Инклузивноста на ОУ „Св. Климент Охридски“ преточена во филм: Расте бројот на деца со различности во образовниот процес


Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, денеска премиерно беше прикажан документарниот филм „До инклузивност со соработка“, што се снимаше во ...
| | веќе видена | слични

Соодветна вклученост на децата со посебни потреби по предметот физичко воспитување во одделенска настава. Ова е апелот на Центарот на заедницата од Струмица ...
| | веќе видена | слични

Ученици заедно со наставници од Oсновното училиште „Видое Подгорец“ од Струмица организираа спортски ден под мотото „Еднакви права-еднаков пристап за сите ...
| | веќе видена | слични

Професорите од Куманово се обучуваат за инклузија на ученици со посебни потреби во редовното образование. Обезбедување алатки за професори во основно и средно ...
| | веќе видена | слични

Според последниот извештај на Европската комисија, ние сме длабоко дискриминирачко општество кога станува збор за лицата со посебни потреби. Во последно време ...
| | веќе видена | слични

„Уметност за сите“ е ликовно едукативен проект наменет за деца од најрана училишна возраст до завршување на средно образование, организиран од Националната ...
| | веќе видена | слични

Од Охрид започна проекцијата на документарниот филм „ До инклузија - со соработка “ снимен со ученици и наставници во ОУ „Св. Климент Охридски“. Во ова ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постигнат напредок во разговорите Заев - Гаши за евентуален влез на Алтернатива во власта и обезбедување парламентарно мнозинство. СДСМ и Алтернатива се ...
сите 266 | | | веќе видена

Зоран Заев си одбра послушен продолжувач на заевизмот во СДСМ во Димитар Ковачевски. Целиот циркус и драматизирање околу наводни демократски избори во СДСМ се ...
сите 390 | | | веќе видена

Досега, 42 случаи на сојот омикрон се идентификувани во земјите на Европската унија, соопшти Европскиот центар за контрола и превенција на болести ...
сите 783 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден уште тројца од повредените пациенти кои се лекуваа во болницата „Пиргов“ во Софија, се вратија во државава.Министерот за надворешни ...
сите 267 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски информираше дека опожарениот автобус со регистарски таблици СК 0284 БА кој учествуваше во сообраќајната ...
сите 197 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инклузивноста на ОУ „Св. Климент Охридски“ преточена во филм: Расте бројот на деца со различности во образовниот процес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: