со што располага уште на првиот тренинг за Реал Мадрид (видео)
| | веќе видена | слични

Бразилскиот фудбалер Нејмар изјави дека Кристијано Роналдо со својот трансфер од Реал Мадрид во Јувентус ќе го промени италијанскиот фудбал. Роналдо ова лето потпиша четиригодишен договор со Јувентус и изјави дека сака да обележи историја во Јувентус. -Мислам дека Кристијано Роналдо ќе го промени италијанскиот фудбал. Повторно тоа ќе биде италијанскиот фудбал кој го гледав како дете, зашто Роналдо е одличен играч. Тој е фудбалска легенда, гениј, рече Нејмар. Роналдо со Реал Мадрид освои четири титули на Лигата на шампиони, два трофеја во шпанска Пример, како и два Купа на кралот, а Нејмар оцени дека на Португалецот сигурно не му било лесно да донесе одлука за да го напушти Мадрид. Среќен сум поради оваа одлука. Мислам дека тоа била тешка одлука за него, му посакувам среќа, но не против Париз, додаде Нејмар. Тој и оваа година ќе игра во ПСЖ каде во минатата година дојде од Барселона за 222 милиони евра и така стана најскапиот играч во историјата на фудбалот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Реал Мадрид конечно го претстави Винисиус Жуниор, за кого пред повеќе од една година на Фламенго му плати 45 милиони евра. Тинејџерот веќе не колку дена тренира со првиот тим, под палка на тренерот Хулен Лопетеги, а денес на јавноста ѝ беше претставен од страна на претседателот Флорентино Перез. „Секоја сезона се обидуваме да се стремине кон она што од нас го бара нашата историја. Последните години беа прекрасни, а навивачите бараат уште. Имаме 13 шампионски титули во Европа, а клучна работа за да освојуваме трофеи и во иднина е вложување во младите и талентирани фудбалери. Тие сакаат да бидат најдобри во светот и поради тоа ние ја засиливме потрагата по тие млади луѓе што можат да станат најдобри во светот. Меѓународната фудбалска сцена многу е изменета. Реков дека ќе донесеме големи играчи, а Висисиус нè маѓепса со својата техника, брзина и головите. Тој ќе биде еден од најдобрите во историјата“, рекол Перез.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На својот фб-профил Марија Плевнеш објави неколку снимки од фризерницата во која таа се наоѓа заедно со бившата главна обвинителка на СЈО, Катица Јанева. ...
сите 860 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 162 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 128 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 133 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо ќе го пропушти првиот дуел против Реал Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: