Сите странски фактори го поздравија договорот, ќе не разбудат кога ќе биде готово (ВИДЕО)


Медијаторот Метју Нимиц го поздрави заедничко прифатено решение што го постигнаа премиерите на Македонија и Грција. Нимиц изрази чест што посредувал меѓу двете земји .Тој им благодари на двајцата министри за надворешни работи кои демонстрирале лидерство, визија и решеност во преговарачкиот процес и не се откажале од напорите да се најде заеднички корисно решение з анивните нации и за целиот регион.- Би сакал да им честитам за успешното завршување на преговорите за разликите кои постоеја мегу нив. Не се сомневам дека договорот ке доведе до зајакнување на односите мегу двете соседни земји, а особено мегу нивните грагани. Во тој контекст охрабрен сум од решеноста на двете влади да придонесат за добробит на нивните грагани преку воспоставување стратегиско партерство како база за интензивна соработка во сите области.Честитки испрати и генералниот секретар на НАТО кој повика на финализирање на постигнатиот договор.- Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за решение за спорот за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш преку Твитер го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција, нарекувајќи го историски. – Срдечно им честитам на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната улога за историскиот договор потпишан вчера во Преспа. Ги охрабрувам двете влади да ја продолжат нивната силна заложба за ратификација и спроведување на договорот. ОН се обврзуваат да ги поддржат нивните напори, напиша Гутреш на Твитер.
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватска го поздрави договорот за името што вчера во Преспа го склучија македонската и грчката страна. „Хрватска по повод овој договор, очекува дека Македонија ќе отвори преговори за членство во Европската Унија и ќе стане сленка на Северноатланскиот сојуз“, соопшти хрватското министерство за надворешни и европски прашања. Министерството наведува дека Македонија на нејзиниот пат, како и досега ќе има целосна поддршка од Загреб. Договорот од Преспа предвидува промена на името во Република Северна Македонија. Зад потпишувањето на договорот стоеа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во присуство на премиерите од двете земји. Во Препа, потпишувањето го сведочеа и високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини и европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан.
| | веќе видена | слични

- Срдечно им честитам на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната улога за историскиот договор потпишан вчера во Преспа. Ги охрабрувам двете влади да ја продолжат нивната силна заложба за ратификација и спроведување на договорот. ОН се обврзуваат да ги поддржат нивните напори, напиша Гутреш на Твитер.
| | веќе видена | слични
5 копии

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија. - Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција. Хрватска очекува Македонија да отвори преговори за членство во Европската унија и да стане членка во НАТО, се вели во соопштение од МНР на Хрватска. Во него се додава дека „на тој пат како и досега, Македонија ќе има целосна хрватска поддршка“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.Тоа го соопшти на прес-конференција премиерот на Македонија Зоран Заев. Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во ОН - македонски, macedonian. Националноста е - македонска/граѓани на Република Северна Македонија. - Со договорот еднаш засекогаш се потврдува и зајакнува македонскиот етнички и културен идентитет, македонскиот јазик, македонската националност. Со него се гарантира и безбедноста на земјата и се овозможува сигурна иднина на граѓаните на РМ, истакна премиерот. - Грчкиот премиер Алексис Ципрас објави дека Атина и Скопје постигнале историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името.- Стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република Македонија, му рече грчкиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Партијата на европските социјалисти ги повика сите прогресивни партии и сите нејзини партии членки да го поддржат историскиот договор меѓу Македонија и Грција за деценискиот спор околу името и за владите во Атина и Скопје кои го постигнаа. - Заедно со високата претставничка на Евроската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, сите прогресивни и партии членки во Европа ги разбираме и цениме огромните и неуморните напори и големата посветеност на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Тие на сите ни покажаа храброст и лидерство. ПЕС ја одигра својата улога во поддршката на овие преговори, како што беше видливо на нашата средба во Софија пред три недели, изјави претседателот на ПЕС Сергеј Станишев. Очекуваме повторно да се сретнеме со двајцата премиери на нашиот состанок пред Самитот во Брисел, закажан за 28 јуни.
| | веќе видена | слични

- Заедно со високата претставничка на Евроската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, сите прогресивни и партии членки во Европа ги разбираме и цениме огромните и неуморните напори и големата посветеност на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Тие на сите ни покажаа храброст и лидерство. ПЕС ја одигра својата улога во поддршката на овие преговори, како што беше видливо на нашата средба во Софија пред три недели, изјави претседателот на ПЕС Сергеј Станишев. Очекуваме повторно да се сретнеме со двајцата премиери на нашиот состанок пред Самитот во Брисел, закажан за 28 јуни. 
| | веќе видена | слични

Бугарскиот интерес е јасен- Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ, а не да продолжи да лута по теченијата во кои демнат некои други интереси. Затоа за Бугарија е многу важно договорот за името да профункционира Противниците на договорот меѓу премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев ќе стануваат сѐ побројни и погласни. Темата е многу податлива за политичко спротивставување. Но поважно е што ова прашање е клучот за влезот на Македонија во НАТО и затоа можеме да очекуваме „инвестиции“ кои ќе се обидат да го претворат прашање за името во нешто друго, да ги пренагласуваат постојните разлики и да го спречат или забават конечното затворање на проблемот согласно договорот на Заев и Ципрас. Бугарија реагираше брзо и уште истиот ден го поздрави постигнатиот договор за името Северна Македонија. Но гласовите „против“ почнуваат да се јавуваат и затоа е важно уште во почетокот јасно да биде откриен интересот на Бугарија. Во моментов сме исправени пред многу специфичен избор. Првата варијанта е ...
| | веќе видена | слични

Експерти во Вашингтон ја коментираат перспективата на Македонија во НАТО за брзо членство и датум за почеток на преговори со ЕУ Договорот за решавање на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција беше поздравен од експерти, аналитичари и креирачи на надворешната политика во Вашингтон. Дејмон Вилсон, потпретседател на Атлантскиот совет за Гласот на Америка коментира - „Да. Ова е важен договор. Лидерите во Скопје и Атина постигнаа договор што е големо постигнување за премиерите Заев и Ципрас. Има голем оптимизам во САД, меѓу партнерите во НАТО“, изјави Вилсон. Договорот за НАТО значи дека Алијансата се` уште може да се носи со големи предизвици, политиката на отворени врати останува, и` е отворена за останатите аспиранти. Западниот Балкан и натаму ќе биде во фокусот на Алијансата, вели Гарет Мартин од Школата за меѓународни односи при Американскиот универзитет кој коментира дека импликациите врз НАТО ќе бидат уште повидливи, зашто со договорот меѓу Скопје и Атина се отстранува чувство на загриженост поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што порача Дескоска, напад врз здравствен работник е исто како да нападнете полицаец и предвидена е казна од една до 10 години за физички напад.
сите 138 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 49 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сите странски фактори го поздравија договорот, ќе не разбудат кога ќе биде готово (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: