СДСМ вечерва упати моќна порака до ВМРО ДПМНЕ


ВМРО-ДПМНЕ треба да се охрабри и да каже ДА, за македонската иднина. ВМРО-ДПМНЕ треба да го поддржи зајакнувањето и обзбедувањето на македонскиот идентитет, еднаш-засекогаш. Граѓаните очекуваат ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочи иднината туку да даде поддршка на решението на 25 годишниот спор, што со децении земјава ја влечеше надолу. По 25 години стагнирање, Македонија нема повеќе генерации за губење, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Според партијата, ВМРО-ДПМНЕ треба да каже ДА за референдум на којшто граѓаните ќе го имаат последниот збор. „ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже одговороност и да каже ДА за решението кое што обезбедува членство на Македонија во НАТО и полноправно членство во Европската унијата! ДА, за иднината на сите граѓани, ДА, за македонската иднина!“, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични
4 копии

Собранието денеска кажа „да“ за македонската иднина, велат од владејачкиот СДСМ во врска со ратификувањето на договорот со Грција. Како што велат од таму, конечниот договор за решение на 25-годишниот спор што ја влечеше земјава надолу ги отвора евро-атлантските перспективи. „Веста дека Северноатлантскиот совет прифатил поканата за влез на Македонија во НАТО да биде ставена на дневен ред на следниот самит на алијансата е уште една потврда дека договорот е патриотски чин кој обезбедува сигурна иднина на државата, на граѓаните. Лидерството е препознаено, Македонија чекори кон целосна интеграција во НАТО и ЕУ“, се вели во соопштението. Од СДСМ велат дека со договорот се зајакнува и заштитува македонскиот идентитет, никогаш повеќе да не биде негиран или оспоруван. „Конечниот збор за решението ќе го имаат граѓаните. Убедени сме дека на референдумот граѓаните ќе кажат „да“ за обезбеден и гарантиран македонски идентитет, „да“ за целосна интеграција во ЕУ и НАТО, ќе кажат „да“ за македонската иднина“, велат од СДСМ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Собранието кажа ДА за македонската иднина, се отвораат перспективите, поканата за влез на Македонија во НАТО е ставена на дневен ред. Конечниот Договор за решение на 25-годишниот спор што ја влечеше земјава надолу ги отвора евроатланстските перспективи. Веста дека Северноатлантскиот совет прифатил поканата за влез на Македонија во НАТО да биде ставена на дневен ред на следниот самит на Алијансата е уште една потврда дека Договорот е патриотски чин кој обезбедува сигурна иднина на државата, на граѓаните. Лидерството е препознаено, Македонија чекори кон целосна интеграција во НАТО и ЕУ. Со Договорот се зајакнува и заштитува македонскиот идентитет, никогаш повеќе да не биде негиран или оспоруван. Договорот е историска можност за македонската иднина. Конечниот збор за решението ќе го имаат граѓаните. Убедени сме дека на референдумот, граѓаните ќе кажат ДА за обезбеден и гарантиран македонски идентитет, ДА за целосна интеграција во ЕУ и НАТО, ќе кажат ДА за македонската иднина.
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своето лицемерно однесување кон граѓаните. Опозициската партија повторно избегнува дебата кога станува збор за прашања што се од значаен интерес за државата, граѓаните и нивната иднина.Договорот е патриотски чин и тоа го знаат и во ВМРО-ДПМНЕ, избегаа од дебата и во Собранието затоа што немаат аргументи.Залудни се лажните наводи на ВМРО-ДПМНЕ, процесот за ратификација на Договорот со кој се става крај на двеиполдеценискиот спор со Грција е во согласност со процедурите. Не постои поевропски документ од овој Договор и затоа е прифатена одлуката тој да биде со европско знаменце и расправата по него да се води во Комисијата за европски прашања.ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже елементарна одговорност, да излезе од деструктивната матрица, да учествува во процесот што става крај на долгогодишниот спор и да им овозможи на граѓаните да одлучат за македонската иднина“ се вели во реакцијата на СДСМ.
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своето лицемерно однесување кон граѓаните и опозициската партија повторно избегнува дебата кога станува збор за прашања што се од значаен интерес за државата, граѓаните и нивната иднина, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот Драган Данев. Од владејачката партија наведуваат дека договорот е патриотски чин и тоа, како што велат, го знаат и во ВМРО-ДПМНЕ од каде што, според нив, бегаат од дебата и во Собранието затоа што немаат аргументи. „Залудни се лажните наводи на ВМРО-ДПМНЕ, процесот за ратификација на договорот, со кој се става крај на две и полдеценискиот спор со Грција е во согласност со процедурите. Не постои поевропски документ од овој договор и затоа е прифатена одлуката тој да биде со европско знаменце и расправата по него да се води во Комисијата за европски прашања“, се наведува во партиското соопштение. Од СДСМ велат дека ВМРО-ДПМНЕ како опозициска партија треба да покаже елементарна одговорност, да излезе од деструктивната матрица и да учествува во ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Договорот со кој се става крај на 25 годишниот спор со Грција е демократски чин којшто ја обезбедува иднината на граѓаните и државата и го гарантира македонскиот иденитет еднаш засекогаш, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека договорот со Грција е капитулантски договор кој е понижувачки за целата држава. „Доколку ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижи за граѓаните и државата треба прво да расчисти со криминалот во сопствените редови, да излезе од матрицата на поделби, деструкција и конфликт и да учествува во процесот што овозможува граѓаните да одлучат, за македонската иднина. Никој не смее да ја кочи иднината на Македонија и затоа последниот збор за овој договор ќе го имаат граѓаните. Токму граѓаните, на референдум, ќе се изјаснат и ќе оценат дали ВМРО-ДПМНЕ се за или против македонската иднина“, велат од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Доколку ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижи за граѓаните и државата треба прво да расчисти со криминалот во сопствените редови, да излезе од матрицата на поделби, деструкција и конфликт и да учествува во процесот што овозможува граѓаните да одлучат, за македонската иднина. Никој не смее да ја кочи иднината на Македонија и затоа последниот збор за овој Договор ќе го имаат граѓаните. Токму граѓаните, на референдум, ќе се изјаснат и ќе оценат дали ВМРО-ДПМНЕ се за или против македонската иднина. Центар за комуникации со јавноста на СДСМ
| | веќе видена | слични
10 копии

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев. Од прес-конференцијата во Собранието, Тунтев ги повика пратениците од опозицијата да се вратат и да учествуваат во дискусијата за ратификација на договорот за името, посочувајќи дека по дополнителни консултации тие можеби ќе решат да се вратат. - Ова се нови просперитетни времиња за Македонија и за нејзините граѓани. ВМРО-ДПМНЕ прво треба да расчисти со криминалот во сопствените редови и да земе учество во овој процес, кој ќе овозможи граѓаните сами да одлучат за македонската европска иднина. ВМРО-ДПМНЕ мора да сврти нова страница доколку сака да фати чекор со светлата иднина на нашата држава, рече Тунтев. Координаторот на пратеничката група на СДСМ истакна дека потпишувањето на договорот е само првиот чекор ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Договорот со Грција ги гарантира идентитетот, безбедноста и стабилноста, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на прес-конференција во Собранието. „Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин. Овој договор го гарантира идентитетот. Премногу долго бевме во изолација без просперитет и иднина за нашите деца. Ова се нови просперитетни времиња. Нашата придобивка од договоорт е бесценета бидејќи тој ги гарантира безбедноста и стабилноста. Потпишувањето е првиот чекор. Потоа следува ратификацијата, која ќе обезбеди покана за членство во НАТО и датум за почеток на преговорите со ЕУ. Обезбедуваме можност за граѓаните на референдум да одлучат за иднината на државата, тоа го заслужува овој народ“, рече Тунтев. Во врска со бојкотот во Собранието што го најави ВМРО-ДПМНЕ за договорот, Тунтев рече дека опозициската партија првин треба да расчисти со криминалот во своите редови и да учествува во процесот за македонска европска иднина. Тој порача дека ВМРО-ДПМНЕ треба да ...
| | веќе видена | слични

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев ги повика пратениците од опозицијата да се вратат и да учествуваат во дискусијата за предлог-законот за ратификација на договорот со Грција за решавање на спорот за името. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ претходно ја напуштија седницата, бидејќи претседателот на Собранието Талат Џафери не даде пауза од еден час, со објаснување дека координаторот на пратеничката група на оваа партија Драган Данев паузата не ја побарал процедурално. „Ова се нови просперитетни времиња за Македонија и за нејзините граѓани. ВМРО-ДПМНЕ прво треба да си расчисти со криминалот во сопствените редови и да земе учество во овој процес, кој ќе овозможи граѓаните сами да одлучат за македонската европска иднина. ВМРО-ДПМНЕ мора да сврти нова страница ако сака да фати чекор со светлата иднина на нашата држава“, рече Тунтев. На прашањето зошто предлог-законот за ратификација на договорот за името се носи со европско знаменце, Тунтев рече: „Поевропски документ од овој договор за нашата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лекарската фела се подели- на една страна младите лекари, а на друга институциите. Откако Асоцијација на млади лекари и специјализанти(АСМЛ) најавија протест ...
сите 154 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 45 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ вечерва упати моќна порака до ВМРО ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: