Александар се врати дома

Заврши составувањето на деловите на споменикот "Воин на коњ", кој ќе биде поставен на постаментот на плоштадот Македонија во Скопје. Бронзената фигура вчера се исправи во центарот на главниот град. Неколку дена ќе се работи на расчистување на платото за споменикот да може да се постави на 10-метарскиот постамент. Во моментов се работи и на фонтаната која треба да биде составен дел од споменикот. Споменикот, кој е дело на скулпторката Валентина Каранфилова-Стевановска беше изработен во леарница "Фернандо Маринели", во Фиренца. Споменикот на "Воинот на коњ" е висок 13 метри, тежок е околу 35 тона, а ќе биде поставен на веќе изградениот постамент висок околу 15 метри. Изработен е во бронза, во леарницата "Фернандо Маринели" во Италија, со идејно решение на Валентина Каранфилова-Стевановска. Покрај скулптурата на коњаникот делото ќе биде збогатено со лавови и војници од фалангата. Споменикот ќе се постави во средината на мермерната фонтана чија изработка чини 4,1 милион евра, а целиот проект е во вредност од 9,4 ...
| | веќе видена | слични

Никола Крстиќ Со овации, аплауз, па дури и спонтано живо интерпретирање на македонската химна дочекано поставувањето на најграндиозниот споменик во Македонија кој го зазеде централното место на плоштадот. На прозорците и терасите преполно, а околу фонтаната повеќе од илјада граѓани со фотоапарати, видеокамери, мобилни телефони. Од рано утро чекаа за да го посведочат и овековечат моментот кога Воинот ќе се извиши на постаментот – фонтана. Велат, ваквиот историски чин не смееше да се пропушти. -Јас чекам од рано, веќе три часа, морав да го видам ова. -Дојдов околу 10, ќе чекам колку што треба – велат граѓаните. Плоштадот, а и Скопје засекогаш добија нова визура откако 300 тонскиот кран го заврши своето и споменикот застана во конечната позиција, свртен кон Вардар и Камениот Мост, но и кон Исток, кон каде што секогаш бил вперен погледот на Александар Македонски при неговите освојувачки походи. Воодушевување кај граѓаните кои возбудено коментираа - за навек во срцето на Македонија, вечно ќе сведочи за ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Да не го поставуваме споменикот за да не ги нервираме Грците, што ли ќе речат во странство, многу е голем и тежок што веднаш штом ќе биде поставен ќе се урне. До кога со скептицизмот? Граѓаните горди. Прашуваат каде се сега скептиците? И дел од експертската јавност со став – завршија обидите за дефинирање на Македонците како неспособен народ. Воинот на коњ, во јавноста попознат како Александар Македонски, стои на плоштадот Македонија. Скептиците се замолчани, иако уште не пристигнат споменикот на плоштадот, одредени кругови во јавноста не бираа средства како да го нападнат. Прво споменикот бил премногу висок, па ќе морало да се качите на Калето, или, пак на Водно за да го видите, па споменикот не личел на Александар, дури се отиде дотаму со шпекулациите дека веднаш што ќе биде донесен, споменикот ќе се урне. Еве само дел од она што го пишуваше весникот Време на 6 мај годинава: “Со најавите за пристигнување на споменикот, се погласни се и шпекулациите дека столбот на којшто треба да ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот број од присутните со воодушевување го следеа поставувањето на обележјата на античките војсководци, но имаше и такви што сметаа дека ова е непотребно трошење пари Грандиозниот споменик во бронза на Александар Македонски на централниот плоштад Македонија во Скопје, но и два споменика на неговиот татко Филип Втори на плоштадот Магнолија во Битола и во скопската населба Автокоманда, вчера координирано беа поставени во присуство на поголем број граѓани. Додека спомениците на Филип Втори беа поставени во раните утрински часови, грандиозното обележје на неговиот син се изврши околу пладне. Најголемиот број од присутните граѓани со воодушевување го следеа поставувањето на обележјата на античките војсководци, но имаше и такви што сметаа дека парите требаше да се потрошат за други потреби на граѓаните. Најавата за поставување на овие споменици веќе предизвика реакции во соседната Грција, врзано за актуелните преговори во спорот околу уставното име на нашата земја Целата процедура на поставувањето на ...
| | веќе видена | слични

Техничките процедури и активности за поставувањето на склуптурата ги изврши професионален тим од леарницата "Фрединандо Маринели", каде што е и изработена скулптурата. Покрај скулптурата на коњаникот делото ќе биде збогатено со лавови и војници од фалангата. Споменикот е тежок речиси триесет тони, а постаментот е структуиран да издржи тежина од 100 тони или три вакви споменици. Вкупната сума потребна за изградба на споменикот Воин на коњ и на постаментот со фонтаната изнесува 9,4 милиони евра Во присуство на голем број граѓани на најгламурозен начин со интонирање на македонската химна и скандирање Македонија, Македонија!" вчера претпладнето на постаментот на фонтаната на плоштадот Македонија" во Скопје беше поставена една од најголемите скулптури во Европа, скулптурата на Александар Македонски, тешка 35 тони. Поставувањето на 13-метарската скулптура со специјален кран, го проследија скопскиот градоначалник Коце Трајановски, авторката на идејниот проект, Валентина Стевановска, и голем број граѓани. Таа ...
| | веќе видена | слични

Денеска беа поставени спомениците на Александар Велики и на Јустинијан Први на Плоштадот Македонија во Скопје, како и спомениците на Филип Втори во Автокоманда и на Плоштадот Магнолија во Битола. Според информациите кои ги соопшти Општина Центар, бронзениот споменик на Александар е висок 14,5 метри и е тежок 30 тони. Автор на идејното решение е Валентина Стевановска, а се изработуваше во уметничките леарници „Фердинандо Маринели“ од Фиренца и „Гвастини“ од Виченца, Италија. За него Владата издвои 5,3 милиони евра, од кои 650 илјади и беа исплатени на авторката. Дополнителни 4,1 милиони евра чини фонтаната – постамент. Продолжуваат работите на украсните релјефи и инсталациите на фонтаната, а свеченото откривање се најавува за 8 септември, на 20 – годишнината од независноста на Република Македонија. Во доцните попладневни часови на Плоштадот Македонија заврши и склопувањето на белиот мермерен споменик на Јустинијан Први, кој се наоѓа на кејот на Вардар, во близина на Камениот мост и споменикот на Даме ...
| | веќе видена | слични

Филип Втори Македонски се крена во Битола и Скопје Споменик на Филип Втори Македонски денеска се издигна на дв е локации во Македонија , на плоштад от Магнолија на битолскиот Широк Сокак и во скопска та населба Гази Баба Споменикот во Битола е висок нешто повеќе од 8 метри заедно со постаментот. Статуата на славниот македонски крал на коњ е дело на вајарот Ангел Коруновски . Излеана е во Ниш, соседна Србија. Споменикот на таткото на Александар Македонски во скопската населба Гази Баба е со приближно иста висина и е исто така изработена по идејата на скулпторката Валентина Сте ф ановска , авторот на споменикот на Александар И овој споменик г о лееја српски мајстори, во леарницата Јеремиќ од Белград. Не е познато колку чинат споменниците на Филип Втори, со оглед дека градските власти не сакаа да ги копментираат овие проекти. Првиот човек на Битола Владимир Талевски кусо изјави оти ќе остави споменикот да „ говори сам за себе “
| | веќе видена | слични

Филип Втори Македонски утрово истовремено се издигна на два плоштада-Магнолија на битолскиот Широк Сокак и во скопска Автокоманда. Споменикот во Битола е висок нешто повеќе од 8 метри заедно со постаментот. Дело е на скулпторот Ангел Коруновски, а се лееше во Ниш, соседна Србија. Оној во Скопје е со приближно иста висина, а е дело на истиот уметник кој го направи и Александар, скулпторката Валентина Стевановска. И него го лееја српски мајстори, во Јеремиќ од Белград. На битолчани и на скопјани им се допаѓа нивниот споменик, барем на оние кои сакаа јавно да го кажат своето мислење. Свое мислење за спомениците пред камерите не дадоа градоначалниците иако проектите важеа за едни од најголемите на општините Битола и на Гази Баба. Првиот човек на градот под Пелистер, Талевски само телефонски објасни дека ќе оставел споменикот да говори сам за себе. Градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски пак воопшто не одоговараше на повиците и на пораките. Од она што можеше да се дознае од мајсторите на терен, во Битола ...
| | веќе видена | слични

Поставувањето на споменикот на Филип Втори во Битола Додека во Скопје се поставуваше споменикот на Александар Македонски во Битола „дојава“ Филип Втори. Филип Втори дојава на плоштадот Магнолија во Битола, после две и пол години поминати во општинскиот двор. Споменикот на античкиот владетел беше ставен на мермерниот постамент во центарот на градот само неколку часа пред да биде поставена скулптурата на неговиот син Александар Македонски во Скопје. Споменикот со постамент е висок Требаше порано да се постави, но поради ситуацијата со Грција се одложуваше. осум метри, дело е на велешкиот скулптор Ангел Коруновски. На него Филип Втори е прикажан на коњ со прст вперен кон народот. Повеќето битолчани со одобрување го пречекаа коњаникот. „Требаше порано да се постави, но поради ситуацијата со Грција се одложуваше.“ И Скопје денеска го доби Александар Македонски „Што има Грција да ни се меша дома, ние не и се мешаме во нејзините работи.“ „Од Австралија доаѓаме како туристи и дојдовме во овој убав ден ...
| | веќе видена | слични

Голем број граѓани со часови го следеа поставувањето на споменикот на Александар Македонски, не штедејЌи ги дланките, па оттаму и нивните изјави беа полни со поддршка за Владата. Авторката Валентина Стевановска изјави дека три години... Голем број граѓани со часови го следеа поставувањето на споменикот на Александар Македонски, не штедејЌи ги дланките, па оттаму и нивните изјави беа полни со поддршка за Владата. Авторката Валентина Стевановска изјави дека три години работела на споменикот и рече дека целата убавина ќе се добие кога ќе бидат составени сите елементи предвидени за постаментот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 345 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 417 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 146 | | | веќе видена

Терористите во Германија практично добија правна заштита - Сириец добил само 2 години затворска казна затоа што од ИСИС побарал пари за терористички напад кој ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Александар се врати дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: