Семинарот за македонски јазик, литература и култура во Охрид од 16 јуни до 1 јули

5 копии

Од 16 јуни до 1 јули во Охрид ќе се одржуваат 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура и 45. Меѓународна научна конференција кои ги организира Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје. Отворањето ќе биде на 17 јуни во 11 часот во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид. УКИМ во најавата на двете меѓународни манифестации ја посочува нивната голема улога во афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура низ целиот свет. – На Меѓународниот семинар досега учествувале над 4 300 учесници од над 50 земји, меѓу кои истакнати македонисти, професори по македонски јазик и литература на странските универзитети, слависти, балканисти, преведувачи, научни работници и студенти што го изучуваат македонскиот јазик низ лекторатите во светот. Семинарот својата стручно-научна дејност на подрачјето на македонистиката ја започнал скромно, а до денес непрекинато се развива и израсна во афирмирана наставна, научна и културна институција единствена од ваков вид во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Охрид вчера беа отворени 51-от Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура и 45-та Меѓународна научна конференција, во организација на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. На Меѓународниот семинар, кој стана ценет славистички центар, досега учествувале над 4.300 учесници од над 50 држави, меѓу кои истакнати македонисти, професори по македонски јазик и литература на странските универзитети, слависти, балканисти, преведувачи, научни работници и студенти што го изучуваат македонскиот јазик низ лекторатите во светот. Својата стручно-научна дејност на подрачјето на македонистиката семинарот ја почна скромно, а до денес непрекинато се развива и израсна во афирмирана наставна, научна и културна институција единствена од ваков вид во Македонија. Годинава во Конгресниот центар на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, тој ќе се одржува до први јули.
| | веќе видена | слични
6 копии

Седумдесет и четири странски студенти кои го слушаат предметот македонски јазик во рамки на студиските програми на своите универзитети, студенти кои истражуваат теми во врска со македонскиот јазик, литература и култура и научни работници и универзитетски професори кои истражувале или истражуваат проекти од областа на македонистиката од 25 држави се дел од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура што од денеска по 51 пат се одржува во Охрид. Ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје Никола Јанкуловски, во обраќањето пред учесниците истакна дека не случајно уште од основањето во 1967 година Семинарот се одржува во Охрид, културно-историското светилиште каде духот и традицијата на Охридската книжевна школа и Светиклиментовиот универзитет претставуваат непресушен извор на македонското слово. - Токму од тука произлегува голем дел од словенското ракописно наследство врз кое се темели развитокот на словенското слово и создавањето на одделни писмени традиции. Затоа токму овде ...
| | веќе видена | слични

Како што информира организаторот, овие важни меѓународни манифестации одиграа голема улога во афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура низ целиот свет. На Меѓународниот семинар досега учествувале над 4.300 учесници од над 50 држави, меѓу кои истакнати македонисти, професори по македонски јазик и литература на странските универзитети, слависти, балканисти, преведувачи, научни работници и студенти што го изучуваат македонскиот јазик низ лекторатите во светот. Семинарот, како што се наведува, својата стручно-научна дејност на подрачјето на македонистиката ја започнал скромно, а до денес непрекинато се развива и израсна во афирмирана наставна, научна и културна институција единствена од ваков вид во Македонија и стана ценет славистички центар. Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура ќе се одржува до први јули во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид. /МИА
| | веќе видена | слични

Во рамките на програмата за бесплатно изучување руски јазик, Рускиот центар при УКИМ организира летни курсеви за деца. Летото е на прагот, а вашите деца наскоро ќе тргнат на распуст. Доколку размислувате како да го организирате нивното слободно време, Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје има решение за вас. Имено, како што велат оттаму, поради големиот интерес за изучување на рускиот јазик од страна на деца од школска возраст, Рускиот центар при УКИМ решил да организира бесплатни курсеви токму за оваа категорија. Право на учество на конкурсот имаат ученици од основното училиште на возраст од 6 до 15 години. Наставата ќе започне на 11 јуни и ќе трае до крајот на летото. Предвидено е формирање на повеќе групи во согласност со возраста на кандидатите. Наставата ќе се одржува двапати неделно во периодот по 17 часот. Пријавувањето на кандидатите ќе се одвива во просториите на Рускиот центар при УКИМ на 1 и на 4 јуни 2018 година од 17 до 20 часот. „За време на уписите за бесплатните ...
| | веќе видена | слични

Злонамерни се обвинувањата дека ректоратот вршел притисок во подготовката на новиот закон за високо образование, вели во ексклузивно интервју за Фактор, ректорот Никола Јанкуловски. Тврди дека се носи нов статут на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, но дека постапката е целосно транспарентна. Анонимни професори со писмо обвинија дека Јанкуловски сака да скрои Статут со кој му се одземаат ингеренциите на Универзитетскиот сенат, а со одредбите врши упад во законот. Законот за високо образование беше донесен минатиот месец, а Министерството за образование тврдеше дека со него се јакне професионалноста на високите образовни институции. Неговата имплементација ги става на тест заложбите на овие институции за зацврстување на нивната автономија. Јанкуловски е дециден дека ќе работат за зацврстување на ова начело. -Веднаш по стапувањето во сила на новиот Закон за високото образование, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје започна со работни активности за негова примена. Во таа насока, согласно Законот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Семинарот за македонски јазик, литература и култура во Охрид од 16 јуни до 1 јули

Од:
До кого (е-маил):
Порака: