МВР со акција во Тетово


Денеска (04.06.), во раните утрински часови, во село Ларце, тетовско, припадници на Министерството за внатрешни работи по претходно изготвен план, презедоа мерки и активности за лишување од слобода на Ј.Р. (38) од с.Ларце, кој што се барал по меѓународна и централни потерници за издржување вкупна казна затвор во траење од 26 години и 10 месеци.Имено се работи за лице против коешто во периодот од 2000 до 2016 година, до ОЈО Тетово и ОЈО Скопје се поднесени шест кривични пријави за сторени 16 тешки форми на кривични дела помеѓу кои кривични дела: “убиство“, “убиство во обид“, “грабнување“, “противправно лишување од слобода“, “недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“, како и кривични дела – “тешка кражба“, “разбојничка кражба“, “одземање на моторно возило “, “тешка телесна повреда“ и “учество во тепачка“.Во периодот кога Ј.Р. се наоѓал во бегство, во четири наврати од страна на полициски службеници направени се обиди истиот да се лиши од слобода, меѓутоа во сите случаи истиот пружил активен ...
| | веќе видена | слични

Захир Бекири-Чауш, еден од најблиските соработници на партискиот врв на СДСМ во екот на кулминацијата на политичката криза во земјата се налути. Тој, по акцијата на полициската единица „Тигри” во тетовското село Ларце, во која беше застрелано лице со дебело криминално досие, барано повеќе од една деценија, на својот ФБ профил напиша: – Падна првата жртва од новиот режим. Албанец во Тетово, Бог да го прости. До актуелната власт, не тепавте во Бит пазар, во Гостивар, во тетово за Универзитетот, сега пола полицајци од тој Универзитет имаат дипломи. Ви веруваме нарочито јас! Не сјебавте сите, а мене посебно со кејф. Е па идете у пичку матер, доста беше. Очигледно, директниот актер во нарачаната акција „фалсификувани лични карти и пасоши”, што требаше да и се припише на претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ, настанот во Ларце не го сфатил како обично играње камај. Како што, впрочем, ја сфати полициската акција во кумановско Диво Насеље актуелниот скопски градоначалник Петре Шилегов. Не заради бројот на жртвите, далеку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јетон Реџепи е лицето кое вчера изутрина беше убиено во атарот на селото Ларце, откако со рачна граната ги нападнал специјалците од ЕСЗ „Тигар“ кои по телеграма влегле во неговиот дом да го апсат за одлежување на казна од 26 години Реџепи, освен криминалец, бил и припадник на терористичката ОНА во текот на 2001-та година активен во тетовскиот регион, и регионот околу Грпучин и Карпалак. Во периодот од 2000 до 2016 година, до ОЈО Тетово и ОЈО Скопје се поднесени шест кривични пријави за сторени 16 тешки форми на кривични дела меѓу кои и „убиство”, „убиство во обид”, „грабнување”, „противправно лишување од слобода”, „недозволено држење на оружје или распрскувачки материи”, како и кривични дела „тешка кражба”, „разбојничка кражба”, „одземање на моторно возило”, „тешка телесна повреда” и „учество во тепачка”. Во периодот кога 38-годишниот Ј.Р. се наоѓал во бегство, во четири наврати биле направени обиди за негово апсење, меѓутоа во сите случаи истиот пружил активен отпор со употреба на различни видови на оружје ...
| | веќе видена | слични

Успешната акција на полициските специјалци, вчера ја одмолча раководството на МВР. Успешната акција на полициските специјалци, вчера ја одмолча раководството на МВР. Па лоцирањето и убиството на долгогодишниот бегалец Јетнон Реџепи од тетовско Ларце помина со соопштение и тоа откако медиумите и јавноста, притискаа да дознаат зошто околу тетовско има многу специјалци и теренот го надлетува хеликоптер. Што е во позадина и зошто челниците во МВР одлучија големата акција да помине незабележливо се наметнува како прашање, ако се земе предвид дека за помали настани, врвот на МВР држел пресконфенрнции. Во минатото пак скоро секоја полициска акција, трпеше критики од бројни невладини и партиски активисти блиски до актуелната власт, што не се случи овој пат. Акцијата на специјалците вчера ја осуди Захир Бекири Чаушот, кој синоќа на социјалната мрежа напиша - "Падна првата жртва од новиот режим Албанец во Тетово Бог да го прости. До актуелната власт - не тепавте во Бит Пазар, во Гостивар, во Тетово за ...
| | веќе видена | слични

Захир Бекири-Чауш, познат од подземјетео и кампањата со лично учество во промоцијата на прислучкуваните разговори, на социјалните мрежи се огласи по повод денешната акција на полициската единица „Тигри" во тетовското село Ларце каде беше застрелано лице со дебело криминално досие, баран повеќе од една деценија.-Падна првата жртва од новиот режим. Албанец во Тетово, Бог да го прости. До актуелната власт, не тепавте во Бит пазар, во Гостивар, во тетово за Универзитетот, сега пола полицајци од тој Универзитет имаат дипломи. Ви веруваме нарочито јас! Не сјебавте сите, а мене посебно со кејф. Е па идете у пичку матер, доста беше, напиша Чауш на својот Фејсбук профил.Неколку часа траела акцијата на специјалците на МВР за приведување на 38 годишниот Ј.Р. По претходно направен план, полицијата ја опколило куќата на криминалецот но тој веднаш дал отпор.. Во самоодбрана фрлил рачна бомба. Од МВР велат дека по ова облекол панцир, со себе зел автоматска пушка со три рамки оружје, пиштол и четири рачни бомби па побегнал ...
| | веќе видена | слични

Јетнон Реџепи викан Лапи од Ларце на 38-години по пет години потрага од страна на полицијата, настрада вчера во голема полициска акција во Леарце кога со цел арсенал оружје и бомби тргна по полицајците. Тој пет години беше во бегство откако не се врати од штипскиот затвор, од каде што беше пуштен на слободен викенд, каде издржуваше 12 години казна за убиство. Имаше и други кривични дела или вкупно 26 години затвор. - „При акцијата, тој фрлил рачна бомба кон полициските службеници, а потоа се дал во бегство, облечен во панцирен елек, вооружен со автоматска пушка со три рамки со куршуми за автоматска пушка, со карабин, пиштол марка ‘ТТ 7.62’ со рамка куршуми и четири рачни бомби. При повторниот обид за негово лишување од слобода, на околу 200 метри од неговата куќа, лицето повторно отворило оган кон полициските службеници, пукало, притоа повторно обидувајќи се да фрли и рачна бомба кон нив, по што му било возвратено и лицето било лишено од живот“, велат од Министерството. Реџепи побегна од штипскиот затвор во ...
| | веќе видена | слични

Крвава драма се случуваше во тетовското село Ларце, каде 38-годишен Јетнон Реџепи викан Лапи, против кого била распишана и меѓународна потерница, беше убиен во полициска акција. Мажот кој бил во бегство бил осуден на 26 години и 10 месеци затворска казна, а против него биле поднесени шест кривични пријави за сторени 16 тешки форми на кривични дела. Кога полицијата пристигнала пред неговиот дом, тој се спротиставил со бомби и со огнено оружје возвратил кон нив. Потоа со панцирен елек на себе се обидел да избега ,а со себе земал автоматска пушка, пиштол и уште 4 рачни бомби. Кога полицајците продолжиле да пукаат кон него, тој повторно возвратил со истрели, а неговиот вториот обид да фрли бомба бил неуспешен, бидејќи овој пат бил застрелан и убиен. Ова не е прв обид за негово лишување од слобода. Претходно имало 4 обиди, но секој пат успешно пружал отпор. По крвата престелка, на местото на настанот увид извршил и јавен обвинител, а телото е предадено на обдукција. Кога пристигнавме во селото, беше мирно, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Захир Бекири-Чауш на социјалните мрежи се огласи по повод денешната акција на полициската единица „Тигри“ во тетовското село Ларце каде беше застрелано лице со дебело криминално досие, баран повеќе од една деценија. -Падна првата жртва од новиот режим. Албанец во Тетово, Бог да го прости. До актуелната власт, не тепавте во Бит пазар, во Гостивар, во тетово за Универзитетот, сега пола полицајци од тој Универзитет имаат дипломи. Ви веруваме нарочито јас! Не сјебавте сите, а мене посебно со кејф. Е па идете у пичку матер, доста беше, напиша Чауш на својот Фејсбук профил. Неколку часа траела акцијата на специјалците на МВР за приведување на 38 годишниот Ј.Р. По претходно направен план, полицијата ја опколило куќата на криминалецот но тој веднаш дал отпор.. Во самоодбрана фрлил рачна бомба. Од МВР велат дека по ова облекол панцир, со себе зел автоматска пушка со три рамки оружје, пиштол и четири рачни бомби па побегнал на околу 200 метри од својот дом.. Со ова не престанала престрелката. Тој повторно се обидел да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жител на тетовско Ларце со дебело криминално досие баран повеќе од една деценија утринава е застрелан од полицијата. Неколку часа траела акцијата на специјалците на МВР за приведување на 38 годишниот Ј.Р. По претходно направен план, полицијата ја опколило куќата на криминалецот но тој веднаш дал отпор.. Во самоодбрана фрлил рачна бомба. Од МВР велат дека по ова облекол панцир, со себе зел автоматска пушка со три рамки оружје, пиштол и четири рачни бомби па побегнал на околу 200 метри од својот дом.. Со ова не престанала престрелката. Тој повторно се обидел да фрли рачна бомба кон специјалците но бил застрелан. Малкумина од жителите сакаа да говорат за акцијата на МВР. Роднините на убиениот не дозволуваа да се снима нивнит дом.. Рекоа дека во селото имало многу полиција и таа ја снимала целата акција. Речиси половина ден беше забранет пристапот во Ларце. Увидни екипи на полицијата и обвинителството неколку часа собирале докази од местото. Доцна попладне сите заедно го напуштија селото. Според МВР, 38 ...
| | веќе видена | слични

Драма во тетовското Ларце: Полицијата застрела лице со потерница Во тетовското село Ларце, рано утринава припадници на Министерството за внатрешни работи по претходно изготвен план, презеле мерки и активности за лишување од слобода на Ј.Р. (38) од истото село, кој вил баран по меѓународна и централни потерници за издржување вкупна казна затвор во траење од 26 години и 10 месеци. МВР наведува дека станувало збор за лице против кое во периодот од 2000 до 2016 година до ОЈО Тетово и ОЈО Скопје биле поднесени шест кривични пријави за сторени 16 тешки форми на кривични дела меѓу кои кривични дела: “убиство“, “убиство во обид“, “грабнување“, “противправно лишување од слобода“, “недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“, како и кривични дела – “тешка кражба“, “разбојничка кражба“, “одземање на моторно возило “, “тешка телесна повреда“ и “учество во тепачка“. Во периодот кога Ј.Р. се наоѓал во бегство, во четири наврати од страна на полициски службеници направени се обиди истиот да се лиши од слобода, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР со акција во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: