Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО


Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана. Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако целосно ќе ги имплементира сите чекори и процедури предвидени во договорот за решавање на спорот за името со Грција. На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки, или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат. Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи, истакна Столтенберг денеска на прес-конференцијата по првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел. Македонија ги почнува подготовските за почеток на преговорите со НАТО уште утре, порача националниот координатор Пендаровски. Во следните месеци тимови од Скопје и Брисел ќе преговараат околу сите политички и технички прашања, а во исто време ќе се спроведуваат сите превземени обврски ...
| | веќе видена | слични

НАТО ја покани Република Македонија да се приклучи кон редовите на алијансата, со цел да се прошири подлабоко во деловите на Југоисточна Европа и покрај негодувањата и незадоволството од страна на Русија, како и критиките од страна на американскиот претседател Доналд , кои ја разнишаа сплотеноста на групата, пишува Блумберг . Со оглед на тоа што се соочува со напади од Трамп на Твитер дека поголемиот дел од нејзините членови не го одработуваат својот дел, воената алијанса се обидува да внесе повеќе членки во нејзиниот ред, земји од Балканот, местото на најкрвавите конфликти во Европа по Втората светска војна. Добива и притисок од Русија и нејзиниот претседател, Владимир Путин, кој го осуди мислењето на западните организации за неговата земја како лошо влијание и закана. Поканата од средата, и овозможува на малата земја, од 2 милиони жители, да започне со преговори за приклучување кон Северноатлантската алијанса. Отворањето на вратата беше овозможено минатиот месец, преку постигнатиот договор помеѓу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постои голема разлика од вокабуларот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015-та година и оној со кој генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го Постои голема разлика од вокабуларот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015-та година и оној со кој генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го имплементира Преспанскиот договор. Црна Гора денеска доби покана да стане 29-та членска на НАТО, се вели во тогашниот твит. За Македонија пораката гласеше – НАТО одлучи да ја покани Владата на Скопје да почне пристапни преговори. Од друга страна, не само што вокабуларот е инаков, според НАТО деловникот инаква е процедурата и одлуката за покана за членство.
| | веќе видена | слични

Голема прослава организира Владата в сабота вечер за добивањето на поканата за членство во НАТО. Паралелно ќе се прославува во 15 градови низ земјава, со учество на познати естрадни уметници, пишува Независен -Ве повикувам на 14 јули да прославиме заедно во градовите низ Македонија. Владата подготвува свечености во 15 градови каде што со домашна музика ќе си честитаме затоа што одиме напред. Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ – изјави Заев во своето обраќање до граѓаните од Брисел, пред генералниот секретар на алијансата Јенс Столтенберг и официјално да му ја врачи поканата на свечената церемонија. Како што кон крајот на 2005 година СДСМ и ДУИ (и тогаш како владејачки партии) организираа голема прослава на плоштадот во Скопје, по повод добивањето на кандидатскиот статус во ЕУ, овој пат за поканата во НАТО ќе се слави и низ други градови во земјава. Покрај тоа што поканата значи јасен патоказ за остварување на една од стратешките цели на државата уште од почетоците на независноста, проценките во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината на следната година. Во меѓувреме треба да се исполнат обврските од Договорот со Грција, за Македонија - успешно спроведен референдум и уставни измени, како и да завршат процедурите за усогласување со НАТО и процесот на потпишување на протоколот за прием на Македонија од сите земји-членки. Генералниот секретар на НАТО вчера на свечената церемонија во Брисел, на вториот ден од Самитот официјално му ја врачи на премиерот Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници во Брисел. - Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, деталните пристапни преговори сега ќе започнат. Откако сите ваши национални процедури ќе завршат и откако ќе биде ратификувано од земјите-членки ќе станете 30-та членка на ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел на премиерот Зоран Заев официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори за зачленување на Македонија, откако вчера за тоа одлука донесе Северноатлантскиот совет. Заедно со поканата, Столтенберг на Заев симболично му го подари и пенкалото со кое ја потпиша. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна пенкалото, кое е од марката „паркер“ и е со сина боја иста како логото на НАТО. „Ова е мојот избор за иднината на Македонија. За пораки испишани со љубов и обединување, а не за делби на нашиот пат. Го бакнав пенкалото затоа што со него е потпишана толку голема, историски важна одлука за мојата земја – покана за НАТО. За таа покана повеќе од 20 години се борат моите сограѓани и нашата Македонија. А пенкалото е постојаниот симбол на борбата и успесите на слободоумните и прогресивни наши граѓани од 2015 до сега. Со пенкало в рака се постигнаа сите успеси во Македонија во последните години, впрочем како што доликува на една демократска ...
| | веќе видена | слични

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот во Брисел македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана - доби само „аплауз" и ултиматум наредната година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска дипломатија. Ова не е пораз само за Планот 3-6-9, туку е пораз за народот кој остана повторно прелажан од СДСМ, се вели во реакцијата на Левица за условната покана за членство на Македонија во НАТО.„Наместо Владата да почне да се справува со наталожените внатрешните проблеми и да почне да го извлекува народот од живата песок на социјалната мизерија, македонската дипломатија на двоецот СДСМ-ДУИ социјално го дозакопа народот, и во ситуација на опасно нарушени меѓуетнички односи, дополнително ќе го малтретира гол и бос, масовно да излезе на на најавениот референдум за себепреименување.Такво е и барањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој порача: „Ако (Преспанскиот) договор биде финализиран и инплементиран во целост, тогаш ќе бидеме во можност да го ...
| | веќе видена | слични

Во сабота ќе се слави за НАТО, во недела ќе се протестира. Власта повика на прослави, опозицијата на протести. Ја добивме поканата да станеме сојузник на најсилните земји во светот, ги остваривме нашите заеднички стратешки цели, Mакедонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ , изјави денеска во Брисел премиерот Заев, уверен и во позитивниот исход на референдумот. Верувам дека граѓаните се најголемите поддржувачи на иднината на Mакедонија, рече Заев Со условената препорака Македонската дипломатија крахираше и за тоа мора да се понесе одговорност, реагираа од опозициската партија. Во видео обракање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски денеска ги повика граганите на протест . овој сон на нашите граѓани кој почнува да се остварува, денес бара од нас да се обединиме околу евроатланска Македонија, се огласи лидерот на ДУИ Али Ахмети.поканата претставува исклучително големо и значајно постигнување во однос на сигурната иднина на нашата земја, вели Ахмети. До полноправното членство во НАТО согласно заклучокот од Самитот ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, деталните пристапни преговори сега ќе започнат. Откако сите ваши национални процедури ќе завршат и откако ќе биде ратификувано од земјите членки ќе станете 30-та членка на НАТО со еднакво место на маса, еднаков глас во дискусиите и еднакво право на гласање во најуспешниот воен сојуз – рече генералниот секретар по потпишувањето. Премиерот Заев ја изрази својата благодарност до генералниот секретар, но и до премиерите на соседните Грција и Бугарија, за постигнувањето на договорите за добрососедство. -Ова е историска одлука за земјата и за граѓаните, признание за нашата посветена работа две децении, и за сите македонски политичари од независноста до денеска – рече Заев. Бидете уверени, додаде, дека нашето членство ќе ја консолидира демократијата во регионот и ќе служи како ...
| | веќе видена | слични

Поканата на Македонија е историска одлука за иднината на мојата земја и за нашите граѓани. Оваа одлука е признание за нашата посветена работа повеќе од две децении. Ова е признание за работата на сите македонски политичари од независноста до денеска, признание за нашите институции и за сите политички партии. Ова е признание за сите наши граѓани, за целото граѓанско општество и за сите останати кои трпеливо го чекаа овој ден.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: