Напаѓачите се бранеле со молчење- денеска дознале за смртта на Саздо


Што се случило пред 12 дена на автобуската постојка во скопска Авоткоманда напаѓачите на починатиот Никола Саздовски- Саздо не сакаа да раскажат во обвинителството. Обвинителот Анел Фидовски ги повика за да ја слушне нивната верзија, но и нему и на нивните адвокати им рекле дека денеска ќе молчат. Одбраната и јавноста се во очекување обвинителството да ја заврши истрагата и да соопшти во обвинението за кое кривично дело ќе ги гони трите момчиња кои го претепаа 21- годишниот Саздовски, а почина по 10 дена поминати во безсознаније. Судска медицина ги предаде наодите и причните за смртта, а обвинителот вчера испитуваше очевидците од тепањето. Неофицијално е дека постојат и видео снимки, а се прибираат и други материјални докази. Со еден час задоцнување службите на затворот Шутка ги донесоа од притвор Б.Б. и С.Р. во обвинителството. Единствено што проговориле е дека денеска дознале за смртта на Саздовски. Од тројца видени напаѓачи, МВР против сите тројца поднесе кривична пријава за насилство, пред да почине ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д за кривичното дело „убиство" од член 123 став 2 точка 1 ВВ со член 22 од Кривичен законик денеска донесе решение со кое ја укина претходно определената мерка притвор за кривичното дело „насилство" и определи нова мерка притвор за кривичното дело „убиство" од член 123 став 2 точка 1 ВВ со член 22 од Кривичниот законик.– Новата мерка ќе трае до истекот на 30 дена сметана од моментот кога двајцата осомничени веќе претходно беа лишени од слобода, информираат од Судот за МИА.Оттаму појаснуваат дека Судот е на ваква оценка и покрај тоа што станува збор за ново кривично дело, од причина што станува збор за ист кривично-правен настан, без оглед на неговата правна квалификација, а согласно член 171 став 1 од ЗКП притворот определен од решение на судија на претходна постапка може да трае најдолго 30 дена од денот на лишување од слобода, односно во времетрање на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Осомничените за убиството на младиот Н икола С аздовски на распит пред јавен обвинител Јавното обвинителство пред два дена го преквалификува делото од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“, а денеска надлежен јавен обвинител на обвинетите им ја прочита новата наредба за спроведување на истрагата. Надележен јавен обивинител сеуште работи на прибирање на доказите, кои ќе бидат приложени и доставени до сите, по што обвинтетите како што најавија денеска пред судот, по анализирањето на сите докази ќе се произнесат. Двајцата осомничени се во притвор, а по третиот полицијата се уште трага . Никола Саздовски почина на 9 јули , по претепувањето од тројцата осомничени, на автобуска постојка во скопска А втокоманда.
| | веќе видена | слични

Двајцата осомничени повторно се бранеа со молчење пред јавниот обвинител за убиството на 21г Никола Саздовски. Во обвинителството откако делото беше преквалификувано од Насилство, осомничените беа повикани да ја слушнат новата наредба за истрагата за извршено дело „убиство на свиреп и подмолен начин“. Судија на претходна постапка по наредба на обвинителство им го продолжи притворот. Третиот осомничен е се уште во бегство. Осомничените ќе го чекаат обвинителниот акт за да направат увид во доказите по што ќе се произнесат. Затвор од најмалку десет години или доживотен затвор им се заканува на тројцата осомничени за извршеното кривично дело. Никола Саздовски беше претепан до смрт на 29 јуни додека попладнето чекал автобус на постојка во Автокоманда. По десет дневната кома на Карил им подлегна на повредите. МВР за третиот осомничен рече дека имаат некакви сознанија но и по три недели тој се уште е во бегство.
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство соопшти дека го преквалификувало кривичното дело за смртта на Никола Саздовски (19), кој беше претепан на автобуска постојка во скопската населба Автокоманда од тројца врсници. Според ното обвинение тие ќе одговараат за свирепо убиство „По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен ...
| | веќе видена | слични

Осомничените за убиството на младиот Никола Саздовски- Саздо се одведени на распит пред јавен обвинител. Двајцата осомничени се во притвор, а по третиот полицијата се уште трага. Инаку, Никола Саздовски- Саздо почина на 9. овој месец, по претепувањето од тројцата осомничени, на автобуска постојка во скопска Автокоманда. Против тројцата осомничени за смртта на Саздовски ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“, откако ОЈО Скопје го преквалификува кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Против тројцата осомничени за смртта на Никола Саздовски ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“, откако ОЈО Скопје го преквалификува кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година. – По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Посочуваат дека наместо за кривично дело „насилство“ од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“ од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. – Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани ...
| | веќе видена | слични

Наместо за насилство, тројцата осомничени за нападот врз Никола Саздовски ќе одговараат за увиство на свиреп начин. По сите обезбедени докази Јавното обивнителство го преквалификува делото. Клучен доказ за преквалификацијата е судско-медицинското вештачење кое до Јавното обвинителство било испратено вчера. Од него неспорно произлегува динамиката на кривично-правниот настан во смисла на видот и карактерот на здобиените повреди кај лицето Н.С., а се утврдува и причинско-последичната врска на нанесените повреди и нивното влијание на смртниот исход. Истражната постапка против тројцата осомничени ќе продолжи за кривичното дело убиство, се вели во соопштението на обвинителството, во кое се додава дека за третиот осомничен кој се уште е недостапен ќе биде распишана домашна и меѓународна потерница, а двете лица кои веќе се наошаат во притвор ќе биде издадена наредба за медициско психијатриско вештачење. Ваквата одлука следи откако МВР повеќе од 15 дена трага по третиот осомничен а вчера министерот Спасовски тврдеше ...
| | веќе видена | слични

По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка, пренесува „24вести“. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, а особено по изготвеното судско-медицинско вештачење извршено по наредба на јавен обвинител од страна на истиот институт. Ова вештачење беше ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Скопје, изврши преквалификација на кривичното дело, за смртта на Никола Саздовски, за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик, стои во соопштението на Основното Јавно Обвинителство. Ваквата одлука на јавниот обвинител, следува откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, а особено по изготвеното судско - медицинско вештачење, извршено по наредба на јавен обвинител од страна на истиот институт. Ова вештачење беше доставено во обвинителството на 16 јули 2018 година и од него неспорно произлегува динамиката на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напаѓачите се бранеле со молчење- денеска дознале за смртта на Саздо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: