„Иранскиот Меси“ стави крај на репрезентативната кариера

Еден од најдобрите ирански фудбалери Сардар Азмун, на 23-годишна возраст, реши да стави крај на репрезентативната кариера, поради бројните критики упатени кон него од јавноста и навивачите. Фудбалерот на Рубин од Казањ беше најдобар стрелец на Иран, во квалификациите за пласман на Светското првенство, меѓутоа мундијалот го одигра под своето реноме, поради што бил најкритикуваниот играч на репрезентацијата. Иран, мундијалот го заврши по првата фаза. Во Б-групата, Иранците го победија Мароко со 1:0, а потоа им пружија силен отпор на фаворизираните Шпанци (0:1) и Португалци (1:1). „Ми беше голема чест што играв за репрезентацијата, госрд сум на своите последни натпревари. За жал, морав да донесам една од најважните одлуки во мојот живот. Бирав помеѓу репрезентацијта и мојата мајка“, напишал Азмун на социјалните мрежи. Како што пренесуваат иранските медиуми, мајката на Азмун е болна, а поради критиките нејзината здравствена состојба се влошила. Азмун, кого во татковината го нарекуваат „иранскиот Меси“, за ...
| | веќе видена | слични

Погледнете кој беше најдобар стрелец, најдобар асистент, кој фудбалер одигра најмногу минути на пријателските натпревари на Вардар во Словенија
| | веќе видена | слични

Останато

– Како многу опасен, Германија го исфрли линданот од употреба пред 30 години и го забранија, а кај нас продолжи да се произведува бидејќи одеше за извоз. За ...
сите 203 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 100 | | | веќе видена

Вицепремирот Бујар Османи во изјава за АлсатМ вели оти смета дека забелешките на францускиот претседател Макрон во областа на судските реформи не важат за ...
сите 409 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска синоќа во Топ тема на Телма изјави дека од Светска банка за стабилизација на пензискиот фонд им било ...
сите 80 | | | веќе видена

Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Башле денеска ја осуди „непотребната и непропорционална употреба на сила“ од страна на полицијата и војската во ...
сите 265 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 139 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Иранскиот Меси“ стави крај на репрезентативната кариера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: