Средба Димитров - Сејлс на Самитот на НАТО во Брисел

2 копии

Шефот на дипломатијата Никола Димитров, кој е дел од македонската владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на Самитот на НАТО во Брисел, денеска оствари билатерална средба со Координаторот во Стејт Департментот на САД за борба против тероризмот, Натан Сејлс. Како што соопшти МНР, на средбата двајцата меѓусебно се информирале за меѓународните активности и поддршката која Република Македонија ја дава на Глобалната коалиција за борба против тероризмот. - Во оваа прилика министерот Димитров, информираше за преземените национални активности во подготовката на општеството за справување со овие предизвици, акцентирајќи ја, пред се, важноста за превенција од ваквите закани, водејќи притоа посебна грижа за младите луѓе како најранлива категорија во општеството, преку активно вклучување на граѓанскиот сектор, невладините организации, како и едукативно-образовните институции во државата, стои во соопштението. На покана на организаторите, Димитров ќе учествува и на настанот што ќе се одржи во седиштето на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од Соединетите Американски Држави Том Тилс, од Републиканската партија, и Џин Шајен, од Демократската партија. Заев информираше на средбата за сите реформи и прилагодување што во изминатите години Република Македонија ги правеше и ги прави на планот на прилагодувањето на нашите одбранбени политики и на АРМ соодветно на НАТО-стандардите, како и за мисиите што припадниците на нашата армија ги реализираат, рамо до рамо, со американските, како и со војниците од другите земји сојузници од алијансата. Премиерот Заев нагласи дека поканата за полноправно членство за нашата земја е и силен поттик за сигурност, стабилност и развој, како за нашата земја, така и за регионот. Сенаторите Том Тилс и Џин Шајен на средбата испорачаа честитки за поканата Република Македонија да ја отпочне завршната фаза за членство во НАТО, и ја ...
| | веќе видена | слични

Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО, е пораката од средбата со сенаторите од САД, Том Тилс од Републиканската партија и Џин Шајен од Демократската партија, во рамки на маргините на НАТО Самитот во Брисел. Во мое име, во име на Влада на Република Македонија и во име на граѓаните на Република Македонија го истакнав задоволството од поканата нашата земја да го отпочне пристапниот процес за полноправно членство во НАТО, и се заблагодарив за исклучителната поддршка за овие аспирации на земјата што сите овие години наназад доаѓа од САД. Соопштение: http://vlada.mk/node/15196
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска учествуваше на состанокот на земјите членки на Глобалната коалиција предводена од САД, за борба против тероризмот и исламската држава, во рамки на вториот работен ден на Самитот, на покана на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и државниот секретар на САД, Мајк Помпео. - Во оваа прилика министерот Димитров, презентирајќи ги пред своите колеги преземените национални активности за справување од заканите од тероризмот и насилниот екстремизам, ја истакна цврстата заложба на Република Македонија, како 30-та земја членка на НАТО, активно да продолжи со својот придонес во поддршката на меѓународната заедница и Глобалната коалиција за справување со овие глобални закани, соопшти МНР. На маргините на самитот Димитров остварил неколку одвоени билатерални средби со своите колеги - со министерот на Кралството Норвешка Сореиде, со претставникот на ОН Розмари ДиКарло, потсекретар за политички работи на ОН, како и со министерката за надворешни работи на ...
| | веќе видена | слични

Вчерашната одлука на земјите членки на НАТО да испорачаат покана за нашата земја, значи дека Република Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме. Република Македонија изминативе години постојано работеше на подигање на стандардите и на имплементација на вредностите што ги негува алијансата. Припадниците на АРМ добиваа доверба да бидат дел или да бидат главни актери во сериозни безбедносни предизвици. Со учеството во тие мисии растеа и капацитетите на припадниците на АРМ, како и на цивилните структури на нашата администрација. Соопштение: http://vlada.mk/node/15171
| | веќе видена | слични

Во оваа прилика, министерот Димитров, презентирајќи ги пред своите колеги преземените национални активности за справување на заканите од тероризмот и насилниот екстремизам, ја истакна цврстата заложба на Република Македонија, како 30-та земја членка на НАТО, активно да продолжи со својот придонес во поддршката на меѓународната заедница и Глобалната коалиција за справување со овие глобални закани. На маргините на самитот, МНР Димитров оствари неколку одвоени билатерални средби со своите колеги и тоа: со министерот на Кралството Норвешка Сореиде, со претставникот на ОН, Розмари ДиКарло, потсекретар за политички работи на ОН, како и со  министерката за надворешни работи на Канада, Фриланд. На средбите, министерот Димитров се заблагодари за донесената одлука на НАТО за упатување покана до Република Македонија за отпочнување на пристапни разговори со Алијансата. Заеднички беше истакната важноста на оваа одлука, со заклучок дека членството на земјата во НАТО, претставува исклучително добра вест за Балканот, и ќе ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО, денеска ги започна со учество и обраќање на состанокот на лидерите на земјите членки и партнери во мисијата „Решителна акција“ што се спроведува во Авганистан.На состанокот, премиерот Заев, придружуван и од делегацијата на Владата на Република Македонија со Заменик претседателката на владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, со Заменик претседателот на владата за европски прашања, Бујар Османи, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во негово име, во име на Владата на Република Македонија, и во име на народот, на присутните шефови на држави и влади, на министрите за одбрана и за надворешни работи, на земјите членки и на земјите партнери во мисијата, како и на Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, изрази благодарност за одлуката сојузниците да го отпочнат процесот за финализирање за полноправно членство на нашата земја во алијансата. „Тоа е историска одлука ...
| | веќе видена | слични

Тоа е историска одлука за иднината на мојата земја и нашите граѓани. Оваа одлука е признание за нашата посветена работа повеќе од две децении. Работејќи заедно, Владата и опозицијата со поддршка на сите граѓани – покажавме дека можеме да ја оствариме оваа наша стратешка цел, истакна премиерот Зоран Заев во обраќањето на состанокот на лидерите на земјите членки и партнери во мисијата „Решителна акција“ што се спроведува во Авганистан. Тој нагласи дека оваа одлука е признание за заложбата на Република Македонија за спроведување, заштита и споделување на заедничките евро-атлантски вредности и дека со отворање на вратите на НАТО за полноправно членство, Алијансата покажа зошто оваа организација е толку важна и силна за поддршката на Југоисточна Европа и за Европа. Заев потенцираше дека, како 30-та земја-членка на НАТО, земјата е подготвена да продолжи целосно да го споделува товарот, должностите и одговорностите заедно со сојузниците, во зачувувањето на регионалниот и меѓународниот мир и стабилност. – Во буџетот ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Димитров - Сејлс на Самитот на НАТО во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: