МВР: Поголемиот дел на барањата на демонстрантите се веќе исполнети

Најголемиот дел од барањата доставени со поднесокот од демонстрантите кои се во ингеренција на министерството се веќе исполнети, односно по истите е постапено, додека за останатите политички барања постојат соодветни процедури во демократски избраните институции, соопштуваат од МВР „Одговорноста во однос на убиството кое се случи на Плоштадот „Македонија“ е веќе лоцирана и до надлежното Јавно Обвинителство, беше процесуирана целокупната документација од преземените мерки и активности во форма на кривична пријава, а подоцна и во форма на посебни извештаи. Пријавата беше прифатена и проследена до Основниот суд Скопје 1 - Скопје како барање за отварање на истрага. Осомничениот за убиство ден по настанот беше идентификуван, обезбеден и со него беше извршен разговор во службените простории на СВР Скопје. Изрекувањето санкција за осомничениот е во исклучителна надлежност на судот кој треба да одлучи во фер и непристрасна постапка. Утврдувањето на кривична одговорност и санкции за сите одговорни лица е исто ...
| | веќе видена | слични

Младите кои веќе 12 дена протестираат против полициското насилство поттикнато по убиството на Мартин Нешковски, за в недела најавуваат масовен собир. Ги повикаа граѓаните да им се придружат. Велат дека ќе продолжат да протестираат сè додека Гордана Јанкуловска не понесе одговорност и сè додека не почнат вистински да се почитуваат граѓанските права. „Ја користам оваа прилика да ги повикам сите граѓани на Република Македонија да излезат во недела во 12:00 часот на протест. Да покажеме дека сакаме да му ставиме крај на полициското насилство. Стоп на полициското насилство! Да покажеме дека ние сме свесни за своите права и дека си ги бараме од институциите. Ако тие не сакаат да ги исполнат нашите права, тогаш ние ќе се самоорганизираме и на улиците ќе ги бараме нашите права. Ги повикувам сите, Македонци, Турци, Албанци, да се сретнеме сите во недела во 12:00 часот пред платото на Мајка Тереза“, повика еден од демонстрантите. Демонстрантите се незадоволни од одговорот на министерката Јанкуловска дека за убиството ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Младите денска на пладне на протест пред споменикот на Мајка Тереза. Како што вчера изјавија воопшто не се задоволни од одговорите на МВР, изразија згрозеност од иронијата и цинизмот кој не доликува на државна институција. За МВР дел од барањата се нелогични и слични со ставови на опозицијата. По десет дена протести, министерката Јанкуловска не ги прими демонстрантите. Единствениот кој покажа интерес за средба со нив беше народниот правобранител. Младите тргнаа од нивната секојдневна појдовна точка за протести. Денес ќе се одржат два протести. Едниот е сега напладне, а другиот е во 18 часот како и секој ден. Збирниот протест е пред споменикот на Мајка Тереза, на улица Македонија. Иницијаторите велат дека овие протести ќе бидат мали и не толку бројни, а целта е да се демонстрира само истрајноста и секој ден да се одбележуваат нивните цели. Овие два дена ќе биде релативно мирно. Во исчекување на големиот протест, најавен во недела. Недела е избран, како што велат не сакаат да им пречат на граѓаните, ...
| | веќе видена | слични

Демонстрантите се заблагодарија вчера на ажурноста и на брзата реакција од Министерството за внатрешни работи, кое одговори на прашањата за убиството на младиот Мартин Нешковски. Но, како што соопштуваат, како млада група ослободени од каков било притисок, воопшто не се задоволни со одговорите на МВР, туку се згрозени од иронијата и од цинизмот на одговорот што не прилега за една формална државна институција. „МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО-ДПМНЕ, па оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротивстават на иницијативата за независен систем на контрола од страна на независна група граѓани“, се вели во вчерашното соопштение на младите демонстранти. Исто така, во објавата стои дека се разочарани од нивото на свесност на МВР за концептот на човекови права. По добиениот одговор, демонстрантите велат дека произлегува оти за МВР човековите права се гарантирани ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје – „Ние Граѓаните на РМ, кои веќе 10-ти ден протестираат на улиците во Скопје би сакале да се заблагодариме за ажурноста и брзиот одговор на Министерството за внатрешни работи по основ на нашето протестно барање против полициска бруталност. Но, иако тоа ја докажува нивната спремност за брза реакција, сепак, како група млади луѓе целосно ослободени од било каков притисок, воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот кој не доликува на формален одговор од државна институција„, се вели во соопштението од граѓанската иницијатива против полициската бруталност. - Дополнително, МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО ДПМНЕ, оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротистават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна група граѓани. Исто така сме ...
| | веќе видена | слични

Младите демонстранти се навредени од одговорот на МВР во врска со нивните барања. Откако од Министерството вчера одговорија, дека дел од барањата се или нелогични, или веќе сработени или пак се слични со ставови на опозицијата, денес следи лута реакција од демонстрантите. „Kако група млади луѓе целосно ослободени од било каков притисок, воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот, кој не доликува на формален одговор од државна институција“. Од вкупно десет десет дена протести, два пати се протестираше и пред Министерството за внатрешни работи. Прием кај министерката не добија. Единствениот кој покажа интерес за средба со нив беше народниот правобранител. Вели дека нивната истрага околу полициските постпаувања таа вечер кога загина младиот Мартин се уште трае. А како и многи пати досега, се уште порачува дека се потребни реформи во секторот за внатрешна контрола во МВР. „Сметам дека на Република Македонија и треба ...
| | веќе видена | слични

Младите кои единаесетти ден маршираат по скопските улици и бараат одговорност од Јанкуловска и Котевски за тоа што го одмолчија убиството на момчето од раката на специјалецот, не се задоволни од одговорот на МВР на нивните барања. Згорезни сме од иронијата и цинизмот во одговорот кој не и доликува на институцијата МВР.Својот одговор министерството повторно го насочува кон партиски војници и го потврдува својот став дека светот е црно-бел. Дали припадниците на МВР заборавија дека некогаш и тие беа млади ,убави и независни?-стои во рекацијата на младите. И Народниот правобранител апелира до МВР- да им посвети поголемо внимание на младите и на нивните барања. Казна за сите кои му помогнале на тигарот Спасов да побегне од плоштадот и го одмолчиле убиството, преку канцеларијата на правобранител бара и семејството на Мартин. Министерката Јанкуловска, за која случајот во МВР е завршен ,денеска од Охрид изјави дека нема да си поднесе оставка и дека не гледа одговорност за случајот. Во една демократска правна ...
| | веќе видена | слични

Згрозени сме од иронијата и цинизмот на одговорите на МВР кои не личат на формален одговор од државна институција, вака реагираа на вчерашниот допис на МВР групата млади кои десетина дена протестираат по убиството на Мартин Нешковски и бараат промени во системот на функционирањето на специјалните единици и на полициската Внатрешна Контрола. Меѓу нивните барања истакнати и на протестите беше оставка на министерката Јанкуловска. Таа по подолго време повторно се појави во јавноста и го поистовети барањето за оставка на младите што протестираат со истото барање на опозицијата. - Не смее да се дозволи таква трагедија да се користи и да се политизира за партиски профит. Доколку сакаат може да побараат одговорност преку надлежните институции во државата, како што тоа СДСМ го правеше изминатите 4,5 години додека беше опозиција. А може да го прави и во наредниот период од најмалку 4,5 години колку ќе остане во опозиција, изјави Гордана Јанкуловска, министер за внатрешни работи. Групата млади испратија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 16 јуни - Младите кои веќе десетти ден протестираат на улиците во Скопје, поради убиството на Мартин Нешковски од страна на полицискиот специјалец згрозени се од, како што велат, иронијата и цинизмот на МВР. „МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО-ДПМНЕ. Оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротивстават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна група граѓани“, се вели во соопштението на граѓанската иницијатива против полициската бруталност. Демонстрантите се разочарани и од нивото на свесноста на Министерството за внатрешни работи за концептот на човекови права, бидејќи со своите одговори МВР покажало дека за нив, човековите права се гарантирани затоа што сме добиле визна либерализација и затоа што Македонија членува во Поткомитетот против тортура при ОН. „Дали припадниците на МВР заборавија дека некогаш и тие беа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Протести Протестите на младите по убиството на младиот Мартин продолжуваат и денеска попладне. Вчера МВР конечно се огласи на барањата на демонстрантите. Вината е индивидуална и покрената е постапка против Игор Спасов. Според МВР нема потреба од политичка одговорност. Демонстрантите се незадоволни од одговорот на министерката Јанкулоска, и денеска ќе излезат со свој став по одговорот на нивните барања од МВР. Младите од Македонија за в недела најавуваат масовен протест на кој ќе учествуваат демонстранти од цела Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР: Поголемиот дел на барањата на демонстрантите се веќе исполнети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: