Иран e првата репрезентација која пристигна на СП во Русија


Фудбалската репрезентација на Иран е првиот учесник на Светското првенство во 2018 година кој пристигна во Русија. Доцна синоќа Иранците се сместија во базата на Локомотива во Баковка. Тимот се сретна со претставници на администрацијата на Одинцовската област, но настанот беше затворен за медиумите – пренесува МИА.Пред првиот официјален натпревар на Светското првенство со Мароко, Иранците ќе играат пријателски натпревар со Литванија.Според прелиминарните информации, овој дуел ќе биде од затворен карактер, а ќе се игра во база во Баковка.
| | веќе видена | слични
7 копии

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови. Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот. Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Дојдовме до самиот крај, па денес ќе ви ја претставиме репрезентацијата на Сенегал. СЕНЕГАЛ Репрезентацијата на Сенегал е сместена во Групата Х заедно со репрезентациите на Полска, Колумбија и Јапонија, па не и се даваат големи шанси за пласман во следната фаза. Сенегал по втор пат ќе учествува на едно светско првенство, имаат одлична генерација и моментално се наоаѓаат на 27-то место на ФИФА ранг листата. Сенегал супериорно ги мина квалификациите и директно обезбеди билет за Русија. Првиот натпревар ќе го игра против Полска на 19-ти јуни. ...
| | веќе видена | слични

На финалната тренинг сесија пред заминувањето во Русија, лоша вест за Англичаните, инаку нивната репрезентација веќе се смести во земјата организатор на Мундијалот. СП 2018 Селекторот на Англија, Герет Саутгејт соопшти разочарувачка вест за фановите на таа селекција во пресрет на Светското првенство во Русија. Според информациите кои тој ги потврди, пред заминувањето на тој национален тим за Русија, со повреда на финалната тренинг сесија се здобил Маркус Рашфорд, еден од клучните играчи на Гордиот Албион. Офанзивецот од Манчестер јунајтед засега е единствената грижа за Саутгејт, но, тој ќе присуствува на утрешниот прв тренинг на Англија, засега не е познато дали ќе биде во комбинација за првиот меч на турнирот во понеделник, но очекувањата се дека неговата повреда не е толку сериозна. BREAKING: Gareth Southgate says Marcus Rashford picked up a knock in @England 's final training session yesterday before leaving for Russia. #SSN pic.twitter.com/8wth9Gju3S — Sky Sports News (@SkySportsNews) June 12, 2018 ...
| | веќе видена | слични

Англија ќе пристапи агресивно на натпреварите од Светското првество и стигне што подалеку младиот состав предводен од селекторот Герет Саутгејт. Зборовите на Хари Кејн најавуваат дека „Гордиот Албион" има намера да остави подобар впечаток на Мундијалот, и покрај неискуството кај дел оди играчите, кај нив постои голема мотивација за остварување на добри резултати. Англија уште од далечната 1966. година ја нема почувствувано, освоено светската титула. „Целта е да бидеме агресивни и храбри во текот на натпреварите, сакаме да направиме чекор напред на ова СП. Ќе биде тешко, секако ќе има добри, но и лоши моменти. Кога одите на Мундијал не сакате порази. Наше ќе биде да примениме офанзивен фудбал, ги тресеме што повеќе мрежите и секако ги израдуваме нашите навивачи. Посакувам да триумфираме на првиот меч," рече англискиот репрезентативец Кејн. За Тотенхем има постигнато 41 гол во сите натпреварувања оваа сезона, надевајќи се на првиот свој погодок на светските шампионати. Англичаните својата прва пресметка во ...
| | веќе видена | слични

За неколку дена во Русија започнува Светското првенство во фудбал на кое титулата ќе ја брани селекцијата на Германија. Избраниците на Лев ќе имаат исклучително тешка задача да дојдат одново до тронот, бидејќи има доста предизвикувачи, тимови кои се супер квалитетни, моќни и имаат се што е потребно за да бидат на тронот. Еден од тие предвизвикувачи, кандидати за висок пласман е секако Англија која предводена од Герет Саутгејт има доволно сила, потенцијал да може дојде до самиот крај. Во тоа верува и самиот Саутгејт, но воедно главната фаворитска улога на овој голем настан му ја препушти на Бразил. -Мојата цел е да ги изненадиме луѓето. Така најверојато луѓето сега на нас гледаат, тоа е добро за нас. Ние игравме против Германија и Бразил во последниве месеци. Шпанија повторно се појавува и Белгија знаете дека се силни. Ама морам да кажам Бразил се чини дека ја има силата, цврстината и техниката за да триумфира, -рече предводникот на „гордиот албион“.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Мундијалот во Русија има 15 репрезентации кои се надеваат дека ќе го освојат шампионскиот трофеј. На крајот една селекција ќе се радува, а 14 ќе бидат разочарани, смеат белгискиот фудбалер Кевин де Бруин. – На шампионатот има 32 селекции. Од нив 15 имаат големи амбиции за тронот, а на крајот 14 ќе бидат разочарани. Така тоа се случува на големи турнири. Секој тим се обидува да се подготви колку што е можно, бидејќи на турнирот ќе му треба с: добра група, добра форма, добри околности и среќа. Исходот од турнирот може да се реши, на пример, од страна на судија, а се што можете да направите е да се подготвите ментално, физички, индивидуално и командно, и да се надевате на најдобро, изјави Де Бруин. На Светското првенство во Русија, Белгија ќе игра во групата Г со селекциите на Тунис (18 јуни), Панама (23 јуни) и Англија (28 јуни).
| | веќе видена | слични
4 копии

Репрезентацијата на Португалија денеска пристигна во Москва, главниот град на Русија каде за пет дена почнува Светското фудбалско првенство. Предводени од најголемата ѕвезда во своите редови, португалските фудбалери слетаа на аеродромот „Жуковски“ во близина на Москва. Актуелните европските првенства на Мундијалот се во Б-групата каде што ќе играат против Шпанија (15 јуни), Мароко (20 јуни) и Иран (25 јуни).
| | веќе видена | слични

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт изјави дека ќе донесе некои многу тешки одлуки пред првиот натпревар на Светското првенство во Русија. Англискиот тим ја победи Костарика вчера со 2:0, а Саутгејт на овој меч користеше различен тим од оној против Нигерија. „Тешко е и ќе преземеме некои тешки одлуки, но во добра смисла. Ќе беше многу поинаку ако си мислев – нема кој да игра тука или таму. Сакавме играчите да се борат за своите места и тие го направија тоа. Многу сум задоволен од натпреварот кој го одигравме откако направивме 10 промени во нашиот состав. Гледајќи назад во овие три недели на подготовка, не можам да бидам повеќе задоволен. Тешкотиите на кои ќе наидуваме само ќе не обединуваат“, заклучи Саутгејет. Англија во првиот натпревар на Мундијалот ќе ги одмери силите со Тунис на 18-ти јуни. "Football's coming home, it's coming home…" Should @England play more games away from Wembley? Gareth Southgate says England were lifted by 'brilliant' atmosphere at Elland Road: https://t.co/ud8iPubMK7 ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Панама веројатно е тим со најмали шанси да го освои Светското првенство. Сепак, покрај тоа тие одлучиле со голем стил да дојдат во Русија, а се појавија со Панамски шешири. Фудбалската јавност не очекува премногу од оваа репрезентација, за нив и самиот пласман на Мундијалот е историски успех. Видно се расположени пред стартот на првенството на кое ќе се натпреваруваат во силна група со Белгија, Англија и Тунис. Панама со стил пристигна во Русија
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите играчи на Тотенхем, Деле Али одби да потврди дека ќе остане во Тотенхем и во наредните години. Се шпекулира дека за 20 годишниот фудбалер постои интерес од Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Барселона. Во интервју за „ЕС Магазинот“ Али потенцираше дека никогаш ништо не се знае во фудбалот и не даде конкретен одговор дали ќе остане во Тотенхем. - Никогаш не велам никогаш. Не можете да знаете што ќе се случи во фудбалот. Се уште имам неколку години од мојот договор со Тотенхем, па ќе видиме што ќе биде- коментираше репрезентативецот на Англија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вести во фокусот на Фактор ова утро... Главна вест во државата ова утро е распитот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа пред новинарите кратко ...
сите 498 | | | веќе видена

Германски Шпигел наведува дека аферата “Рекет” предизвика политички земјотрес во Македонија, при што осомничена е хероината на револуцијата, Катица Јанева, ...
сите 228 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец. Минималната ...
сите 341 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иран e првата репрезентација која пристигна на СП во Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: