ЈП ПОЦ, Општина Центар и СВР Скопје започнаа акција за расчистување на дивите пазарџии кај „Зелен пазар”


4 копии

Надлежните служби на ЈП Паркинзи на Општина Центар, во координација со СВР Скопје и инспекторите на Општина Центар и со асистенција на сообраќајната полиција и полициската станица Беко, денес започнаа акција за расчистување и дислокација на дивите пазарџии и нелегално поставените тезги околу „Зелен пазар”. По барање на жителите од околните објекти, ЈП ПОЦ во соработка со надлежните институции почна да ја спроведува оваа акција со цел да се расчисти метежот на паркиралиштето и да се заштити загрозената безбедност на движење, како и да се спречи опасноста по здравјето на жителите, купувачите и продавачите заради продажбата на производи во нехигиенски услови. За да се зголеми безбедноста на граѓаните која е загрозена од страна на дивите тезгаџии кои преноќуваат во влезовите од околните згради и хигиената која е нарушена од отпадот и сметот кој го оставаат по затворањето на пазарите, оваа акција ќе се спроведува редовно и ќе се санкционираат и дислоцираат дивите пазарџии и нелегално поставените тезги околу ...
| | веќе видена | слични
9 копии

ЈП Паркинзи на Општина Центар во соработка со Општина Центар и Министерството за внатрешни работи ќе почне акција за отстранување на сите непрописно поставени паркинг-блокатори и рампи на јавните паркиралишта со кои стопанисува претпријатието. ЈП ПОЦ ги известува сите граѓани кои имаат непрописно поставени паркинг-блокатори и рампи на јавните паркиралишта со кои стопанисува ЈП за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ да ги отстранат во најкус можен рок, во спротивно истите ќе бидат отстранети од страна на службите на Општина Центар и МВР, а за непрописното поставување ќе следат и соодветни санкции. Од ЈП ПОЦ соопштија дека акцијата се спроведува со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот и да се обезбеди подеднаков пристап за сите корисници на јавните паркиралишта и јавните површини на територија на општина Центар.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иако знае, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, не открива кои споменици од проектот „Скопје 2014" ќе бидат отстранети поради, како што вели, безбедносни причини бидејќи, според него, ситуацијата била наелектризирана.Тој во интервјуто за „Макфакс" вели дека за еден месец ќе биде отстранет споменик од проектот „Скопје 2014" што е поставен во центарот на Скопје. Богдановиќ вети дека за три недели ќе открие информации за неколку постапки што се водат за проектот „Скопје 2014"
| | веќе видена | слични
6 копии

Сите нелегални летни тераси и објекти ќе бидат отстранети, а сопствениците ќе се соочат со санкации, тврди градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ. Тој објасни дека ако некој не се вразуми дека треба да поставува урбана опрема согласно со правилниците, тогаш Општина Центар ќе оди до крајност, односно со барање за поништување на елаборат, затворање на локалот, па и пријавување за одземање лиценца.Градоначалникот на Центар објасни дека локалот „Бастион“ добил одобрение од Град Скопје за поставување урбана опрема, а направиле градба и поради тоа, вчера присилно била отстранета летната тераса. Градоначалникот на Центар вели дека ваквиот чекор следел откако претходно сопствениците на локалот не реагирале на укажувањата од инспекторите, кои воочиле неправилности. Богдановиќ вели дека дополнително се утврдува габаритот на летната тераса на локалот, а, пак, доколку општина Центар увиди дека истата узурпира пешачка зона, тогаш ќе побараат укинување на одобрението дадено од Град Скопје. Од локалот „Бастион“ ...
| | веќе видена | слични

Во наредните денови ќе продолжиме со отстранување на сите нелегално изградени летни тераси на кафулињата кои узурпираат јавен простор, вели градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ. Општина Центар во средата почна со акција за уривање на дивите, цврсти градби на кафулиња. Во акцијата беа урнати две тераси на улицата Аминта трети (Ленинова), кои се цврста градба и зафаќаа јавна површина. И покрај притисоците од сопствениците градоначалникот Богдановиќ за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека ќе продолжат со акцијата, бидејќи јавниот интерес на граѓаните се слободни и проодни тротоари.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ најави дека за еден месец ќе биде отстранет споменик од проектот „Скопје 2014“ што е поставен во центарот на Скопје. Во интервју за „Макфакс“ Богдановиќ вети дека за три недели ќе открие информации за неколку постапки што се водат за проектот „Скопје 2014“. Тој не открива за кој споменици станува збор, поради, според него, безбедносни причини бидејќи, како што вели, ситуацијата била наелектризирана. „И јас сакам сега да излезам и да ви набројам, но наредниот ден ќе нè бомбардираат со прашања, и верувајте потоа ќе имаме проблем околу самото докажување на одредена постапка“, вели Богдановиќ за Макфакс. Богдановиќ рече дека ќе биде отстранета и нелегалната тераса на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Пред два дена урнати, а денес повторно се поставува урбана опрема. Вработените од двете кафулиња во Дебар Маало кои настрадаа и денес беа на своите работни места. Едни го собираа шутот, други, пак го опремуваа кафулето. Угостителите на двата локали, не сакаа да зборуваат пред камера, но позади неа, повторно се пожалија на селективност- денес требало да се урива и друго кафуле, но засега од непознати причини процесот е сопрен. Рекоа и дека во близина има локал на познат скопски бизнисмен, но инспектори не му затропале на врата. Порачаа дека правдата, ќе ја бараат по судски пат. „Како е можно да добиеме Решение за урабана опрема и истата да ја платиме а тој да урива без никаков налог и да не не извести писмено. Дојдовме до некое решение и не е јасно како Градоначалникот спортивно од законот урива без никаков документ, а не ни предаде записник до нашата фирма. Д ојде насилнички со багерите и без никаква документација.“ - вели угосител. Жителите од околните згради пак велат дека доколку се дивоградби треба ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 282 | | | веќе видена

Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги ...
сите 217 | | | веќе видена

На чело на криминално рекетарската банда на СДСМ е Зоран Заев. Лажните вести, манипулациите и смешните оправдувања не може да ја потиснат вистината за „Рекет“, ...
сите 196 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЈП ПОЦ, Општина Центар и СВР Скопје започнаа акција за расчистување на дивите пазарџии кај „Зелен пазар”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: