Нова мерка за вработување на младите – најавуваат од Фондот за иновации и технолошки развој


Какви се можностите за отворање нови работни места за младите во Македонија и колку тие имаат поддршка од државата за самовработување – за овие прашања денеска се дискутираше на конференција во Скопје, на која од Фондот за иновации и технолошки развој најавија нови мерки и програми.Можности за отворање нов бизнис ќе понуди новата мерка за вработување што ја подготвува Фондот за иновации и технолошки развој. Директорот на Фондот, Јован Деспотовски вели дека оваа мерка која ќе биде дел од Оперативниот план за вработување треба да ја поттикне младинската вработеност во Македонија.„Подготвуваме нова мерка во Оперативниот план вработување каде ќе понудиме за младите кои имаат желба да се вработат и да отворат свој бизнис, еден шалтер на кој ќе може да се пријават да добијат менторирање и грантови да отворат своја фирма, но и техничка поддршка за да подготват апликации за да го развијат својот бизнис. Подготвуваме и други мерки и програми. Сакаме да ги поттикнеме младите преку развивање на свој бизнис кој ќе им ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дванаесет основни и осум средни училишта се наградени за најуспешни истражувачки проекти во рамки на Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ кој беше отворен од 31 ноември лани до 15 февруари годинава. Ним им беа доделени вредносни ваучери од средства обезбедени од Владата преку Фондот за иновации и технолошки развој во висина од четири милиони денари. Меѓу наградените, како што информира директорот на Фондот, Јован Деспотовски, има проекти за изработка на дрон, хидрофонична градина, систем за детекција на гасови во воздухот во работни простории, фотоволтаична централа, стаклена градина, отпорност на градинарските култури на кисели дождови... Тој најави дека во септември и октомври ќе биде отворен нов повик за млади истражувачи. - На ваков начин сакаме да ја вкорениме културата на креативно критичко иновативно размислување кај најмладите бидејќи веруваме дека кај нив лежи потенцијалот да се промени ова општество, рече Деспотовски. Министерот за образование и наука Арбер Адеми истакна дека знаењето и ...
| | веќе видена | слични

Колку е убава Владата со деца, ментори, директори на училишта и наставници... За мене претставува голема чест и радост што денеска ги наградивме најуспешните 20-тина основни и средни училишта кои земаа учество во „Предизвикот за млади истражувачи“. Заедно со министрите Арбер Адеми и Венко Филипче и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, од име на Владата и граѓаните на Република Македонија, им доделивме вредносни ваучери со вкупна вредност од 4,2 милиони денари на овие најуспешни истражувачки проекти. Во вас драги ученици, млади истражувачи го препознавам тој креативен потенцијал што ѝ е потребен на Македонија! Сакам да знаете дека сите ваши успеси се наша голема радост и мотив да се продолжи напред! Ви го честитам овој заеднички тимски успех. Со нетрпение јас и сите ние во Владата го очекуваме следниот предизвик на кој убеден сум дека ќе земат учество уште поголем број на училишта!
| | веќе видена | слични
4 копии

Прогласување на најуспешните 20 училишта од Предизвикот за млади истражувачи се одржа денеска во објектот на Владата, во организација на Фондот за технолошки развој и иновации.Премиерот, Зоран Заев, им посака топло добредојде на присутните ученици, ментори, наставници и присутни гости и заедно со министрите за образование и здравство, Арбер Адеми и Венко Филипче и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, им доделија вредносни ваучери на најуспешните истражувачки проекти на 20 основни и средни училишта од цела Македонија.Премиерот Заев во своето поздравно обраќање рече дека креативното размислување и истражувачкиот дух кај децата и учениците треба да бидат поттикнувани во рамки на образовниот процес, од општеството, во семејствата.„Мотивирани млади луѓе се градителите на стабилна и економски перспективна иднина. Такви млади луѓе и се потребни и на нашата Македонија. Во вас драги ученици, млади истражувачи го препознавам тој креативен потенцијал што и е потребен на Македонија. И ...
| | веќе видена | слични

Денеска заедно со министрите Арбер Адеми и Венко Филипче ги прогласивме најуспешните 20 училишта од Предизвикот за млади истражувачи организиран од Фонд за иновации и технолошки развој. Креативноста, љубопитноста, истражувачкиот дух, како и мотивираноста да се постигнуваат нови успеси како вредности што ги поседуваат учениците, понатаму во животот прераснуваат во визија и здрави работни навики на лидери и успешни млади луѓе кои со својата компетитивност и желба за нови достигнувања и успеси ги отвораат перспективите на иднината. Мотивирани млади луѓе се градителите на стабилна и економски перспективна иднина. Такви млади луѓе и се потребни и на нашата Македонија, а во овие драги ученици, млади истражувачи, го препознавам тој креативен потенцијал што и е потребен на Македонија! Соопштение: http://vlada.mk/node/14906 Галерија: https://flic.kr/s/aHsmhgdHtb
| | веќе видена | слични

Меѓу наградените, како што информира директорот на Фондот, Јован Деспотовски, има проекти за изработка на дрон, хидрофонична градина, систем за детекција на гасови во воздухот во работни простории, фотоволтаична централа, стаклена градина, отпорност на градинарските култури на кисели дождови... Дванаесет основни и осум средни училишта се наградени за најуспешни истражувачки проекти во рамки на Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ кој беше отворен од 31 ноември лани до 15 февруари годинава. Ним им беа доделени вредносни ваучери од средства обезбедени од Владата преку Фондот за иновации и технолошки развој во висина од четири милиони денари. Меѓу наградените, како што информира директорот на Фондот, Јован Деспотовски, има проекти за изработка на дрон, хидрофонична градина, систем за детекција на гасови во воздухот во работни простории, фотоволтаична централа, стаклена градина, отпорност на градинарските култури на кисели дождови. Тој најави дека во септември и октомври ќе биде отворен нов повик за ...
| | веќе видена | слични

„Предизвик за млади истражувачи“  беше отворен од 31 ноември минатата година до 15 февруари  годинава.На повикот учествуваа 64 основни и 34 средни училишта од цела Македонија со 98 апликации. Во финалето влегоа 31 основно и 18 средни училишта. Целта на повикот е поттикнување на критичко и креативно размислување кај младите во нивниот развој и стимулирање на иновативни идеи и акции во процесот на образование во основните и средните училишта во Македонија. На настанот свое обраќање имаше премиерот Заев, министерот Адеми и директорот на фондот, Деспотовски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ќе додели награди на училиштата кои имаа најуспешен истражувачки проект во рамки на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ кој беше отворен од 31 ноември минатата година до 15 февруари годинава. На свеченоста во Градски парк е најавено обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот за образование и наука Арбер Адеми и на директорот на ФИТР Јован Деспотовски. На повикот учествуваа 64 основни и 34 средни училишта од цела Македонија со 98 апликации. Во финалето влегоа 31 основно и 18 средни училишта. Целта на повикот е поттикнување на критичко и креативно размислување кај младите во нивниот развој и стимулирање на иновативни идеи и акции во процесот на образование во основните и средните училишта во Македонија. Фондот за иновации и технолошки развој го спроведува повикот во соработка со Министерството за образование и наука.
| | веќе видена | слични

На свеченоста во Градски парк е најавено обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот за образование и наука Арбер Адеми и на директорот на ФИТР Јован Деспотовски. На повикот учествуваа 64 основни и 34 средни училишта од цела Македонија со 98 апликации. Во финалето влегоа 31 основно и 18 средни училишта. Целта на повикот е поттикнување на критичко и креативно размислување кај младите во нивниот развој и стимулирање на иновативни идеи и акции во процесот на образование во основните и средните училишта во Македонија. Фондот за иновации и технолошки развој го спроведува повикот во соработка со Министерството за образование и наука
| | веќе видена | слични
3 копии

Можностите за отворање нови работни места за млади, нивно самовработување преку отворање бизнис со поддршка и помош на државата, натамошен развој на социјалното претприемништво и препораки за зголемување на средствата за поддршка, беа теми на денешната конференција „Влијание на иновациите намалување на младинска невработеност“ што во организација на Младинскиот културен центар од Битола се одржа во Скопје. Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски истакна дека државата прави напори да се зголеми вработеноста, особено кај младите преку отворање нови работни места, кои како што рече, треба да бидат високо платени. - Минатата недела објавивме повик за бизнис акцелератор за млади Веќе сме во подготовка на нова мерка понуда за млади, кои или завршуваат факултет или се диопломирани, а имаат желба да се вработат и отворат свој бизнис. Ќе отвориме шалтер на кој ќе можат да се пријават и да добијат менторирање, грантови да отворат форма и да добијат поддршка за апликации со кои ќе го ...
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова мерка за вработување на младите – најавуваат од Фондот за иновации и технолошки развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: