Трамп: Путин не е ниту пријател, ниту непријател

Изјава на американскиот претседател воочи средбата со неговиот руски колега, закажана за понеделник, во Хелсинки Претседателот на САД Доналд Трамп, на неколку дена пред средбата со Владимир Путин во Хелсинки, изјави дека неговиот руски колега, не е ниту пријател, ниту непријател. „Тој не е мој непријател, но дали е пријател? Не. Не го познавам доволно добро, неколкупати сум се сретнал со него и разговорот ни` одеше добро“, рече Трамп за време на денешната прес-конференција на самитот на НАТО во Брисел. Тој додаде дека Путин е „конкурент“ и дека се надева оти еден ден, можеби тој ќе стане пријател. „Може да се случи, но едноставно, не го познавам многу добро“. НАТО-сојузниците се скептични за тоа дали Трамп ќе има доволно цврст став спрема рускиот лидер, кој го негираше заклучокот на американската разузнавачка заедница дека Русија се вмешала во изборите во САД во 2016-та година. Јури Раитсал, политички експерт од Финскиот Универзитет за национална безбедност, за Гласот на Америка изјави дека самитот во голем ...
| | веќе видена | слични
3 копии

САД го отфрлија денеска предлогот на Русија, за судбината на источна Украина да се одлучи по пат на референдум. САД сметаат дека референдумот нема да е легитимен, бидејќи реонот не е под контрола на украинската влада. Предлогот се појави деновиве по самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин, кој се одржа во понеделникот во Хелсинки. – Администрацијата не планира да поддржи референдум во источна Украина – изјави Гарет Маркис, портпарол на Советот за национална безбедност при Белата куќа. Од Белата куќа подвлекоа дека мировниот договор од Минск , потпишан во 2015 година, не вклучува можност за референдум. Се очекува европските сојузници на САД, исто така, да се спротивстават на референдумот во Донбас, кој е под власта на проруски сепаратисти. Според неименувани лица, кои присуствувале на изјавата на претседателот Путин пред руските амбасадори и постојани претставници во Москва, во Хелсинки рускиот лидер предложил одржување референдум за решавање на конфликтот во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ветил дека ќе му биде “најголемиот непријател“ на Владимир Путин, доколку неговите договори со рускиот претседател не вродат со плод. „Ќе му бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“ – изјавил Трамп во интервју за „СиЕнБиСи“. Меѓутоа, тоа истакнал дека ја цени шансата да ги унапреди односите меѓу САД и Русија, дури и после тврдењата на американските разузнавачки агенции дека Москва во повеќе навради се обидела да се меша во претседателските избори во САД во 2016 година. „Да се имаме добри односи со Путин и со Русија е позитивна работа, а не негативна“ – оценил Трамп. Претседателот на САД истовремено го критикувал својот претходник Барак Обама дека бил целосно наивен спрема Русија, додека тој, како што тврди, има многу поцврст став спрема Москва. „Можеби најцврст став на сите времиња“ – додал Трамп во интервјуто, направено во Белата куќа, кое во целост ќе биде емитувано во петок.
| | веќе видена | слични

„Ќе му бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“ – изјавил Трамп во интервју за „СиЕнБиСи“. Меѓутоа, тоа истакнал дека ја цени шансата да ги унапреди односите меѓу САД и Русија, дури и после тврдењата на американските разузнавачки агенции дека Москва во повеќе навради се обидела да се меша во претседателските избори во САД во 2016 година. „Да се имаме добри односи со Путин и со Русија е позитивна работа, а не негативна“ – оценил Трамп. Претседателот на САД истовремено го критикувал својот претходник Барак Обама дека бил целосно наивен спрема Русија, додека тој, како што тврди, има многу поцврст став спрема Москва. „Можеби најцврст став на сите времиња“ – додал Трамп во интервјуто, направено во Белата куќа, кое во целост ќе биде емитувано во петок.
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп во интервју за Си-Ен-Би-Си. чии делови објави телевизијата. Трамп сепак нагласи дека сака да ја искористи можноста за унапредување на односите меѓу САД и Русија, дури и по тврдењата на американските разузнавачки агенции дека Москва во неколку наврати се обидела да се меша во претседателските избори во земјата во 2016 година. – Да се согласуваш со Путин, да се согласуваш со Русија, е позитивно, не негативно, додаде претседателот на САД. Трамп при тоа го обвини неговиот претходник Барак Обама дека бил „целосно наивен“ во однос на Русија, додека сега, според него, тој има многу поцврст став кон Москва од кој било друг американски претседател во последните „многу, многу години“. Интервјуто на Трамп за Си-Ен-Би-Си во целост ќе биде емитувано вечерва.
| | веќе видена | слични

Американскиот новинар Питер Бејкер во 2013 година ја издаде книгата „Жешки денови: Буш и Чејни во Белата куќа“. Книга полна со неизвесни детали од 28 средби и телефонски разговори на американскиот претседател Џорџ Буш - помладиот со рускиот претседател Владимир Путин. Буш прв пат се сретна официјално со Путин во Словенија во средината на јуни во 2001 година. Оттогаш е и неговото познато искажување дека кога погледнал во очите на Путин ја видел неговата душа. А Путин во замокот на Брдо кај Крањ го трогнал побожниот Буш со раскажувањето за тоа како го спасил од оган својот православен крст добиен при крстењето. Тогаш меѓу нив се воспоставија и лични односи, па Путин беше гостин на Буш на неговиот ранч во Тексас или резиденцијата во Кемп Дејвид. Само пет години подоцна американскиот претседател на тогашниот словенечки премиер Јанез Јанша му рекол: „Тој не е веќе демократ. Тој е цар. Мислам дека го изгубивме“, мислејќи на Путин. Е токму со тој цар денес си има работа американскиот претседател Доналд Трамп. Не ...
| | веќе видена | слични

Да се одржи референдум за решавање на прашањето за Источна Украина - предложи рускиот претседател Владимир Путин до американскиот колега Доналд Трамп за време на нивниот состанокот со четири очи во финскиот главен град Хелсинки, пишува Блумберг, цитирајќи дипломатски извори . Рускиот претседател предложил да се одржи плебисцит на сепаратистичките територии - Донецк, Луганск, како и меѓународните набљудувачи кои ќе го следат изборниот процес. Путин се согласил да не го открива и коментира планот јавно пред да го разгледа Трамп. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков коментира дека на средбата во Хелсинки "се дискутирале некои нови идеи врз кои ќе се работи". Потсетуваме дека формално Руската Федерација ја оправда анексијата на Крим со референдум, откако таму веќе беа распоредени руски воени лица и изборниот процес се одржа под нивен надзор. А Путин најави и по средбата со Трамп дека овој референдум бил одржан од Русија, и како се усогласени со принципите на меѓународното право. Веста сигурно ќе донесе тензии ...
| | веќе видена | слични

Германија е домаќин на преговорите кои се одвиваат со посредство на Европската унија помеѓу Москва и Киев за иднината на транзитот на рускиот гас низ Украина. Сегашниот договор истекува следната година. Германскиот министер за економија Питер Алтмајер се состанал со рускиот министер за енергетика, украинскиот министер за надворешни работи, и потпретседател на ЕК за енергетика Марош Шефовиќ. Рускиот гас во Европската унија кој оди низ Украина на Киев му носи приходи, но тензии со Москва. Тензиите ги зголемија плановите за гасоводот Северен тек 2 од Русија кон Германија, на кој му се противат САД. Алтмајер рекол дека на состанокот не е споменат Северен тек 2. Тој наведува дека очекува тешки разговори и додава дека е „можно да се постигнат решенија кои обезбедуваат оправданите безбедносни интереси на Украина да бидат заштитени и значајно после 2020 и текот на гас од Русија кон Украина да биде значаен“. Foto: Thinkstock, Izvor: b92
| | веќе видена | слични
5 копии

САД се подготвени да ги разгледаат новите санкции за Русија поради наводната вмешаност на таа држава во американските избори, изјави претседателот на Претставничкиот дом Пол Рајан. - Спроведовме истрага за мешањето на Русија во нашите избори. Тие се вплеткаа, тоа е јасно, и за тоа не треба да постои сомнеж. Исто така е јасно дека тоа не влијаеше значително врз исходот на изборите. Како резултат на тоа, наметнавме санкции кон Русија, за да ги држиме за одговорни, изјави Рајан. Тој посочи дека ако има некои други опции за санкциите дека ќе размислат за тоа. Изјавата на Рајан доаѓа по билатералната средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега, Владимир Путин, во Хелсинки, што се одржа вчера. Трамп, по средбата со Путин, истакна дека ова е „добар почеток" во идните односи на двете земји.
| | веќе видена | слични

Русија и САД се конкуренти во извозот на нафта и гас, но постои и простор за соработка и регулација на енергетскиот пазар. Ова го кажа рускиот претседател Владимир Путин, во текот на неодамна одржаната конференција со американскиот претседател Доналд Трамп. „Сметам дека ние, како држави со многу нафта и гас, а САД е таква земја, можеме конструктивно да работиме на регулација на меѓународните пазари, бидејќи ние не сакаме дополнителен пад на цената под долната граница, затоа што од тоа нашите произведувачи би имале штета, како и оние во САД, кои произведуваат нафта и гас“, рече Путин. Според неговите зборови, под одредената граница исчезнува профитабилноста. Путин додаде и дека Москва и Вашингтон не се заинтересирани за „претерано високи цени“, како и дека постои простор за соработка. Рускиот лидер, исто така рече дека Русија е подготвена да продолжи со транзитен гас преку Украина, ако се обезбедат добри услови за тоа. „Што се однесува до „Северниот ток 2“, претседателот Трамп изрази загриженост во врска со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 238 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 61 | | | веќе видена

Вкусен сос со кој ќе го подобрите вкусот на многу јадења. 100 гр кафеав шеќер 1 лажица сол 1 лажица чили во прав 1 лажица лук во прав 1 лажичка каенски бибер ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп: Путин не е ниту пријател, ниту непријател

Од:
До кого (е-маил):
Порака: