„Иранскиот Меси“ стави крај на репрезентативната кариера

Еден од најдобрите ирански фудбалери Сардар Азмун, на 23-годишна возраст, реши да стави крај на репрезентативната кариера, поради бројните критики упатени кон него од јавноста и навивачите. Фудбалерот на Рубин од Казањ беше најдобар стрелец на Иран, во квалификациите за пласман на Светското првенство, меѓутоа мундијалот го одигра под своето реноме, поради што бил најкритикуваниот играч на репрезентацијата. Иран, мундијалот го заврши по првата фаза. Во Б-групата, Иранците го победија Мароко со 1:0, а потоа им пружија силен отпор на фаворизираните Шпанци (0:1) и Португалци (1:1). „Ми беше голема чест што играв за репрезентацијата, госрд сум на своите последни натпревари. За жал, морав да донесам една од најважните одлуки во мојот живот. Бирав помеѓу репрезентацијта и мојата мајка“, напишал Азмун на социјалните мрежи. Како што пренесуваат иранските медиуми, мајката на Азмун е болна, а поради критиките нејзината здравствена состојба се влошила. Азмун, кого во татковината го нарекуваат „иранскиот Меси“, за ...
| | веќе видена | слични

Погледнете кој беше најдобар стрелец, најдобар асистент, кој фудбалер одигра најмногу минути на пријателските натпревари на Вардар во Словенија
| | веќе видена | слични

Останато

Што му зборувала Ана Камчева на нивните средби, за својот, како што рече, „сакан и ценет сопруг“, за својата свекрва, за сестрата на Камчев... Тоа беа дел од ...
сите 750 | | | веќе видена

Градење на заеднички ставови за препораките на Венецијанската комисија со цел тие да имаат соодветна примена, најавува премиерот Зоран Заев. Од друга страна, ...
сите 334 | | | веќе видена

Тој беше единствениот за кој ЈО бараше притвор, но Судија на претходна постапка на лицето му  определил само мерки на претпазливост, информираат од ОЈО и ...
сите 89 | | | веќе видена

На денешната 123.собраниска седница една од 57-те точки кои се ставени на дневен ред како последна е и Барањето за давање автентично толкување на членот 11 од ...
сите 286 | | | веќе видена

Не е конечен бројот на жртви од ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд. Премиерката Џасинда Ардерн, денеска изјави дека големината на трагедијата од вчерашната ...
сите 77 | | | веќе видена

Времето ќе биде променливо облачно и постудено со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен, ...
сите 262 | | | веќе видена

Последните две обврски за 2019 година ракометарите на Еурофарм Работник ги имаат неделава, поточно утре му гостуваат на Веспрем, додека в недела исто така на ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Иранскиот Меси“ стави крај на репрезентативната кариера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: