Малку се црквите кои оставиле таква трага во историјата како Охридската Архиепископија


Одбележувањето на 1000 годишниот јубилеј на Охридската Архиепископија е настан кој ја потврдува вековната вистина врз која се потпираат минатото, сегашноста и ...
| | веќе видена | слични

Пред само неколку дена Членот на Синодот на МПЦ и владика на Европската епархија, владиката Пимен даде изјава дека што и да се случи, МПЦ нема да го смени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку тројца владици на светиот Синод на МПЦ реагирале остро против барањето на црквата до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј да биде примена во семејството ...
| | веќе видена | слични
4 копии
3 копии

МПЦ нема да прифати ново име. Името на Македонска православна црква се врзува со нашиот идентитет, а не со мноштвото на народи кои ги имаме. Црквата треба да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 172 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 175 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малку се црквите кои оставиле таква трага во историјата како Охридската Архиепископија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: