Десет кривични пријави за фалсификувани сини картони и специјалистички упати

2 копии

Фондот за здравство поднесе кривични пријави против 10 лица до Основното јавно обвинителство поради фалсификување на сини картони, упати за специјалистички прегледи и здравствени услуги, соопшти денеска Бранко Аџигогов портпаролот на ФЗОМ Десетте фалсификувани докази за платено здравствено осигурување (сини картони) , Фондот ги открил при проверка на пресметките за извршени здравствени услуги во Подрачната служба – Скопје. „При проверката за исправноста на сините картони е констатирано дека истите визуелно не се компатибилни со тие што ги издава ФЗОМ и лицата немале платено здравствено осигурување за периодот кога се лекувале т.е. здравствената услуга требале да ја платат приватно“, рече Аџигогов. Покрај тоа фалсификувани се и упати за специјалистички прегледи кои чинат 400 денари но и за здравствени услуги од 301.500 денари а вкупната штета која му е нанесена на Фондот изнесува околу 7.000 евра. Казната за фалсификување на сини картони изнесува до три години затвор.
| | веќе видена | слични

Десет пациенти од Скопје заработија кривични пријави бидејќи во недостиг од здравствено осигурување решиле да ги фалсификуваат сините картончиња. Во три случаи пациентите барале лекарска помош поради инфаркт, а имало и деца. Се лекувале на неколку клиники, како тие за гастроентерохепатологија, кардиологија, инфективна и во Институтот за белодробни болести кај децата. Лажни картончиња биле откриени во подрачната единица на Фондот за здравство во Скопје. - Тие сини картони изгледаа многу поразлично од оригиналните, па и затоа решивме да провериме дали луѓето што ги донеле имаат здравствено осигурување. Се покажа дека тие биле фиктивно вработени во некои мали фирми од 1995 година, а во моментот кога се лекувале не биле здравствено осигурени и за здравствените услуги требало да платат приватно - вели Бранко Аџигогов, портпарол на Фондот за здравство. Од Фондот истакнуваат дека, без разлика што станува збор за лекување, фалсификувањето на сините картони е кривично дело за што следува затворска казна од три ...
| | веќе видена | слични

Додека невработените со приходи се жалат дека парите за сини картони од септември ќе им го истенчат и онака малиот семеен буџет, институциите се правдаат дека плаќањето е праведно За да го избегнат плаќањето здравствено осигурување, а сепак да добиваат сини картони, невработените ќе внимаваат колку пари ќе им минуваат како приход на трансакциските сметки во семејството, во обид тие да не надминуваат 132.000 денари годишно. Ако имаат приход повисок од оваа сума, а помал од 182.000, ќе може да плаќаат по околу 1.100 денари за сини картони. Ако приходот е повисок од 182.000 денари ќе треба да плаќаат по 2.200 денари месечно. Додека невработените со примања се жалат дека парите за сини картони од септември ќе им го истенчат и онака малиот семеен буџет, институциите се правдаат дека плаќањето е праведно. - Невработени сме и јас и мажот. Крпиме некако со кирија од 200 евра за стан што го наследив. Од септември ќе треба да се договорам со закупниците на сметка да уплаќаат само 10.999 денари, а остатокот да ни го ...
| | веќе видена | слични

Фондот за здравство поднел кривични пријави до Основното јавно обвинителство против 10 лица, кои се лекувале со фалсификувани сини картони. Лажните картони ги откриле службениците во Фондот додека ги проверувале пресметките на специјалистите Фалсификуваните картони визуелно се разликувале од оригиналните, а оние што ги користеле за здравствени услуги немале платено осигурување. За лекувањето тие требало да си платат полна цена на услугата, а не само партиципација. Било откриено кој ги користел затоа што административците во болниците сините картони ги прикачуваат за упатите. - Најголем куриозитет е тоа што се фалсификувани исправи за специјалистички прегледи од неполни 400 денари, но има и здравствени услуги од 301.500 денари. Казната за фалсификување на синото картонче изнесува до три години затвор - вели Бранко Аџигогов, портпарол на Фондот.
| | веќе видена | слични

Фондот за здравствено осигурување на Македонија поднело кривична пријава за 10 лица до Основното јавно обвинителство - Скопје. Пријавата е за кривично дело фалсификување исправа, односно за фалсификувани картони за платено здравствено осигурување. ФЗОМ ги открил фалсификуваните сини картони при проверката на пресметките за извршени здравствени услуги во подрачната служба во Скопје. При проверката за исправноста на сините картони, било констатирано дека пронајдените сини каторни визуелно се разликуваат од оригиналите, а дека лицата кои се пријавени немале платено здравствено осигурување за периодот кога се лекувале, односно имале обврска здравствената услуга да ја платат од џеб. Според ФЗОМ, куриозитет претставува тоа што се фалсификувани исправи за специјалистички прегледи од нецели 400 денари, но има и здравствени услуги што чинеле 301.500 денари. Од ФЗОМ апелираат граѓаните да не го сфаќаат синото картонче како споредна работа и да го злоупотребуваат неговото значење. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

ФЗОМ апелира граѓаните да не го сфаќаат синото картонче како споредна работа и да го злоупотребуваат неговото значење. Казната за фалсификување на синото картонче изнесува до три години затвор Фондот за здравствено осигурување на Македонија открил измама со зелени картони, односно десетина лица кои немале платено здравствено осигурување ниту пак биле под Завод користеле фалсификувани зелени картони. Тие во повеќе здравствени установи во земјава корителе здравствени услуги од 400 до 301 илјади денари. Откривајќи ја измамата, Фондот за здравствено осигурување вчера до Основното јавно обвинителство Скопје поднел кривични пријави против 10 лица за кривично дело фалсификување исправа. Фондот овие 10 фалсификувани докази за платено здравствено осигурување, односно сини картони, ги открил при проверката на пресметките за извршени здравствени услуги во Подрачната служба Скопје. При проверката за исправноста на сините картони било констатирано дека истите визуелно не се компатибилни со тие што ги издава ФЗОМ и ...
| | веќе видена | слични

Фондот за здравствено осигурување поднесе кривични пријави против десет лица за фалсификување сини картони. ФЗОМ, овие десет фалсификувани докази за платено здравствено осигурување ги откри при проверката на пресметките за извршени здравствени услуги во подрачната служба – Скопје. При проверката за исправноста на сините картони е констатирано дека истите визуелно не се компатибилни со тие што ги издава ФЗОМ и лицата немале платено здравствено осигурување за периодот кога се лекувале, односно здравствената услуга требале да ја платат приватно. Фалсификувани се исправи за специјалистички прегледи од неполни 400 денари, но има и здравствени услуги од над 300 илјади денари. Целосната оштета кон Фондот изнесува 428 илјади денари. ФЗОМ апелира до граѓаните да не го сфаќаат синото картонче како споредна работа и да го злоупотребуваат неговото значење. Казната за фалсификување на синото картонче изнесува до три години затвор. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десет кривични пријави за фалсификувани сини картони и специјалистички упати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: