Заев и Ципрас се договорија: Република Северна Македонија, ерга омнес и промена на устав


Република Северна Македонија за внатрешна и надворешна употреба. Тоа е името коешто го договориле Заев и Ципрас. Република Северна Македонија за внатрешна и надворешна употреба. Тоа е името коешто го договориле Заев и Ципрас. Ова “достоинствено и историско решение” како што го нарече премиерот Заев вклучува ново име за државата кое ќе биде ерга омнес и промена на Уставот на Р.Македонија. Во текот на викендот ќе има потпишување на договорот од страна на премиерите, а потоа ќе следи и ратификација на договорот во Собранието Откако договорот ќе биде ратификуван Грција ќе ги извести НАТО и Европската Унија дека не постои повеќе спор меѓу двете земји и нема да го блокира патот на Македонија кон евроатланската иднина. Референдум за името за кој се уште не е утврдено дали ќе биде задолжителен или консултативен ќе има на есен по што ќе следуваат и уставните промени. Уставот на државата ќе се менувал преку амандман потврди денеска премиерот. Откако Македонија ќе го ...
| | веќе видена | слични

По потпишувањето на договорот на кој во неделата ставија параф министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во присуство на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, со почетоков на неделава практично повторно се наметнуваат трки со рокови за ратификација на договорот за името, кој е поврзан со евроатлантската интеграција на Македонија. Иако ваквите чекори навистина се предвидени со договорот од Нивици, во јавноста е наметнат впечатокот дека тие се всушност суштината и дека таквите наредни чекори се судбински и значат „живот или смрт“. Иако таквите постапки и наметнувањето на таквиот ракурс на работите се далеку од битието на споменатиот договор, сепак и институциите продолжуваат да наметнуваат динамика со која потенцијално може со техничките прашања да бидат засенети суштинските, односно да се занемари она, како што нагласуваат правниците, што е „петитум“ (суштина, срцевина) на договорот. А каква динамика се наметнува за споменатите технички прашања и што ...
| | веќе видена | слични

Тука не е крајот. На дневен ред сега е промената на Уставот (!?). Нашиот Устав?! Друга држава ни бара (уценува) да го смениме нашиот сопствен македонски устав. Агресија? Ние се соочуваме со ултиматум со наметнатото барање за промени на Уставот. Се разбира дека претседателот Иванов нема да го стави својот потпис на овој меѓународен „договор“ со Грција. А за Собранието? Се разбира дека не се подразбира. Референдум? Па ниту предците не ни дале легитимитет референдумски да се изјаснуваме за ова прашање. Бидејќи ова прашање не се става на дневен ред за разгледување. За нешто друго, можеби може да се разговара или преговара или договара, но за ова – не! И официјално вчера Македонија и Грција го потпишаа договорот со кој земјава доби име ерга омнес „Република Северна Македонија“. Историски момент, велат некои, со кој се реши долгогодишниот спор со Република Грција (?!), спор што трае цели 27 години. Но нели името на земјава е наше исконско и некој ни го оставил во наследство, па оттаму и никој нема право да го ...
| | веќе видена | слични

По потпишувањето на договорот за името помеѓу Македонија и Грција, договорот оди на освојување во Владата. Според најавите договорот на седница на Влада треба да се најде веќе во понеделник. При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот. Во Владата не би требало да има проблеми и истиот ќе помине, по што се праќа во Собранието. Пред да стигне за гласање пред пратениците треба да помине на Комисија за надворешна политика со која претседава Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Во Комисијата дискусијата е неограничена, па затоа за да нема застој се претпоставува дека Владата ќе го прати договорот со европско знаменце, слично како и Законот за употреба на јазиците. Откако овде ќе заврши процедурата, договорот оди на гласање пред пратениците. За да биде изгласан е потребно просто мнозинство или 61 глас. За договорот ќе гласаат СДСМ и најверојатно сите албански парти со што потребниот број на гласови е обезбеден. ...
| | веќе видена | слични

На потег е Собранието – таму ќе се ратификува договорот со Грција. За ратификација е потребно просто мнозинство – но останува прашањето што понатаму – претседателот Иванов ќе треба да го потпише указот. Во исто време противници на договорот со Грција за вечерва најавија нови протести пред Собранието.
| | веќе видена | слични

Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во 9 и 30 часот ќе го потпишат договорот за името. Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во 9 и 30 часот ќе го потпишат договорот за името. Под силни безбедносни мерки министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, а во присуство на премиерите Заев и Ципрас ќе го стават стават својот потпис на договорот за решение на деценискиот спор за името. Потпишувањето ќе се одвива во Грчка Преспа , по што ќе следуваат изјави, а потоа двете делегации се префрлаат на македонската страна на езерото Преспа, каде е предвидена официјална средба на двете делегации со заеднички ручек. На церемонијата се поканети и доаѓаат високи гости од Европската Унија и од Обединетите Нации. Според извори на Алфа, присутни ќе бидат специјалниот пратеник на ОН Метју Нимиц, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, еврокомесарот Јоханес Хан и заменик генерален секретар за политички работи на ОН Розмари Ди ...
| | веќе видена | слични

Откако утре министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот за името во Преспа, потпишаниот договор оди на ратификација, односно прифаќање во македонското Собрание. Пратениците го гласаат договорот со обично мнозинство, односно со мнозинство од присутните пратеници (минимален кворум за работа на собранието се најмалку 61 пратеник, а од нив 31 треба да гласаат „за“договорот за да се ратификува). Претседателот на Собранието, Талат Џафери потоа го потпишува и оди на потпис кај претседателот Ѓорге Иванов кој има рок од 7 дена за потпис. Со оглед на тоа што тој најави дека нема да го поддржи договорот, по овој рок, законот се става повторно на гласање во Собранието. Тогаш мора да го гласа апсолутно мнозинство – 61 пратеник треба да гласа за. После тоа повторно оди на потпис и Иванов е по Устав обврзан да го потпише. Иванов можно е да ја повтори неуставната одлука за непотпишување како со Законот за употреба на јазиците, но уставни експерти велат дека во овој ...
| | веќе видена | слични

Новинарот од грчкиот весник „Та Неа“, Ангелис Атанасопулос, во гостивањето на дебатната емисија Клик Плус изјави дека официјална Атина очекува Собранието на РМ да го ратификува договорот помеѓу двете земји.
| | веќе видена | слични

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 134 | | | веќе видена

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 121 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 131 | | | веќе видена

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Ерлинг Халанд во моментов е можеби најголемата фудбалска sвезда во Европа. Прекрасниот норвешки фудбалер постигнува голови како на шега, и по одличните настапи ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев и Ципрас се договорија: Република Северна Македонија, ерга омнес и промена на устав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: