Петиција против полициската бруталност

Скопје, 19 јуни – Мирен и поголем протест од оние минатите денови, беше организиран денеска во Скопје, од младите кои бараат одговорност од институциите за смртта на 22 –годишниот Мартин Нешкоски, убиен од специјалец на плоштадот Македонија, пред две недели. Точно напладне се започна со концерт како форма да се изрази револтот на младите за бруталното убиство на Мартин Нешковски од припадник на полицијата. Овојпат на младите им се придружија и повозрасни граѓани, кои поради жешкото сонце испоседнаа под сенките околу куќата на Мајка Тереза. Голем број од нив се потпишаа на петицијата протвбруталноста на полицијата. Младите со низа пароли покрај основната „Стоп за полициската бруталност“, по концертот на кој свиреа шест групи доброволно, прошетаа низ скопските улици, пред Владата, Собранието, јавното обвинителство и повторно се најдоа на платото кај Спомен-куќата на мајка тереза. Масовноста на протестот можеби не беше голема, но беше гласна. Со свирчиња и извикувања ги повикуваа сите да им сепридружат. Имеше и ...
| | веќе видена | слични

И по 16-от ден од протестите против полициската бруталност, министерката Јанкулоска не чувствува одговорност за убиството на младиот Мартин Нешкоски од страна на припадникот на „Тигрите“, Игор Спасов. Младите кои протестираат, денеска ја прашаа - дали таа ќе ги почитува нивните барања и ќе поднесе оставка и дали ќе биде дел од новата влада? Јанкулоска повторно со истиот одговор - МВР направило и прави се за да го расчисти убиството на Мартин, кое се случи на плоштадот Македонија за време на прославата на ВМРО-ДПМНЕ. „По однос на расчистувањето на случајот, не само јас, туку цело министерство за внатрешни работи е максимално мобилизирано и заангажирано и практично во изминативе две недели, ние направивме многу чекори, во интерес на документирање на пријавата и многу чекори по налог на другите институции што значат давање на едно целосно светло на настанот“, изјави Гордана Јанкуловска. Но, повторно нема одговори на прашањата, зошто МВР се обиде да го скрие убиството на Мартин и зошто нема одговорност за ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните што протестираат против полициското насилство веќе две недели, по завчерашниот масовен протест закажаа следно изразување на своето незадоволство на денот на одржувањето на првата конститутивна седница на Собранието - Се надевам дека нашата истрајност ќе има ефект. Очекуваме од надлежните да ги исполнат барањата, во спротивно ќе продолжиме со протести. Во секоја друга земја овие барања веќе ќе беа исполнети - смета И.М., редовен посетител на протестите. Активистите во официјални дописи, испратени до сите релевантни институции, побараа целосно расчистување на убиството на Мартин Нешковски од припадник на специјалната единица „Тигри“, реформи во полицијата и одговорност на институциите и на сите надлежни лица што се обидоа да го скријат убиството. Граѓаните се незадоволни од односот на Министерството за внатрешни работи кон нивните барања. - Очигледно е дека министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска нема да преземе одговорност, ниту политичка ниту морална, и нема да поднесе оставка - ...
| | веќе видена | слични

Протестите по смртта на Мартин Нешковски, кој до смрт беше претепан од Игор Спасов, припадник на полициската единица „Тигри“, продолжија и вчера. Групата млади луѓе, кои четиринаесетти ден по улиците на главниот град ја бараат правдата за загубениот млад живот и за контрола над полициските акции, го најавија протестот за во 18 часот, пред споменикот на Мајка Тереза, кој стана симбол на отпорот. Во исто време е закажан контрапротест пред седиштето на опозициската СДСМ. Таму ќе се соберат група млади, кои во саботата изјавија дека ќе протестираат затоаЗи да поентира. Тие бараат оставка од Бранко Црвенковски бидејќи неговата партија била одговорна за смртта на момчето. Младите што секој ден протестираат во центарот на Скопје се оградуваат од политички етикетирања истакнувајќи дека луѓето што најавија протест пред СДСМ никогаш порано не биле на протестите по скопските улици, кои спонтано ги организираа младите преку социјалните мрежи. - Ние се оградуваме од какви било политички прозивки и ги отфрламе во целост. ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните, како што велат, за жал залудно протестираат веќе 15 дена против полициската бруталност. На скопските улици, млади и стари македонски граѓани две недели бараат одговорност и целосно расчистување на случајот со убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски. Институциите останаа глуви, само претседателот Ѓорге Иванов им вети поддршка и се приклучи кон повиците за расветлување на случајот. Но, граѓаните не запираат се’ додека правдата не биде задоволена. За денес е закажан нов мирен протест, кој традиционално ќе започне во 18 часот кај споменикот на Мајка Тереза, на улица “Македонија“. Протестите под паролата “Стоп на полициската бруталност“ започнаа на шести јуни, по убиството на 22-годишниот Нешковски од страна на припадник на специјалната единица “Тигри“, Игор Спасов, од засега неразјаснети причини.
| | веќе видена | слични

Во центарот на Скопје, кај спомен куќата на Мајка Тереза, петаесетти ден по ред протести против полициската бруталност како реакција на убиството на младиот Мартин Нешковски. На 10 метри оддалеченост, разделени со полициски кордон, протест... Во центарот на Скопје, кај спомен куќата на Мајка Тереза, петаесетти ден по ред протести против полициската бруталност како реакција на убиството на младиот Мартин Нешковски. На 10 метри оддалеченост, разделени со полициски кордон, протест на друга група млади луѓе. Тие, како што велат, протестираат поради злоупотребата на смртта на Мартин од страна на СДСМ. Младите кои стојат зад дво-неделните протести, изјавија дека другата група млади кои направија контра-протест можат да прават што сакаат, но дека не можат да ги негираат нивните цели - да се изборат за почитување на човековите права, уставот и законите од страна на институциите на државата. И барањата се различни. Првата група бара одговорност за убиството на Мартин од страна на министерката за внатрешни работи и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Два паралелни протести имаше вечерва во центарот на Скопје. Едни протестираа веќе петнаесети ден против полициската бруталност, а другата група се собра како што рекоа, да реагираат поради политичката злоупотреба на протестите и на убиството на Мартин од опозициската СДСМ. Младите кои денеска зад спомен куќата на Мајка Тереза повторно дебатираа,како реакција за контрапротестите рекоа дека секој може да прави што сака. Тие правдата и одговорноста за убиството на Мартин не ја бараат од партија туку од институциите и тука била разликата меѓу двете групи. Новоформираната група која протестираше против политичка злоупотреба на младите не ги поддржуваат барањата на останатите - оставка на Јанкуловска и портпаролот на МВР Иво Котевски. Сметаат дека институциите си ја завршиле својата работа експресно и за два дена го пронашле убиецот на Мартин. Од првата група повикаа на смиреност. Новата група се упати кон седиштето на СДСМ како знак на револт што опозицијата сакала да ги исполитизира протестите на младите луѓе. ...
| | веќе видена | слични

Протестите на младите кои бараат спречување на полициската бруталност и одговори на многу неодговорени прашања поврзани со убиството на Мартин Нешковски, продолжуваат. Денеска протестите ги пропратија и контра протести. Хаотична ситуација пред спомен куќата на „Мајка Тереза“, два протести во исто време на исто место. Во 18 часот на споменикот на „Мајка Тереза“, се групираа две групи на лица што демонстрираат. Првите се против полициската бруталност, лицата што протестираат веќе 15-ти ден по повод убиството на младиот Мартин Нешковски, од страна на специјалниот припадник на „Тигрите“, Игор Спасов. Втората група што се собра пред споменикот на „Мајка Тереза“, брои околу 500-тини лица кои тврдат дека не се политички обоени, меѓутоа сакаат да и кажат „Стоп за политичката злоупотреба на младите“. Еве ги изјавите на контра-демонстрантите за полициската бруталност, кои се малку конфузни, можеби затоа што им е прв ден протест. „Протестираме против убиството на Мартин Нешковски и за злоупотреба на него за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Протестите на младите луѓе против полициската бруталност продолжуваат и денска.. За во 18 часот закажан е собирот позади куќата на Мајка Тереза, која стана симбол на отпорот. За во исто време закажан е уште еден протест но пред седиштето на опозициската СДСМ. Таму ќе се собере група на млади кои во саботата изјавија дека ќе протестираат на Бихачка, зашто опозицијата сака да ги искористи за политички да поентира. Младите кои веќе две недели протестираат, се оградија од оваа група, зашто луѓето кои најавија протест пред СДСМ никогаш порано не биле на протестите по скопските улици, кои спонтано ги организираа младите преку социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

И млади и стари вчера излегоа на масовниот мирен протест против полициската бруталност. Протестот започна со концерт, точно напладне пред споменикот на Мајка Тереза, на улица “Македонија“, а продолжи, преку Владата и судот, до Собранието. Граѓаните цврсти во ставот дека нема да се откажат се’ додека не се исполнат нивните барања. Најавија голем протест на денот кога ќе се состане новиот парламент, а дотогаш секој ден во 18 часот граѓаните ќе излегуваат на улиците за да не се изгуби нивниот глас и додека правдата не биде задоволена. Грпата граѓани, што веќе две недели протестира против насилството на припадниците на полицијата, а поттикната од убиството на 22-годишното момче на плоштадот “Македонија“ од страна на полициски припадник, поднесоа протестно барање до надлежните институции, во кое, меѓу другото побараа оставка на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и портпаролот Иво Котевски, заострени санкции за вработени во МВР кои ќе сторат кривично дело, зголемена контрола над ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 133 | | | веќе видена

До крајот на годината не е планирано издавање на еврообврзница, а буџетот ќе се финанасира од домашното задолжување изјави министерот за финансии Драган ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петиција против полициската бруталност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: