Прво интервју на Трамп по историскиот самит: Новинар го прашал како може да му верува на бруталниот диктатор, а одговорот на американскиот претседател ги изненадил сите


Неколку часа по историскиот самит со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, американскиот претседател Доналд Трамп дал интервју за "ABC". Новинарот Џорџ Стефанопулос жестоко го започнал разговорот и потсетил колку Трамп пред неколку месеци го напаѓал и критикувал Ким Јонг Ун. Потсетил дека Ким е суров диктатор кој води полициска држава во која луѓето гладуваат, а наредил и ликвидација на членови на своето семејство. Токму поради тоа, го прашал Трамп како може да верува на толку брутален диктатор. "Да, му верувам. Можеби за една година ќе разговараме пак и јас ќе кажам дека сум погрешил. Тоа е можно. Соработуваме на високо ниво, многу работи може да се променат и многу работи се возможни", рекол Трамп. FULL TRANSCRIPT: Pres. Trump sits down with @ABC News' @GStephanopoulos for exclusive one-on-one interview following historic summit with North Korean leader Kim Jong Un. https://t.co/beh2LjbubW pic.twitter.com/CrlWVXSo28 — ABC News Politics (@ABCPolitics) June 12, 2018 "Џорџ, ситуацијата е таква каква што ме ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Си Џинпинг на средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека се надева дека во целост ќе биде применето тоа што е договорено во Сингапур.Ким, кој е во дводневна посета на Пекинг, му се заблагодари на кинескиот претседател за поддршката за минатонеделниот состанок со американскиот претседател Доналд Трамп.Тоа е трета посета на Ким на Кина годинава, што укажува на значителното подобрување на односите меѓу двете држави.Севернокорејската новинска агенција КЦНА објави дека Ким истакнал оти односите помеѓу Пјонгјанг и Пекинг се развиваат во „специјални односи без преседан“.Додека кинеските државни медиуми објавија дека Си на средбата со Ким навел дека преку конкретните напори од релевантните држави, преговорите за Корејскиот Полуостров се враќаат на правиот пат и целата ситуација се движи кон мир и стабилност. Тој посочи дека Кина секогаш ќе има конструктивна улога во тој процес.
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун дека неговиот состанокот со американскиот претседател во Сингапур претставува "важен чекор кон политичко решавање на нуклеарното прашање на Корејскиот полуостров". Кси навел и дека се надева дека Пјонгјанг и Вашингтон во целост ќе го применат тоа што е договорено во Сингапур. Ким, кој престојува во дводневна посета на Пекинг, му се заблагодарил на кинескиот претседател за поддршката на минатонеделниот состанок со Доналд Трамп. Ова е трета посета на Ким на Кина оваа година, што укажува на значајното подобрување на односите меѓу двете земји, наведува "AP". Севернокорејската агенција "KCNA" известила дека Ким, во текот на банкетот, истакнал дека односите меѓу Пјонгјанг и Пекинг се развиваат "во специјални односи без преседан". Кинеската државна телевизија вчера прикажала како кинескиот претседател Кси Џинпинг го дочекал севернокорејскиот лидер, со воени почести, и со него разговарал во Големата сала на народот во Пекинг. Xi ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун е во дводневна посета на Кина, каде што се претпоставува дека со кинеското раководство ќе разговара за понатамошните чекори по минатонеделниот самит со претседателот на САД, Доналд Трамп. Ова е трета посета на Ким на Кина за три месеци. Во март неговата прва посета во странство откако дојде на власт во 2011 година беше токму на Пекинг, а во мај го посети градот Далијан во североисточна Кина, наведува Би-би-си.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на Кина и Северна Кореја, Си Џинпинг и Ким Јонг-ун се согласни за голем број прашања, вклучувајќи ја и денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров. Ким е во трета посета на Кина, во последниве три месеци, каде што имаше средба со својот кинески колега. Разговарале и за историскиот самит со челникот на Белата куќа, Доналд Трамп во Сингапур.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на САД Доналд Трамп не го исполни ветувањето во неделата да му се јави телефонски на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун, соопшти Си-Ен-Ен, повикувајќи се на портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. Извори на медиумот од администрацијата на претседателот не кажаа која е причината што телефонскиот разговор не бил остварен. На 15 јуни на средба со новинарите Трамп изјави дека в недела ќе се јави во Северна Кореја и додаде дека му го дал на Ким својот личен телефонски број, за да може да му ѕвони, ако реши. Самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун се одржа на 12 јуни во Сингапур. Двајцата лидери потпишаа заеднички документ, според кој Пјонгјанг вети дека ќе го ослободи Корејскиот полуостров од нуклеарното оружје во замена за гаранции за безбедноста дадени од Вашингтон.
| | веќе видена | слични
8 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун испрати писмо до рускиот претседател Владимир Путин, во кое вели дека сака да ги одржи контактите на високо ниво со Русија. Советникот за надворешна политика на рускиот претседател, Јуриј Ушаков вели дека сè уште не е постигнат договор за евентуалната посета на севернокорејскиот лидер во Москва.Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, месецов рече дека Русија го поканила лидерот на Северна Кореја да ја посети Русија и дека тоа би можело да се случи за време на економскиот форум во Владивосток во септември, пренесе Тасс.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа најави дека по сердбата меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, што се одржа минатата недела во Сингапур, можно е тој повторно да отпатува во Северна Кореја за да ги продолжи разговорите за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Осврнувајќи се на средбата Трамп-Ким, Помпео оцени дека во овој момент „е тешко да се знае“ дали ќе биде потребна нова средба меѓу нив. Според Помпео, претстои доста работа за да може да се имплементира договореното меѓу лидерите на двете земји. – Претседателот Трамп е решен да го исполни својот дел од договорот, со цел примирјето да прерасне во трајно ставање крај на Корејската војна- изјави Помпео, додавајќи дека американскиот претседател сака Северна Кореја да стане „прекрасно место, кое ќе биде успешно“. Помпео првпат ја посети Северна Кореја на почетокот на минатиот месец, во рамки на подготовките за сребдата Трамп-Ким.
| | веќе видена | слични
4 копии

Севернокорејскиот лиде Ким Џонг-ун денеска ја почна дводневната посета на Кина. Ким беше пречекан со воени почести од претседателот на Кина, Си Џинпинг. Севернокорејскиот лиде Ким Џонг-ун денеска ја почна дводневната посета на Кина. Ким беше пречекан со воени почести од претседателот на Кина, Си Џинпинг. - Преку конкретни напори на релевантните земји преговорите за Корејскиот Полуостров се враќа на прав пат и целокупната ситуација се движи кон мир и стабилност. Кина секогаш ќе има конструктивна улога во тој процес, изјави Си на средбата со Ким. Според експертите Ким со кинеските кидери ќе разговара за следните чекори по минатонеделниот самит со американскиот претседател Доналд Трамп. САД долго време се потпираа на Кина да го искористи своето влијание врз Северна Кореја и да го доведе Пјонгјанг на преговарачка маса. Но, посетата на Ким е во тензично време помеѓу Пекинг и Вашингтон поради „трговската војна“.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат руските медиуми, деновиве во Кремљ пристигнало писмо од Пјонгјанг со прилично интересна содржина. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун му испратил писмо на рускиот претседател Владимир Путин во кое што му порачал дека сака да ги одржи контактите со Русија на високо ниво, потврди денес советникот за надворешна политика на рускиот претседател, Јуриј Ушаков. Ушаков откри дека сепак досега не бил направен договор за можна посета на севернокорејскиот лидер на Москва, пренесува руската новинска агенција „ТАСС“. Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков претходно во текот на овој месец откри дека рускиот претседател Владимир Путин го поканил лидерот на Северна Кореја да ја посети Русија, а тоа би можело да се случи за време на економскиот форум во Владивосток во септември. Ким Јонг Ун неодамна во Сингапур оствари историска средба со американскиот претседател Доналд Трамп на која што разговараа за повлекување на потези кои што ќе ги смират страстите и ќе ги приближат двете земји. На состанокот во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 309 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прво интервју на Трамп по историскиот самит: Новинар го прашал како може да му верува на бруталниот диктатор, а одговорот на американскиот претседател ги изненадил сите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: