Сета моќ за Ердоган: Што сѐ смее турскиот претседател?


Со години шефот на турската влада работеше на воведување претседателски систем. Тоа и му појде од рака. Сега тој е и претседател и шеф на владата. Поглед на новиот опсег на моќ на Реџеп Таип Ердоган. Во април минатата година, Турците на референдум со тесно мнозинство гласаа во полза на претседателски систем кон кој тежнееше претседателот Реџеп Таип Ердоган. Со парламентарните и со претседателските избори преминувањето на новиот систем е сега завршено. Критичарите стравуваат дека тоа ќе овозможи владеење на еден човек во Турција. Јасно е оти Ердоган сега има повеќе моќ отколку што имаше порано. Претседателот станува шеф на државата и на владата Премиерската функција е укината. Прв човек на извршната власт сега е претседателот, кој според уставот претходно имаше претежно репрезентативна функција. Во иднина претседателот ќе биде надлежен за именување и разрешување на потпретседатели и министри, чија бројност самиот ќе ја одредува, како и за сите високи државни службеници. Парламентот нема право на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денес ги критикуваше апсењата на хомосексуалните активисти во Турција и побара да бидат целосно прекинати пристапните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, ќе ги посети Турците во Северна Никозија на 9 јули, што ќе биде негова прва прекугранична посета по победата на ...
| | веќе видена | слични

Турските власти по наредба на Ердоган досега се проценува дека имаат притворено над 160 илјади луѓе и најмалку уште исто толку се отпуштени од работа после ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шеснаесет странски студенти се уапсени во турскиот округ Мерсин поради обвинение за наводна поврзаност со Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО). Осомничените, од кои десет се од Сомалија, тројца од Џибути, двајца од Гвинеја и еден од Сирија, се студенти на Мерсинскиот универзитет. Други седум лица се бараат во рамки на истрагата, соопшти полицијата. Турските власти ја обвинуваат групата ФЕТО, на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во САД, дека е одговорна за обидот за преврат во Турција на 15 јули 2016 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерот на Германија, Сами Кедира смета дека светските шампиони не реагирале доволно добро на случајот со средбата на двајца репрезентативци со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој предизвика бројни дискусии. Станува збор за Илкај Гундоган и Месут Озил, кои се вклучија во предизборната кампања на Ердоган, откако се фотографираа со него и дури го нарекоа „нашиот претседател“. Имаше повици да се отстранат двајцата од Бундестимот, но до таква екстремна мерка не дојде. – Овој скандал се покажа како премногу голем и ефектот од него беше потценет, истакна Кедира за „Билд“. Според фудбалерот на Јувентус, дискусијата околу случката не се намалила и тоа покажало негативно влијание врз германскиот тим, кој на крајот доживеа неуспех на Мундијалот и отпадна уште во групата. – Јас не сум личност да коментирам како овој проблем требаше да се реши, но факт е дека скандалот никогаш не стивна. Сепак, ова не може да биде оправдување за резултатите, додаде Кедира.
| | веќе видена | слични

Во неделата навечер Берлин изгледа како да Турција само што го освоила Мундијалот, откако улиците на градот се преплавени од колони возила што свират и мавтаат со турски знамиња. Не победи Турција на Светско, туку Ердоган дома и во Германија. Две-третини од Турците што гласале во Германија својот глас го даваат за Ердоган, кој победи со нешто помалку од 53% од гласовите. Дилемата на Зидојче Цајтунг околу нивните сограѓани со турско потекло е не само што тие го гласаат Ердоган, кој како човек што 15 години ја води Турција (те како премиер, те како претседател) има доволно големо портфолио на неуспеси, грешки и пропусти, туку и најискрено го обожуваат човекот. „Аурата на Ердоган како човек од народот кој од продавач на ѓевреци се има изборено за да стигне до позицијата претседател на Турција можеби е малку расклатена, но и понатаму функционира. За голем број гласачи, надежта за културолошко себе-наметнување очигледно е поважна отколку растечката цена на кромидот. Турците во Германија беа опкружени со дебати ...
| | веќе видена | слични

За неколку дена во Турција ќе биде укината вонредната состојба. Вонредната состојба беше воведена на 20 јули 2016 година , пет ден по неуспешниот државен удар и беше продолжувана на секои три месеци. За обидот за воен пуч, властите во Анкара го обвинија исламискиот проповедник Фетулах Ѓулен кој е во егзил во САД.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот сојузник во владата, лидерот на Странката на национално движење, Девлет Бахчели се согласија дека вонредната состојба, која истекува во јули, да не биде продолжена, пренесе утринава провладиониот весник Сабах. Вонредната состојба во Турицја е воведена после обидот за државен удар од јули 2016 година и од тогаш е продолжувана на секои три месеце, пренесеува агенцијата Ројтерс. Ердоган пред изборите на 24 јуни вети укинување на вонредната состојба ако победи на истите. Вонредната состојба му овозможуваше на Ердоган и владата да го заобиколат парламентот и да носат нови закона и да не ги почитуваат правата на слобода.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сета моќ за Ердоган: Што сѐ смее турскиот претседател?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: