Продолжуваа протестите во Грција

И покрај реконструкцијата на владиниот кабинетот од страна на Јоргос Папандреу во Грција продолжуваат протестите против курсот на штедење на владата. Околу 5000 демонстранти се собраа во главниот град Атина. Папандреу завчера го разреши министерот за финансии Јоргос Папаконстантину кој досега ги предводеше преговорите со ЕУ и ММФ. За избегнување на можен финансиски колапс на земјата, оваа недела повторно ќе се сретнат министрите за финансии на еврозоната. На средбата во Луксембург ќе се разговара за одобрување на итен кредит од 12 милијарди евра.
| | веќе видена | слични

Вечерва на полноќ, според многумина ќе се случи критичното и клучното гласање за доверба на Владата на Папандреу на што се гледа како на еквивалент за тоа дали ќе се прифати програмата за штедење на ПАСОК. Премиерот Папандреу се надева дека реконструираната влада која од 47 е намалена на 41 член, ќе го помине денешното гласање во парламентот. Клучната личност во новата грчка влада, Евангелос Венизелос, десегашниот министер за одбрана, кој го доби критичното министерство за финансии, но и второто вицепремиерско место заедно со Теодорос Пангалос денеска изјавил : „ Ние мораме да го усвоиме пакетот за штедење до крајот на јуни. “ Венизелос кој му беше најголем конкурент на Папандреу за лидер на ПАСОК, треба да ја обезбеди поддршката за мерките за штедење од кои зависи дали Грција ќе ги добие неопходните 12-те милијарди евра. Петгодишниот пакет на економски мерки, што со нетрпение го очекуваат европските лидери, предвидува ново зголемување на даноците и намалување на буџетската потрошувачка. Папандреу вчера, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот Парламент денеска треба да се изјасни за изгласување доверба на реконструираната Влада на премиерот Јоргос Папандреу, кој веќе за идната недела најави усвојување на нов пакет економски мерки. Во текот на парламентарната дебата за гласањето доверба на Владата, што започна во неделата, Папандреу ги повика пратениците да го поддржат неговиот нов владин Кабинет, нагласувајќи дека националното неединство не и помага на Грција да излзе од кризата и да застане на свои нозе. Папандреу во петокот изврши реконструкција на неговата Влада, како дел од напорите да го убеди Парламентот да го усвои петгодишниот пакет на економски мерки, кои меѓу останатото предвидуваат и дополонително зголемување на даноците и намалување на буџетската потрошувачка. Усвојувањато на овие пакет мерки е услов поставен од ЕУ и ММФ за доделување нова финансиска помош на Грција. Во обраќањето пред пратениците Папандреу порача дека Грција се наоѓа на критичен крстопат и дека нејзините проблеми нема да можат да се решат ако биде отфрлена ...
| | веќе видена | слични

Еврозоната врши притисок врз Атина да ги усвои новите мерки на штедење за да добие нови заеми од 12 милијарди евра. Грција ризикува да се претвори во мала европска ку.ва, коментира весникот „Елефтеротипија“ Министрите за финансии на еврозоната вчера решија да ја одложат одлуката за доделување заем од 12 милијарди евра на Грција додека таа не усвои нови уште построги мерки на штедење. Министрите во Луксембург нагласија дека петтата транша од помошта на ЕУ и на ММФ ќе биде исплатена до средината на јули, но дека Атина мора да покаже конкретен напредок во плановите за намалување на јавните трошоци, зголемување на даноците и приватизација на државниот имот. - Чекаме одлука од грчкиот парламент. Ги повикуваме и власта и опозицијата да го прифатат планот. Го зголемуваме притисокот зашто досега имаше преседани. Мора да бидеме сигурни дека сé ќе оди според планот - изјави белгискиот министер за финансии Дидие Рејндерс, алудирајќи на фактот што Атина досега не успеа да ги исполни условите што и ги поставија ЕУ и ММФ ...
| | веќе видена | слични

Земјите од еврозоната вчера ја одложија одлуката за исплата на петтата транша од кредитот вреден 110 милијарди евра, кој лани и беше одобрен на Грција. На состанокот во Луксембург, кој траеше седум часа, министрите од еврозоната најавија дека Грција ќе ја добие ратата од 12 милијарди евра кон средината на јули, под услов грчкиот Парламент до крајот на месецов да усвои нов план за штедење и приватизација на јавниот сектор. Властите во Грција велат дека оваа помош на земјата и е потребна итно, со цел за да избегне банкрот. - Нагласивме дека грчката Влада до крајот на месецов треба да дејствува така што ќе не увери дека сите обврски ќе бидат исполнети - истакна претседателот на еврогрупата Жан Клод Јункер. На средбата беше постигнат и начелен договор за нов пакет помош за Грција за кој се уште е непознато колку милијарди евра ќе изнесува. Во новиот пакет за спас за Грција за првпат треба да бидат вклучени и приватните инвеститори. Според извори од еврозоната, новиот финансиски пакет за спас на Грција треба да ...
| | веќе видена | слични

Сe поизвесен е тотален грчки банкрот Министрите за финансии на еврозоната по маратонскиот состанок во Луксембург, кој траеше до вчера утро, ја условија одлуката за доделување 12 милијарди евра заем за Грција со усвојување на новите строги мерки за штедење од Парламентот. Дотогаш нема пари за Грција, така што опасноста од тотален банкрот на земјата е повеќе од извесна. Станува збор за последната транша на претходно договорениот план на Европската унија (ЕУ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за спасување на Грција од банкрот, вреден 110 милијарди евра. Атина објави дека овие пари и требаат до средината на јули за да го избегне банкротот. Министрите за финансии на еврозоната по состанокот во Луксембург соопштија дека оваа рата ќе биде исплатена откако ќе се усвојат новата фискална стратегија и законите за приватизација на државните фирми во Грција. “За да ја одобриме последната транша мора да бидеме сигурни дека грчкиот Парламент ќе го усвои планот на Папандреу, па затоа оваа одлука ја одложивме до ...
| | веќе видена | слични

Од Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) во пресрет на исплатата на следната транша во Грција велат дека мора да бидат сигурни дека реформите во Грција ќе бидат спроведени и дека земјите членки на ЕУ ќе ја финансираат. Грчкиот парламент на 28 јуни треба да гласа за пакетот реформи и мерки за штедење, со цел Атина да продолжи и натаму да ги исполнува условите зададени од страна на ММФ за доделува на финансиска помош.
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за доверба на новата влада, чија реконструкција премиерот Јоргос Папандреу изврши во петокот. Премиерот Папандреу во неделата отворајќи ја собраниската расправа по ова прашање ги повика пратениците да го поддржат новиот владин состав како би можеле да бидат спроведени економските реформи. Папандреу нагласи дека земјата се наоѓа на критичен крстопат и дека проблемите не можат да бидат решени со одбивањето на меѓународната помош. Тој исто така се заложи, наесен да биде одржан референдум за промени во политичкиот систем, вклучувајќи и промена на Уставот.
| | веќе видена | слични

Грците на протести, премиерот Папандреу се надева дека реконструираната влада ќе го помине денешното гласање во парламентот. Со слабо мнозинство и нагласено дезертерство во сопствената партија, најголема надеж полага во новиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Тој треба да му ја обезбеди поддршката за дополнителните мерки за штедење од кои зависи дали Грција ќе ги добие 12-те милијарди евра помош што во моментов значат банкрот или опстанок. „Одлучни сме како земја и како влада да ја спроведеме програмата, да одиме напред и да сториме се што треба за да ја доведеме земјата во многу подобра, одржлива фискална состојба“, вели Јоргос Папандреу, премиер на Грција. Еврозоната стравува дека парите ќе ги фрли во бунар без дно. Вчера и порача на Атина дека ќе ги добие дури откако ќе ги воведе суровите мерки за штедење, иако експертите предупредуваат дека да се остави грчкиот долг без контрола е можеби полошо од падот на Леман Брадерс, што доведе до глобалната економска криза. Со непрекинатите протести Грците ...
| | веќе видена | слични

Папандреу веќе за идната недела најави усвојување на нов пакет економски мерки. Во текот на парламентарната дебата за гласањето доверба на Владата, што започна во неделата, Папандреу ги повика пратениците да го поддржат неговиот нов владин Кабинет, нагласувајќи дека националното неединство не и помага на Грција да излзе од кризата и да застане на свои нозе. Папандреу во петокот изврши реконструкција на неговата Влада, како дел од напорите да го убеди Парламентот да го усвои петгодишниот пакет на економски мерки, кои меѓу останатото предвидуваат и дополонително зголемување на даноците и намалување на буџетската потрошувачка. Усвојувањато на овие пакет мерки е услов поставен од ЕУ и ММФ за доделување нова финансиска помош на Грција. Во обраќањето пред пратениците Папандреу порача дека Грција се наоѓа на критичен крстопат и дека нејзините проблеми нема да можат да се решат ако биде отфрлена меѓунардоната помош. Во време на гласањето во Парламентот, за пред парламентарната зграда е најавен протестен собир против ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, а тоа го потврди и Антикорупциската ...
сите 339 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 467 | | | веќе видена

Абдул Рахман Мешках (18), кој уби две жени и рани осум лица, се изјасни виновен, но негираше дека нападите му биле мотивирани од тероризам, наведе неговиот ...
сите 158 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 96 | | | веќе видена

Екипата на Струмица Денес има можост ексклузивно да разговара со Aлександар T., момчето од Струмица, единствениот Македонец кој беше сведок во ужасниот ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваа протестите во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: