Спасувачите објавија детали од пештерата: Ние не сме херои


Водачот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев за Би-Би-Си зборуваше за повеќедневната акција. Тренерот и 12. деца поминаа 18 дена без храна и светлина во пештерата која беше поплавена од монсунски дожд. Сите се спасени, а Јуконгкаев вели дека голема заслуга за тоа има самиот 25-годишен тренер. -Среќен сум и верувам дека и народот на Тајланд е исто така среќен. Од првиот ден од кога дознавме дека се заглавени и кога нашата единица беше одредена за спасувачката мисија, имавме неколку препреки зашто нивото на водата постојано растеше. Не мислевме дека мисијата ќе биде успешна. Имавме малку надеж дека тие можеби се уште се живи, моравме да продолжиме понатаму, вели тој. Според него, на крајот зрното надеж стана реалност. -Морам да кажам дека се помина добро, сите се во добра состојба. Колку слушнав, користеле камења за да копаат тунел каде што би им било потопло. Она што знам е дека тренерот бил монах, така што знае добро за техниките на медитација и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата опишаа како биле пронајдени. Целата приказна почна на 23 јуни, кога момчињата по тренингот се одлучиле да ја посетат пештерата Там Луанг. По девет дена пребарување, сите 12 млади фудбалери и тренерот беа пронајдени. Момчињата на возраст меѓу 11 и 16 години и 25-годишниот фудбалски тренер исчезнаа откако се одлучиле да го истражуваат десет километри долгиот пештерскиот комплекс Там Луанг во провинцијата Чанг Раи во северниот дел на Тајланд. Во текот на девет дена тие не јаделе ништо, само пиеле дождовница и се молеле, објави Би-би-си. „Одевме нормално, но откако влеговме во пештерата, сфативме дека сме заглавени“, изјави на пресот тренерот на екипата „Диви свињи“, Екапол ‘Аке’ Чантавонг. „Одевме додека не дојдовме до сува песочна точка, каде што останавме да спиеме. Во близина имаше извор на вода. Сакавме сами да излеземе, а не само да чекаме да нè спасат“, ...
| | веќе видена | слични

Од моментот кога медиумите ја пренесоа веста за младите 12 тајландски фудбалери и нивниот 25 годишен тренер кои останале заробени во пештерскиот комплекс во близина на границата Myanmar, светот со нетрпение ги следеше деталите околу спасувачката акција. Повеќе од две недели се собираа податоци околу тоа како заврши мисијата и како ни покажа за моќта и силата на човековиот дух и трагичното загинување на едниот нуркач кое ја прикажа сериозноста на целата настаната ситуација. По спасувањето на сите деца, останаа многу отворени прашања. Зошто воопшто биле таму? Како преживеале две недели без храна, а не ни знаеле да пливаат? Како ќе се развива нивната физичка и ментална состојба? Што се било потребно за да се извлече групата од оваа неверојатна пештера и зошто нејзината уникатна геологија претставуваше таков предизвик за спасителите? МИСИЈА ЗА СПАСУВАЊЕ ДЕЦА ВО ТАЈЛАНД е првиот документарец кој ја истражува и ги открива сите детали од оваа извонредна акција. МИСИЈА ЗА СПАСУВАЊЕ ДЕЦА ВО ТАЈЛАНД – Дискавери ни ...
| | веќе видена | слични

„Дискавери“ ви ја прикажува приказната за неверојатното спасување на тајландискиот фудбалски тим која го потресе целиот свет, во документарниот филм „Мисија за спасување деца во Тајланд“. Едночасовниот документарец ќе се емитува в недела, 22 јули во 21 часот на каналот „Дискавери“. Од моментот кога медиумите ја пренесоа веста за младите 12 тајландски фудбалери и нивниот 25-годишен тренер кои останале заробени во пештерскиот комплекс во близина на границата Myanmar, светот со нетрпение ги следеше деталите околу спасувачката акција. Повеќе од две недели се собираа податоци околу тоа како заврши мисијата и како ни покажаа за моќта и силата на човековиот дух и трагичното загинување на едниот нуркач кое ја прикажа сериозноста на целата настаната ситуација. По спасувањето на сите деца, останаа многу отворени прашања. Зошто воопшто биле таму? Како преживеале две недели без храна, а не ни знаеле да пливаат? Како ќе се развива нивната физичка и ментална состојба? Што се било потребно за да се извлече групата од оваа ...
| | веќе видена | слични

Децата пред новинарите истакнаа дека почувствувале момент на чудо кога ги виделе нуркачите.„Пиевме само вода. Водата која тече по ѕидовите на пештерата е чиста, и достапна за пиење", изјави едно од децата.„Немав воопшто сила. Се обидував да не размислувам на храна за да не бидам уште повеќе гладен", дополни малиот Титан. .
| | веќе видена | слични

Прашањата што беа поставени од новинарите на прес-конференцијата претходно беа одобрени и проверени од детски психијатар, за да се осигурат властите дека прашањата нема да предизвикаат дополнителен стрес кај момчињата Сите 12 тајландски момчиња и нивниот тренер што беа заглавени во пештерски комплекс ја напуштија болницата, откако по лекарските испитувања беа во карантин. По излегувањето од болницата, младите фудбалери се појавија на заедничка прес-конференција, на која сведочеа за нивното искуство во тие тешки мигови. Станува збор за прво нивно појавување пред јавноста по извлекувањето од пештерата, каде што беа заробени повеќе од 15 дена. Одговарајќи на новинарски прашања, 25-годишниот тренер Аке порача дека сите момчиња знаеле да пливаат. – Знаевме дека сме заглавени кога се враќавме. Моравме да се намокриме и пливаме. Сите знаеме да пливаме. Не е вистина дека не можевме да пливаме, по тренингот во фудбал имаме пливачки активности – истакна Аке. Според него, сите од групата се согласиле да влезат во ...
| | веќе видена | слични

Дванаесетте деца и нивниот фудбалски тренер, кои минатата недела беа спасени од поплавената пештера раскажаа денеска како ги преживеале двете хорор недели во темната пештера без храна, пиејќи само вода. Спасените момчиња денеска ја напуштија болницата во која се рехабилитираа по неколку неделната голгота, и воедно ја одржааа и првата прес конференција. Децата пред новинарите истакнаа дека почувствувале момент на чудо кога ги виделе нуркачите. „Пиевме само вода. Водата која тече по ѕидовите на пештерата е чиста, и достапна за пиење“, изјави едно од децата. „Немав воопшто сила. Се обидував да не размислувам на храна за да не бидам уште повеќе гладен“, дополни малиот Титан. Едно од децата објасни дека влегле во пештерата за да ја истражат. Кога виделе дека водата надоаѓа сфатиле дека се заробени во пештерата. Лекарите кои се грижеја за нивното здравје во болницата истакнале дека моментално децата и нивниот тренер се генерално добро но се здобиле со инфекции кои не се страшни, и може да се излечат.  Главниот ...
| | веќе видена | слични

Децата спасени од пештерата од Тајланд и нивниот тренер го опишаа своето спасување од поплавената пештера како чудо и им се заблагодарија на експертите кои ги спасиле. По излегувањето од болницата вчера, тие на прес конференција говореа за тоа како ова искуство ќе влијае на понатамошниот живот. Во првото појавување во јавноста по излегувањето од пештерата минатата недела, момчињата ја раскажаа својата страна на неверојатната приказна која го окупира вниманието на целиот свет. Облечени во дресовите на нивниот фудбалски тим „Диви вепри“, по излегувањето од болницата, момчињата и нивниот тренер се појавија насмеани и релаксирани пред огромен број новинари и речиси сите светски медиуми. Децата се претставија со своите имиња и прекари и позициите во тимот, додека покрај нив седеа тајландските морнари кои учествуваа во нивното спасување и членовите на медицинскиот тим. На прес-конференцијата, за која прашањата од новинарите беа однапред пратени и одобрени од психијатри, момчињата раскажуваа за моментот кога ...
| | веќе видена | слични

Дванаесетте тајландски деца и нивниот фудбалски тренер, кои минатата недела биле спасени од поплавената пештера, денес прв пат се појавуваат во јавноста, на прес-конференција во Чијанг Раи. Групата излегла од болница и на прес-конференцијата одговарала на прашања за искушенијата во кои се нашле во пештерата во која биле заробени 17 дена. Децата откриле со што сакаат да се занимаваат кога ќе пораснат, а повеќето од нив навеле дека сакаат да бидат фудбалери. Децата во текот на конференцијата изнеле фотографија од нуркачот кој загинал за време на спасувачката акција. "Ти благодариме што дојде да не спасиш! Те почитуваме и жал ни е! Почивај во мир!", порачале децата. "Станавме како семејство", рекло едно од децата. "Разговаравме за тоа како да најдеме излез. Мислевме дека постои уште еден излез од другата страна на пештерата", рекол тренерот. "Бевме уморни и гладни, само сакавме да јадеме", рекол најмладиот во групата со насмевка на лицето. Тренерот открил дека спиеле на песок и камења, дека немале храна, туку ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на младите момчиња со кои заедно заглави во пештерата во Тајланд, Екапол Чантавонг, на прашање што научил од драмата која ја преживеаја, изјави: „Ги ценам сите кои помогнаа, а следен пат ќе осигурам дека е безбедно пред да направам нешто“. Денови пред да се случи несреќата, тој на неговиот Фејсбук профил, напишал дека ќе ја истражува пештерата неколку часа, заедно со некои од децата од фудбалскиот тим, кои никогаш не ја виделе претходно. „Ова е мое најголемо животно искуство, кое ме научи на трпение и никогаш да не се откажувам“, рече Титан, најмладиот член на фудбалскиот тим. По првичното покачување на нивото на водата во пештерата, поголемиот дел од тимот верувал дека ќе излезе брзо. Но, тоа се случи по 17 дена. „Многу сум среќен што мојот син излезе жив од пештерата, и оти неговиот дух не е променет од ова искуство“, изјави таткото на 16-годишниот Најт. Децата, кои на прес конференцијата стигнаа смеејќи се меѓу себе, ги кажуваа нивните желби за во иднина, некои од нив велејќи дека сакаат да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасувачите објавија детали од пештерата: Ние не сме херои

Од:
До кого (е-маил):
Порака: