Грците во недела ќе протестираат во Преспа: На Скопје му дадовте се што е македонско


Нема да одобриме наш потпис на срамен договор, со кој во Скопје ќе се нарекуваат „Македонци“ а нивниот јазик „македонски“, соопштија организаторите на денешниот протест во Атина и закажаа нов, во недела во Преспа, Дојче Веле. Комитетот за заштита на грчкиот карактер на Македонија ги повика Грците да излезат на голем протестен митинг денеска во 10 часот, на плоштадот „Синтагма“ во Атина. Во соопштението, Владата на Ципрас е обвинета „дека се обидува да стави национален потпис на една кривична концесија на историјата, јазикот културата и единственоста на името Македонија, преку договор со Скопје“. „Владата го продава името на нашата Македонија, со флагрантно кршење на нашата утврдена национална позиција. Ние нема да одобриме ставање наш потпис на таков срамен договор, со кој во Скопје ќе се нарекуваат ‘Македонци’ а нивниот јазик ‘македонски’“, соопштија организаторите. Тие упатија криртики и до претседателот на Грција: „Дури и Прокопиј Павлопулос станува соучесник во злосторството“. Организаторите најавија ...
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу Македонија и Грција се обновија кон крајот на минатата година по речиси три годишен застој, најпрво со средби со посредникот на ОН Метју Нимиц со преговарачите Василакис Адемнатиос и Васко Наумовски, а потоа преговорите се подигнаа на повисоко ниво, на ниво на шефови на дипломатии. Премиерите ја имаа првата директна средба на Светскиот економскиот форум во Давос, каде беа направени првите отстапки, Македонија ги преименува аедромот и автопатот, а Грција ја одблокира втората фаза на земјава во процесот на Стабилизација и асоцијација со ЕУ и овозможи на Македонија да стане членка на Јадранско-јонската иницијатива. Клучна за преговорите беше средбата на Заев и Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржа минатиот месец во Софија. Самата средба на двајцата премиери, како да беше централен настан на Самитот, кој во таков формат последен пат се одржа во Солун 2003 година, а сите високи претставници на меѓународната заедница од Самитот излегоа со поддршка двете земји да го решат ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Договорот е клуч кој отвора врата кон ЕУ, а пак земјите членки ќе ја препознаат шансата да обезбедат иднина за Унијата, порача денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров по потпишувањето на Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство во интервју за Телевизија 24. - Меѓу главните мотиви зошто овој договор го правиме е да ја отвориме вратата кон Европската Унија. Имаме девет позитивни извештаи, препораки за почеток на преговори, кандидат сме од 2005 година односно веќе 13 години. Вратата беше заклучена поради спорот околу името и сега кога го најдовме клучот и ја отвораме таа врата ќе биде многу лошо ако има уште една врата зад неа, рече Димитров. Во однос на некаква друга блокада од земјите членки на ЕУ за Македонија, Димитров рече дека прашањето и влогот е преголем за било која земја членка, особено за тие што се столбови на иднината на Европа и кои носат посебна одговорност каде оди ЕУ. - Мислам дека ќе ја препознаат шансата и ќе бидат дел од овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По потпишување на договорот за промена на името на Република Македонија во Република Северна Македонија во грчкиот Псаридис, следува официјална средба на македонската и грчката делегација во Отешево, на македонска страна. 
| | веќе видена | слични

Проследете ја во живо официјалната средба по потпишување на македонско-грчкиот договор во хотелот „Лејквју“, ресорт со поглед на прекрасното Преспанско Езеро, зад кој се наоѓа Националниот Парк Галичица.
| | веќе видена | слични

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.Тоа го соопшти на прес-конференција премиерот на Македонија Зоран Заев. Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во ОН - македонски, macedonian. Националноста е - македонска/граѓани на Република Северна Македонија. - Со договорот еднаш засекогаш се потврдува и зајакнува македонскиот етнички и културен идентитет, македонскиот јазик, македонската националност. Со него се гарантира и безбедноста на земјата и се овозможува сигурна иднина на граѓаните на РМ, истакна премиерот. - Грчкиот премиер Алексис Ципрас објави дека Атина и Скопје постигнале историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името.- Стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република Македонија, му рече грчкиот ...
| | веќе видена | слични

Нашите две земји се извлекуваат од минатото и тргнуваат кон иднината! Потпишување на конечниот Договор за решавање на македонско – грчкиот спор и за стратегиско партнерство.
| | веќе видена | слични

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават своите потписи на договорот меѓу двете земји за конечно решавање на спорот за името, со кој е предвидено ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија. На потпишувањето во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, ќе присустуваат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои на 12 јуни во телефонски разговор го потврдија договореното во преговорите, што беа обновени кон крајот на минатата година. Предвидено е Заев и Ципрас да имаат обраќања на свечената церемонија на потпишување, по што заминуваат за Отешево каде што ќе биде одржана официјалната средба на двете делегации, ќе има билатерален разговор и свечен ручек. Во македонската владина делегација се и вицепремиерите - министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за европски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 683 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грците во недела ќе протестираат во Преспа: На Скопје му дадовте се што е македонско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: