Словенечка „Демокрација“: Заев ги продаде Македонците за 30 милијарди евра

Како успеаја да се договорат за нешто за што никој не се договорил цели 27 години, прашува словенечка „Демокрација“, која пренесува информација на грчкиот весник „Прото тема“ дека премиерите на Република Македонија и Република Грција, всушност биле подмитувани. „Откако грчкиот премиер Алексис Ципрас и македонскиот премиер Зоран Заев постигнаа договор за новото име на Македонија (Република Северна Македонија), сите се прашуваат како успеаја толку брзо да се договорат за нешто што е суштината на спорот 27 години“, пишува „Демокрација“. „Ципрас и Заев, прокламирани левичари, ги продадоа своите народи за пари. Според Прото тема, Македонија ќе добие 30 милијарди евра од ЕУ во форма на проекти и инвестиции (три македонски бруто-домашни производи) и Грција со неверојатни билион евра.
| | веќе видена | слични

Најтиражниот грчки неделен весник пренесува тврдење на грчкиот пратеник Димитрис Каменос кој тврди дека во игра за спроведувањето на договорот за името се огромни финансиски средства. Според Прототема 30 милијарди евра чини продажбата на името Македонија и Република Македонија. Пратеникот кој се отцепи од АНЕЛ а кој важи за крајно десно ориентиран тврди дека 30 милијарди евра е наградата на Германија, ЕУ и САД за имплементацијата на договорот и промена на Уставот. Според Каменос 30те милијарди ќе се перат преку фондови на ЕУ од јануари 2019. Грција за спроведување на договорот треба да добие значително повисока сума пари односно 1 трилион евра. Оваа информација можете да ја прочитате на следниот линк .
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме од Европската комисија да ја слушне, не само Франција, туку и другите земји членки на ЕУ, и многу брзо да излезе со нова рамка преку кој ќе можеме, ...
сите 509 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, се сретна со делегација од пратеници од албанскиот Парламент, предводена од претседателката на Комисијата за надворешни работи, Мими ...
сите 248 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 153 | | | веќе видена

Ништо ново од партијата која со години беше навикната да зема пари од граѓаните заради лично богатење. Колку ВМРО-ДПМНЕ се грижеше за пензионерите говорат ...
сите 185 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Вчера репрезентацијата на Македонија го победи Израел со 1:0 за крај на квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Таа победа на Македонија и го ...
сите 350 | | | веќе видена

Преку Национална стратегија за развој на човечки капитал и низа мерки, ќе се работи на долгорочно подобрување на искористувањето на човечкиот потенцијал, како ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечка „Демокрација“: Заев ги продаде Македонците за 30 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: