СДСМ: Нема кој друг да ја насочи опозициската енергија против власта, освен Црвенковски

„Не гледаме кој друг би можел да ја насочи опозициската енергија против оваа забегана и насилничка власт, освен Бранко Црвенковски“, изјави денеска Калинка Сентиќ – Габер од СДСМ На новинарско прашање дали на утрешниот состанок на Централниот одбор на партијата ќе се разговара за можната одговорност за поразот на СДСМ на изборите, таа одговори дека нема да влегуваат во шпекулации кои како што рече се готвени во кујната на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски . „СДСМ има освоено 150.000 гласа повеќе отколку на претходните предвремени парламентарни избори , што е зголемување за 65 отсто на целото гласачко тело. Кога генерално ќе се соберат опозициските гласови, се гледа дека повеќе од половината се против политиките и режимот на Никола Груевски“, истакна Габер. За денешните информации објавени во дневниот весник „Дневник“ дека Фијат Цаноски ќе формира пратеничка група со новинарите од А1 телевизија кои ќе бидат дел од парламентарниот состав, Габер рече дека од изјавата само може да се види дека се ...
| | веќе видена | слични

Централниот партиски одбор на СДСМ синоќа закажа партиски конгрес за 3 јули. Лидерот на партијата, Бранко Црвенковски им се обратил на присутните со зборовите „Или следете ме, или сменете ме“ во контекст на изгласувањето доверба кон него, на закажаниот конгрес за петнаесетина дена. Црвенковски нема да се повлече сам од функцијата лидер на СДСМ зашто како што вели, се` уште не ја остварил целта, да ја порази владата на Груевски и ВМРО - ДПМНЕ. Присутните на вчерашниот партиски одбор се задоволни од лидерот Црвенковски кој како што велат, го зголемил членството на 150 000. СДСМ ќе продолжи да ги анализираат изборните резултати и по Конгресот закажан за трети јули. МС
| | веќе видена | слични

Црвенковски одлучил да не поднесе оставка пред Централниот одбор за СДСМ да се фокусира на поразување на власта - „или сменете ме или следете ме“, им рекол на синоќешниот состанок партискиот лидер на членовите од Ц.О кои се воедно и делегати на конгресот на кој треба да се гласа доверба во органите. Во обраќањето, како што брифираат од партијата Црвенковски им соопштил дека не поднесува оставка бидејќи неговата цел се уште не е до крај завршена - заради иднината на земјата да се поразат Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Сите членови на Централниот одбор на нозе и со долг аплауз реагирале на неговата објава дека останува на кормилото на СДСМ. Меѓу дискутантите говореле Дамјан Манчевски, близок соработник на Радмила Шеќеринска чиј став е партијата што поскоро да направи цврста стратегија за натамошното дејствување и екс лидерот Бучковски кој смета дека извештајот за резултатите од изборите кој оди пред конгресот треба да содржи и политички оценки. Но поддршката за Црвенковски била акламативна - дека СДСМ под негово ...
| | веќе видена | слични

Или сменете ме или следете ме. Со овие зборови вчера лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски им се обратил на членовите на Централниот партиски одбор за да му изгласаат доверба на Конгресот кој е закажан за 3 јули, велат извори во СДСМ. Според нив, на вчерашната седница Црвенковски најавил дека нема намера да се повлече бидејќи неговата цел сè уште не била постигната, а тоа било да ги порази Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Ваквата одлука ја поздравиле членовите од Централниот одбор кои се согласиле дека Црвенковски ја консолидирал партијата и оти гласачкото тело е зголемено за 150 илјади гласови. За колумнистот и политички аналитичар, Мирка Велинова, оваа одлука не претставува изненадување поради тоа што во СДСМ изминатиов период имало само чувари на лидерската фотелја на Црвенковски додека тој беше претседател на државата. И Ѓорѓи Спасов, поранешен висок функционер на СДСМ во изјава за Алсат не го оправдува останувањето на Црвенковски на чело на партијата и покрај подобрите резултати во споредба со минатите ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Бранко Црвенковски и натаму на кормилото на СДСМ. Доби бланко поддршка од партиското раководство. Ниту понудил оставка за изборниот неуспех, ниту некој од високото партиско раководство побарал политичка одговорност од него. Експерти за МТВ коментираат - ова е уште еден трик на лидерот на социјалдемократите. Наводно си дава оставка, но раководството не го дава него. Очигледно станува збор за сопартијци кои се плашат дека ќе ги изгубат позициите ако се реформира партијата. Црвенковски отишол дотаму што успеал да ги спречи во намерите оставки да си поднесат потпретседателите Данева и Јовановски, велат извори од СДСМ, според кои би се испровоцирало прашањето зошто и тој не се повлекува од функцијата. Според анализите на експертската јавност, членовите од раководството, што се плашат од реформи, пласираат приказни дека и покрај изборниот пораз, победа е освојувањето 42 пратеника. На трети јули сепак раководниот кадар на отчет пред членството.Конгресот се случува само еден месец по поразот ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 17 јуни - „Јас имам десет причини за да си поднесам остравка, но во партијата дојдов за да ја консолидирам и да ја вратам на власт. Консолидацијата ја направив, победата ќе следува“. Вака, според високи партиски извори на „Бихаќка“, првиот социјалдемократ Бранко Црвенковски синоќа пред Центарлниот одбор ја образожил својата одлука да не поднесе оставка на првата функција во СДСМ и да ја преземе одговорноста за поразот на 5 јуни. Оваа изјава членовите ја поздравиле акламативно, на нозе и со аплауз. Според неофицијалните информации пак, од врвот на СДСМ, Црвенковски во своето обраќање порачал дека нема намера да поднесе оставка бидејќи неговата цел се уште не е докрај завршена. „Заради иднината на земјата Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да се поразат“, рекол Црвенковски. Тој на членовите на Централниот одбор, кои воедно се и делегати, јасно им порачал дека имаат прилика да гласаат за неговата доверба и довербата на целото раководство на Конгресот и им се обратил со зборовите: “или сменете ме или ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука на 3 јули партијата да одржи Конгрес за гласање на доверба на партиски органи. „Расположението и атмосферата на седницата одеше во прилог на констатацијата дека СДСМ успеа да добие поддршка од 370 илјади граѓани и да ја зголеми својата поддршка за 150 илјади гласа, односно за околу 65 отсто“, изјави членот на Централниот одбор, Јани Макрадули. На вчерашната седница не станало збор за оставка на лидерот на партијата Бранко Црвенковски. Како што рече Макрадули општа е констатацијата дека претседателот на СДСМ, Црвенковски не само во рамки на партијата, туку во рамки на опозицискиот фронт треба да биде предводник на борбата против власта.
| | веќе видена | слични

Црвенковски останува да ја предводи СДСМ - во експресна процедура, за час и половина, без ниту една забелешка за лидерот и партиското раководство, Централниот одбор го закажа конгресот за 3-ти јули, на кој се очекува потврда на довербата во партиските органи. Опозициското гласачко тело е зголемено за 150 илјади гласови или за 65 проценти, а разликата меѓу власта и опозицијата е тесна оцени Централниот одбор во врска со изборните резултати.. „Ако ги гледаме гласовите на позицијата и опозицијата, да констатирам она што и бројките го говорат, дека Груевски успеа со своето катастрофално владеење да ја подели Македонија како со нож и во овој момент поддршката и на страната на опозицијата и на позицијата практично е иста. Општа е констатацијата дека претседателот Црвенковски, не само во рамки на СДСМ, туку и во рамки на опозициониот фронт треба да биде предводник на борбата против оваа забегана и ненародна власт“, вели Јани Макрадули, СДСМ.
| | веќе видена | слични

Сценариото според кое лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ќе си поднесе оставка, ама раководството нема да ја прифати, продолжува понатаму. Партиски извори говорат дека истото тоа раководство, кое инсистира на задржување на лидерската функција на Црвенковски, знае дека ако во СДСМ има реформи нема да има место за нив што би значело губење на сегашните функции кои ги имаат во партијата. Според информациите оставки сакале да поднесат Ана Павловска Данева и Зоран Јовановски, но биле спречени токму од Црвенковски, од причина што со тоа повторно би се отворило прашањето зошто токму тој не поднесува оставка, која и сам јавно ја најави. Сега оној дел од раководството кој се плаши од реформите, пласира информации дека СДСМ иако изгубиле на парламентарните избори, тоа за нив сепак било победа. Според експертите и аналитичарите, СДСМ нема капацитет и сила за темелни реформи. Црвенковски, пак, нема намера да ја ослободи партијата, ни после 20 години, ниту пак по последниот пораз кој го доживеаа. Следејќи ја ситуација, ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите на синоќешната седница на Централниот одбор најавија дека ќе ги разгледаат извештаите од изборите и дека ќе изградат стратегија за натамошното дејствување во парламентот, пред се на првиот ден од неговото конституирање, како и да го утврдат денот кога ќе се одржи конгресот на партијата. Според информации на „Време“, потесното раководство очекувало на синоќешната седница да ги слушне ставовите на партискиот лидер Бранко Црвенковски, кои до вчера на никого не му беа познати. Според информации од СДСМ, иако деновиве на големо се шпекулираше дека е можно Црвенковски да поднесе оставка поради изборниот резултат, тоа нема да се случи. Имено, како што дознаваме, потесното раководство нема да побара оставка од него бидејќи резултатот од изборите за нив, сепак, е победа. Според нив, Црвенковски успеал „да ја крене партијата од мртвите“ и да го разбуди членството, кое на овие избори било максимално активирано. Кохезивната способност на Црвенковски била и причината поради која нема да се побара од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 499 | | | веќе видена

Се сметаше за симбол во борбата против корупцијата, а сега истражителката Катица Јанева се чини дека е вмешана во скандалозен случај на уцени. Зошто аферата ...
сите 354 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 184 | | | веќе видена

Од утре па сѐ до средината на следната недела во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со максимални дневни температури до 38 тепени. Топлиот бран се ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Нема кој друг да ја насочи опозициската енергија против власта, освен Црвенковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: