Се запалил автобус без патници на обиколницата Сарај - Волково

Празен туристички автобус денеска попладне се самозапалил на обиколницата Сарај – Волково влез Ѓорче Петров. Повредени нема, а причинета е материјална штета која ќе се утврдува. Според првичните информации, се работи за двокатен автобус „Неоплан“ во кој немало патници, а бил управуван од Ј.К. (1980). Пожарот околу 14 часот избувнал во делот на моторот и брзо се проширил во кабинскиот дел. Командирот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Звонко Томевски за МИА изјави дека пожарот е изгаснат и оти е интервенирано со четири возила и осум пожарникари. Пожарот бил пријавен во 13.55 часот, а интервенцијата траела до 15.30 часот. Полицијата прави увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Избувнал пожар во семејна куќа во скопско Арачиново. Според нинформациите на полицијата, вчера во 08,40 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје од страна на Бригадата за противпожарна заштита било пријавено дека во село Арачиново на улица „14“ избувнал пожар во куќа сопственост на A.И.(41) од село Арачиново, при што опожарен бил вториот кат, кровната конструкција и дел од првиот кат. Повредени лица нема. Од страна на Бригадата за противпожарна заштита пожарот бил изгаснат. На местото на настанот излезено е од страна на полициски службеници и се работи на целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Пожар избувнал вчера наутро во куќа на улицата „14“ во село Арачиново. Како што информира Министерството за внатрешни работи, во Бригадата за противпожарна заштита во 08,40 часот било пријавено дека пожар зафатил куќа сопственост на A.И.(41) од село Арачиново, при што е опожарен вториот кат, кровната конструкција и дел од првиот кат. Повредени лица нема.Од страна на Бригадата за противпожарна заштита пожарот бил изгаснат. На местото на настанот излегле полициски службеници и се работи на целосно расчистување на случајот.Текстот Пожар во куќа во село Арачиново е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични
7 копии

- Изгоре возило кај селото Манастирец, Росоманско, повредени нема. Пожарот го гаснеше екипа од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Конандирот Илчо Богевски потврди за МИА дека се зголемува бројот на пожари во Кавадарци и Росоман. На местото на несреќата пристигна и Итна медицинска помош.
| | веќе видена | слични
8 копии

Вчера во 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Куманово, од страна на командир на Територијалната противпожарна единица Старо Нагоричане бил пријавен пожар во куќа лоцирана во село Орах-Старо Нагоричане. Во 16,50 часот од страна на увидна екипа од СВР Куманово, а по овластување од Јавен обвинител бил извршен увид на местото на настанот при што било утврдено дека избувнал пожар во стара камена куќа во која постојано не се живее, а била сопственост на Т.Т.(84) од Скопје. Од пожарот изгорела целата кровна конструкција на куќата, која потоа паднала. Се работи на целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Вчера во 10,53 часот А.С. пријавил пожар на ридот над населбата „Ушици“ во Битола. На местото на настанот било интервенирано од страна на полициски службеници и Противпожарна единица Битола, при што е констатирано дека гори сува трева и ниско стеблеста шума на површина од околу осум хектари. Од настанатиот пожар немало опасност за куќите кои се наоѓаат во таа населба. Од страна на Противпожарна единица Битола пожарот е изгаснат во 13,30 часот.
| | веќе видена | слични

Пожарот околу 11 часот гопријавил А.С., а на местото на настанот било интервенирано од страна на полициски службеници и Противпожарна единица Битола. - Од настанатиот пожар немало опасност за куќите кои се наоѓаат во таа населба. Од страна на Противпожарна единица Битола пожарот е изгаснат во 13:30 часот, информираат од МВР. /МИА
| | веќе видена | слични
5 копии

Сува трева и нискостеблеста шума на површина од околу осум хектари изгоре вчера во пожар на ридот над населбата „Ушици“ во Битола. Пожарот околу 11 часот гопријавил А.С., а на местото на настанот било интервенирано од страна на полициски службеници и Противпожарна единица Битола. -Од настанатиот пожар немало опасност за куќите кои се наоѓаат во таа населба. Од страна на Противпожарна единица Битола пожарот е изгаснат во 13:30 часот, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични

Семејството Тасевски од населеното место Туденце синоќа остана речиси без целиот дом откако пламените јазици целосно го зафатија вториот кат на куќата. Во пожарот изгоре целата нивна покуќнина и облека. За него во Територијалната противпожарна единица Тетово било пријавено помеѓу 22 И 23 часот од страна на жители на селото и вработени во Полициската станица Јегуновце. Екипи на пожарната со 4 возила И седум пожарникари за кратко стигнале на местото. -Видовме дека куќата беше опколена во пламен, се боревме околу 2 до 3 часа додека да го ставиме под наша контрола. По кажување на жителите, станува збор за гром кој удрил во трасформаторот и дошло до спој во куќата. Ова е една голема катастрофа, каде сопствениците имаат голема материјална штета, зашто изгорена е целата покуќнина и сите работи горе, пеплосан е целиот кат, вели Ука Алити – командир на Територијалната противпожарна единица Тетово. Во моментот на избувнување на пожарот, сопствениците на куќата биле дома, на вториот кат. Слушнале силен удар и излегле ...
| | веќе видена | слични

Избувна пожар во семејна куќа во скопско Илинден. Како што стои во билтенот на МВР, вчера во 21,05 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на улицата „8“ во населбата Илинден избувнал пожар во куќа сопственост на Д.Т. (36). На местото на настанот првично било констатирано дека пожарот најверојатно настанал од проводник на електрична енергија. Од пожарот оштетен бил кровот на куќата и мал дел од покуќнината во поткровјето. Братот на пријавителот М.Т. (31) при напуштање на куќата се самоповредил (повреда на левиот скочен зглоб). Екипа од Бригадата за противпожарна заштита целосно го изгаснала пожарот. Увид ќе се врши во текот на денешниот ден.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 238 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 61 | | | веќе видена

Вкусен сос со кој ќе го подобрите вкусот на многу јадења. 100 гр кафеав шеќер 1 лажица сол 1 лажица чили во прав 1 лажица лук во прав 1 лажичка каенски бибер ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се запалил автобус без патници на обиколницата Сарај - Волково

Од:
До кого (е-маил):
Порака: