Последна шанса за името!


Откако (најверојатно) отпадна предлогот „Илинденска Македонија“, извори велат дека двете страни сега разговараат за име, надвор од четирите предложени од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Покрај премиерот Заев и министерот Димитров уште пет искусни македонски дипломати од МНР се соочуваат со кривични пријави за помагање при вршење кривично дело ...
| | веќе видена | слични

Грчката телевизија Стар тврди дека Грција во разговорите за разликата за името на Македонија дала зелено светло за „македонски јазик“ и за меѓународниот код МК ...
| | веќе видена | слични

Постои нов предлог на преговарачката маса помеѓу Скопје и Атина, пишува грчкиот весник „Катимерини“, навестувајќи дека новото име ќе биде поврзано со Крушево. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напредокот во преговорите со Грција ќе биде главна тема на денешниот појадок во пресрет на најавениот Совет на министрите за надворешни работи во Брисел на кој ...
| | веќе видена | слични

Димитров ќе ги спасува препораките од ЕУ и ќе се обиде да издејствува повлекување на „нон-пејпр“ документот кој протече во јавност. Министерот за надворешни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Последна шанса за името!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: