Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

2 копии

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан. Преку социјалната мрежа Твитер, Мета напиша дека Самитот на НАТО ја зајакнал суштинската поврзаност на Алијансата преку ангажирачките одлуки за сите земји. - Самитот на НАТО во Брисел ја зајакна значајната трансатлантска поврзаност преку поангажирачки одлуки за сите. Ја поздравувам добиената покана за членство на идната Република Северна Македонија, катализатор за поголема безбедност и стабилност во Западен Балкан, напиша Мета. Добивањето на поканата ја поздрави и премиерот Еди Рама. - Високо оценувајќи го договорот постигнат меѓу Атина и Скопје, Албанија го поддржува почетокот на процедурите за што побрзо членство во НАТО на Република Северна Македонија, напиша Рама на фејсбук
| | веќе видена | слични
9 копии

Демократскиот сојуз подолго време предлага доколку се постигне компромисно решение со Грција сврзано со разликите за нашето уставно име- Република Македонија, пред носењето на конечната одлука во Парламентот, треба да се консултираат граѓаните. „Договорот со Грција е постигнат, Законот за ратификација на договорот е донесен, при што пред промените во Уставот, неопходно е да се изјаснат граѓаните на консултативен референдум. Без разлика на карактерот на референдумот, резултатите ќе бидат обврзувачки за сите. Доколку референдумот е успешен, тогаш Парламентот има обврска да ги усвои уставните измени, во спротивно, сè се враќа на почеток и ќе се блокираат евроатланските процеси“, соопшти Демократскиот сојуз. Од партијата додаваат дека само со објективно и аргументирано информирање за предностите од членството во НАТО и ЕУ, граѓаните ќе ја донесат вистинската одлука и ќе ги отворат перспективите за Македонија. „Членство во НАТО и ЕУ обезбедува стабилност, безбедност и правна сигурност, како основни предуслови ...
| | веќе видена | слични

Во поканата градоначалникот Јаневски истакна дека од осамостојувањето на Македонија поминаа безмалку 27 години и исто толку години трае колективниот сон за приклучување на нашата татковина во Северно-Атлантската алијанса. -Едно е повеќе од сигурно, Македонија станува 30-та членка на НАТО и ќе биде рамо до рамо со најсилните земји од светот. Тоа за нашата мала земја ќе значи сигурност, подобра иднина и просперитет на сите можни полиња, како и далеку поквалитетен живот за граѓаните. Македонија тоа го одработи. Македонија тоа го заслужи. Бенефитите допрва доаѓаат, рече градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Прославата во Струмица ќе се одржи вечерва со почеток во 21 часот на Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, на местото каде се веат знамињата на членките на НАТО и ЕУ, а граѓаните ќе ги забавуваат „Чалгија Соунд“ и „Љубојна“.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски денеска ги повика граѓаните на заедничка прослава за добивањето покана за членство во НАТО. Во поканата градоначалникот Јаневски истакна дека од осамостојувањето на Македонија поминаа безмалку 27 години и исто толку години трае колективниот сон за приклучување на нашата татковина во Северно-Атлантската алијанса. -Едно е повеќе од сигурно, Македонија станува 30-та членка на НАТО и ќе биде рамо до рамо со најсилните земји од светот. Тоа за нашата мала земја ќе значи сигурност, подобра иднина и просперитет на сите можни полиња, како и далеку поквалитетен живот за граѓаните. Македонија тоа го одработи. Македонија тоа го заслужи. Бенефитите допрва доаѓаат, рече градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Прославата во Струмица ќе се одржи вечерва со почеток во 21 часот на Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, на местото каде се веат знамињата на членките на НАТО и ЕУ, а граѓаните ќе ги забавуваат „Чалгија Соунд“ и „Љубојна“.
| | веќе видена | слични
3 копии

ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата. Со членството во НАТО се зацврстува безбедноста и стабилноста на македонската држава. Истовремено, тоа придонесува за значителен економски просперитет и благосостојба. ДОМ е уверен дека добиената покана за членство во НАТО ќе претставува силен мотив за сите чинители во македонското општество, без разлика на партиската, етничката, религиската и било која друга припадност, посветено и одговорно да придонесеме за реализирање на неопходните реформи, во интерес на граѓаните и државата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Бошњачкиот демократски сојуз ја поздрави одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон Алијансата. „Република Македонија од прогласувањето на независноста па сè до денес прави напори и врши реформи со кои има за цел да биде дел од НАТО и ЕУ. Бошњаците како граѓани на РМ ја гледаат иднината на нашата заедничка држава во НАТО бидејќи тоа претставува безбедносна гаранција како за РМ така и за Балканскиот полуостров. Очекуваме дека процесот на преговори за членство во НАТО ќе се реализира во најкраток можен рок, но за истото е потребна посветеност, не само од страна на Владата туку и на сите останати политички организации и институции во РМ“, велат од партијата. Бошњачкиот демократски сојуз, стои во соопштението, ги става на располагање своите оггромни ресурси и капацитети за спроведување на оваа цел.
| | веќе видена | слични
8 копии

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „Клуб” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на правото и правната сигурност.Македонија станува кредибилен партнер на НАТО, креатор на мирот и стабилноста во регионот и пошироко. Пред сите нас претстои силен предизвик, да изградиме национално единство, да продолжиме со реформите, да ги надминеме предрасудите и со високо крената глава да потврдиме дека сме демократска и просперитетна држава.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Од Демократскиот сојуз истакнуваат дека поканата за членство во НАТО е најголем цивилизациски и историски исчекор„Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на правото и правната сигурност.Македонија станува кредибилен партнер на НАТО, креатор на мирот и стабилноста во регионот и пошироко.Пред сите нас претстои силен предизвик, да изградиме национално единство, да продолжиме со реформите, да ги надминеме предрасудите и со високо крената глава да потврдиме дека сме демократска и просперитетна држава.Честитки до сите граѓани за цврстата определба да продолжиме со евроатланските интеграции“ се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.
| | веќе видена | слични

Ја поздравуваме одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на Република Македонија е во НАТО, се вели во соопштението на ВМРО-Народна партија.„Република Македонија со својата повеќегодишна посветеност во однос на атлантските интеграции заслужува да е дел од евроатлантскиот сојуз.ВМРО-Народна партија предупредува дека изјавата на генералниот секретар Јенс Столтенберг треба да се сфати сериозно. Од денес, па натаму сѐ зависи од Република Македонија и затоа е потребно да се посвети големо внимание и сериозност кон целиот процес врз која се темели поканата за членство во алијансата.ВМРО-Народна партија години наназад во своето делување се залагала и отворено говорела за отстранување на сите пречки кои го блокираа патот на Република Македонија за вклучување во алијансата“, се вели во соопштението на ВМРО-НП.
| | веќе видена | слични

Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан. Преку социјалната мрежа Твитер, Мета напиша дека Самитот на НАТО ја зајакнал суштинската поврзаност на Алијансата преку ангажирачките одлуки за сите земји. – Самитот на НАТО во Брисел ја зајакна значајната трансатлантска поврзаност преку поангажирачки одлуки за сите. Ја поздравувам добиената покана за членство на идната Република Северна Македонија, катализатор за поголема безбедност и стабилност во Западен Балкан, напиша Мета. Добивањето на поканата ја поздрави и премиерот Еди Рама. – Високо оценувајќи го договорот постигнат меѓу Атина и Скопје, Албанија го поддржува почетокот на процедурите за што побрзо членство во НАТО на Република Северна Македонија, напиша Рама на фејсбук.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 238 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 61 | | | веќе видена

Вкусен сос со кој ќе го подобрите вкусот на многу јадења. 100 гр кафеав шеќер 1 лажица сол 1 лажица чили во прав 1 лажица лук во прав 1 лажичка каенски бибер ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: