Вчера дел од проблемот- денес дел од решението


Македонија и Албанија добија јасна потврда за почетокот на пристапните преговори со ЕУ. Во јуни 2019 година треба да започнат конкретните преговори. Ова е исправен чекор на Унијата, смета Аделхајд Фајлке. Дури и ако зад ова да! има уште многу „но“, посветеноста на ЕУ кон двете земји од Западен Балкан е силен сигнал за регионот и во ЕУ: Албанија и Македонија се важни за нас, тие се наши природни партнери и сојузници и припаѓаат кон нашето европско семејство. Некои може зачудено да ги тријат очите: зарем пред само пред три години илјадници Албанци не дојдоа во Германија како дел од бегалската криза? Мигрантите поради сиромаштија и бесперспективност си ја побараа среќата тука. За тоа денес повеќе не се зборува - напротив: Албанија и Македонија се важни партнери во справувањето со миграциските и бегалските текови. Напредоци и хендикепи Што се случи? Албанија и Македонија постигнаа објективен напредок во однос на демократизацијата и развојот, вклучително и во однос на владеењето на правото. Но сѐ уште има многу ...
| | веќе видена | слични

Минатонеделниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, на кој тема беше препораката од Европската комисија за отворање пристапни преговори со Македонија и со Албанија, има неколку главни актери. Покрај шефовите на бугарската и на грчката дипломатија Екатерина Захариева и Никос Коѕиас, кои биле најгласни во убедувањето на своите колеги да се донесе позитивна одлука, забележителна улога одиграл и министерот на една од шесте држави-основачи на Европската Унија. Тоа е мотивот за „ 360 Степени “ да отиде во Луксембург и да направи интервју со шефот на дипломатијата Жан Аселборн. Министре, кога во вторникот попладне го напушташе Советот за општи работи, германскиот министер за Европа, Михаел Рот, им дофрли на новинарите дека дискусијата за Македонија била разочарувачка, се чинеше дека министрите за надворешни работи на ЕУ нема да се усогласиле за заклучок за Македонија и за Албанија. Но, еден час подоцна, дојде друга вест. Што се случи? Некои велат дека Вие сте имале клучна улога? Не знам, дали беше ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Амбасадорката на Европската унија во Тирана, Романа Влахутин изјави дека до јуни 2019 година, кога се очекува датум за почеток на преговорите за членство на Албанија во ЕУ, Тирана има голем предизвик поврзан со политчкото единство и забрзувањето на реформите. Во обраќањето на Конференцијата на тема „Што ја очекува Албанија по заклучоците на Советот на ЕУ за општите прашања: Очекувања и должности”, евроамбасадорката упати апел за единство на албанските политички партии, бидејќи во спртивно, како што рече, процесот на интеграција ќе биде многу тежок. – Ќе имате голем предизвик. Овој процес бара да има вистинско, а не реторичко единство, не единство во смисла на зборување за заедничките цели. Треба да биде вистинска национална цел за која ќе работат сите. Една работа што ја констатиравме во секоја друга земја и мислам дека ја гледам и тука е дека некои групи ќе разберат што значи ЕУ и може да учат од примерите на другите. Ќе има некои групи кои нема да сакаат да брзаат, бидејќи тоа не е во нивна корист, изјави ...
| | веќе видена | слични

Холандија, преку својата Амбасада во Тирана, побара од албанските власти поконкретни резултати во борбата против криминалот и корупцијата. Честитајќи и на земјата за напредокот и реформите, како што се наведува во денешното соопштение од Амбасадата, сега постои водич за продолжување на патувањето до јуни 2019 година. – Подготвени сме и понатаму да соработуваме со Албанија за клучните реформи. Време е за конкретни резултати во борбата против криминалот и корупцијата – се истакнува во соопштението. Инаку, во пресрет на Самиот на ЕУ холандскиот Парламент го блокираше отворањето на пристапните преговори на Албанија со Европска унија. Повеќе од половина од пратениците, 76 од 150, вклучувајќи ги и оние што ја поддржуваат Владата на премиерот Марк Руте, го блокираа почетокот на преговорите на Албанија со ЕУ поради сериозна загриженост во врска со борбата против криминалот и корупцијата.
| | веќе видена | слични
8 копии

- Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија и побара од двете земји тоа да го сфатат како поттик. - Европската Унија оваа недела донесе важна одлука: од 2019 година може да започнат преговорите за приклучување со поранешната југословенска Република Македонија и Албанија. Многу се залагавме за овој силен насочувачки сигнал, со кој им се оддава признание на реформските напори од последните години. Преговарачкиот процес во Брисел не беше секогаш лесен, но нѐ радува што на крајот беше можен компромис на сите 28 земји членки на ЕУ. Апелирам до сите политичари во Скопје и во Тирана овој успех да го сфатат како поттик за ангажирано продолжување на реформите. Германија во тоа и натаму целосно ќе ги поддржува, вели Мас во изјава за Дојче веле. Германскиот министер за надворешни работи и на средбата што ја имаше во средината на овој месец со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, вети дека Германија ќе лобира активно во Франција, Холандија и други земји ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европска унија се согласија да почнат преговори за членство со Македонија и со Албанија до крајот на 2019 година, ако двата балкански соседа покажат доволен напредок во правосудните и во антикорупциските реформи. Во соопштението од денешниот самит на Европски совет во Брисел лидерите на ЕУ го прифатија договореното од вторникот од министрите за надворешни работи на земјите-членки да се разгледа прогресот на Македонија и на Албанија во јуни 2019 година и, во случај на позитивна оценка, да се отворат преговори на меѓувладина конференција до крајот на идната година. Иако немаше дебата за ова прашање на дводневниот состанок на лидерите, соопштението има цел да го цементира компромисот меѓу владите на членките на ЕУ да се одржат во живот надежите на земјите од Западен Балкан, но и да се побараат понатамошни реформи пред преговорите и формално да почнат. Франција и Холандија побараа поголем напредок, и покрај поддршката од другите 25 членки на ЕУ и препораката на Европска комисија за преговори со ...
| | веќе видена | слични

- Европската Унија оваа недела донесе важна одлука: од 2019 година може да започнат преговорите за приклучување со поранешната југословенска Република Македонија и Албанија. Многу се залагавме за овој силен насочувачки сигнал, со кој им се оддава признание на реформските напори од последните години. Преговарачкиот процес во Брисел не беше секогаш лесен, но нѐ радува што на крајот беше можен компромис на сите 28 земји членки на ЕУ. Апелирам до сите политичари во Скопје и во Тирана овој успех да го сфатат како поттик за ангажирано продолжување на реформите. Германија во тоа и натаму целосно ќе ги поддржува, вели Мас во изјава за Дојче веле. Германскиот министер за надворешни работи и на средбата што ја имаше во средината на овој месец со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, вети дека Германија ќе лобира активно во Франција, Холандија и други земји на ЕУ за Македонија да добие датум за почеток на преговори. - Ние на македонското население треба да му испратиме важен сигнал дека се исплати да се ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање на тридневниот РОС-РОТ семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан, кој се одржува во Собранието на Република Македонија, ја даде и следната изјава која ја сметаме за полувистина: Дозволете на почетокот да споделам огромно задоволство за вчерашната одлука за добивање на датум за преговори со ЕУ, јуни 2019 година.Сакам да им честитам и на делегацијата на Албанија кои што исто така добија датум заедно со Македонија… [Извор: Веб-страница на Владата (од 1,20 до 1,40 мин.од видеото), датум: 27.06.2018] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Оваа изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, во која тој го искажува своето огромно задоволство од „одлуката за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019 година“, е делумно точна, бидејки Македонија доби условен датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Советот на министри на ЕУ ваквата одлука ја услови со одржување на реформскиот курс и притоа очекува фокусот да биде ставен на реформата на јавната ...
| | веќе видена | слични

Формулацијата „тешки дискусии“, која ја употребуваа некои дипломати, е еуфемизам. Емоциите зовриваа, пишуваат весниците на германски јазик за ЕУ-дебатата за Македонија и Албанија во Луксембург. Весникот „Ноје цирхер цајтунг“ во коментарот под наслов „Победа на стратешкиот разум“ ја фали одлуката на ЕУ-Советот за правни работи во Луксембург, Македонија и Албанија да добијат датум за почеток на пристапни преговори: „Седницата имаше контроверзен и бурен тек, но на крајот сомничавите француски и холандски претставник попуштија и ЕУ-министрите решија Македонија и Албанија да започнат пристапни преговори со Брисел во 2019. година, ако постигнат напредок во борбата против корупцијата и во изградбата на правната држава. Ова е победа на стратешкиот разум и во меѓувреме редок момент во кој ЕУ настапува како веродостојна заедница. Патиштата на Албанија и на Македонија кон ЕУ не беа баш праволиниски, а постојано се случуваа и неуспеси. Но, гледано во целина, напредоците се вистински видливи. Два примера: Правна држава ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Странските медиуми имаа многу поразличен пристап од домашните кога се работи за одлуката на Европската Унија за доделување датум за преговори за Македонија. Додека дел од домашните медиуми објавија дека на земјава ѝ е доделен датум за преговори во јуни 2019 година, дел, пак, објавија дека ѝ е доделен условен датум, а дел, пак, дека воопшто не ѝ е доделен датум за ЕУ. Голем дел од познатите релевантни европски и американски медиуми објавија наслови со кои веста се пренесува со генерален впечаток дека одлуката за доделување конечен датум за Македонија и Албанија е одложена, но и покрај тоа земјава добила „претпазливо“ зелено светло за преговорите за една година доколку продолжат реформите. „Фајненшл тајмс“ објави наслов со зборовите „Македонија се соочува со 12-месечно чекање за преговорите за прием во ЕУ“, додека во поднасловот се известува дека одложувањето може да го комплицира одобрувањето на Договорот со Грција за името на земјата. Американскиот „Вашингтон пост“ , кој пренесува вест од агенцијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 361 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 210 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вчера дел од проблемот- денес дел од решението

Од:
До кого (е-маил):
Порака: