Мицкоски побара, но сега чека Заев да избере време и место за ТВ-дуел

И Заев и Мицкоски велат дека се подготвени за ТВ-дуел, но оставаат другиот да избере време и место. Од Владата велат дека премиерот е подготвен во секое време и на која било национална телевизија да дебатира на сите теми од интерес за јавноста. Останува само да се прецизираат времето и локацијата, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски по вчерашното барање од лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да се соочат на ТВ-дуел наместо на тет-а-тет средба во премиерскиот кабинет. – Основниот принцип на работа на премиерот Заев е отвореноста и така функционира и Владата. Со години бараме дуел, секогаш сме биле подготвени, комуницираме двонасочно и како Влада секогаш сме отворени за дуели, дебати и новинарски прашања на прес-конференции – рече Бошњаковски. Со сличен став се и во ВМРО-ДПМНЕ. Упатуваат на синоќешната изјава на Мицкоски дека нивниот лидер е подготвен да дискутира за преговорите, но и за сите погрешни политики на власта во економијата, образованието, здравството… – Повеќе телевизии ...
| | веќе видена | слични

Без разлика на тоа што анкетите кои се појавија на социјалните мрежи веднаш по завршувањето на синоќешниот телевизиски дуел меѓу премиерот Зоран Заев и челникот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, укажуваат на јасна и недвосмислена поддршка на граѓаните за лидерот на опозицијата, силен впечаток предизвикува фактот дека проследивме соочување меѓу површноста и неубедливоста и, наспроти тоа, подготвеност да се зборува со прецизни факти и аргументи. Ова беше првото јавно соочување по петнаесет години меѓу лидерите на двете најголеми партии во земјата, и со самото тоа што дуелот го побара водачот на опозицијата релативно скоро по доаѓањето на чело на партијата и во моменти кога ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште ги конституира своите тела, укажува на тоа дека на Христијан Мицкоски не му недостига сигурност и моќ на убедување. Убедливоста во неговиот настап, пак, произлегува покрај од индивидуалните капацитети, и од моментот кој укажува на добра подготвеност, хомогеност и решителност на самата партија што поскоро да ...
| | веќе видена | слични

Твитер и социјалните мрежи горат за вчерашниот дуел и сите бисери од него, помеѓу Христијан Мицковски и Зоран Заев. ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични
3 копии

Анкетите на социјалните мрежи за ТВ дуелот помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и Зоран Заев, претседател на владата, укажуваат на јасна и недвосмислена поддршка на граѓаните за Мицкоски. На прашањата кој е вашиот фаворит во дуелот и кој беше подобар во истиот, граѓаните беа убедливи со своите гласови со поддршка за Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Социјалните мрежи беа преполни и со коментари на граѓани, но и експерти кои укажаа на слабиот и блед настап на Заев, како и неговите неаргументирами коментари за економијата.
| | веќе видена | слични

По ТВ дуелот кои се одржа на Македонската радио телевизија помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот на Република Македонија и претседател на СДСМ Зоран Заев, социјалните мрежи беа преплавени со коментари. Социјалните мрежи беа преплавени со коментари од граѓаните за бледиот и неуверлив настап на Заев, неговите лоши резултати во економијата, но и егзибиционистичкото водење на преговорите за името. Имено поголем дел од коментарите беа со потсмев и осуда кон ставовите и изјавите на премиерот, отсутен со изгубен поглед, неразбирлив во своите изјави и премногу гафови. Ви пренесуваме дел од коментарите:
| | веќе видена | слични

Вечерашниот ТВ дуел помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски беше главна тема на социјалните мрежи.По отворената покана за посета на неговиот дом и пиење кафе од страна на Мицкоски, на социјалните мрежи започнаа шеги, дека нивниот однос до крајот на дуелот ќе се подобри што би станале и кумови.Интересен беше и детаљот од дигиталниот водич за програмата, каде што според првичната програма во терминот додека се емитуваше дуелот требало да оди филмот „Кодот на мафијата“.
| | веќе видена | слични

Ако во моментов го гледате ТВ дуелот помеѓу претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски или вториот натпревар од финалната серија во кошаркарскиот плејоф помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, Gotvi.mk ви предлага топ 5 брзи и вкусни јадења или мезиња: Брзо мезе – грицки Солена трота готова за 20 минути Брза похована даска Чипс со кашкавал Макарони со сланина Имајте убава вечер!
| | веќе видена | слични
4 копии

На Македонската телевизија вечерва почна првиот ТВ дуел меѓу претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. ТВ дуелот минатата недела го побара лидерот на опозициската партија, а фрлената ракавица веднаш беше прифатена од премиерот. За организатори на овој прв ТВ дуел меѓу првите луѓе од власта и опозицијата по повеќе години, првично се пријавија три телевизии. Стојан Трпчевски, уредникот на Информативната редакција на МТВ, ќе биде домаќин и водител на ТВ дуелот, а според него, соговорниците ќе ги спротивстават своите погледи и ставови за повеќе актуелни теми – од преговорите за името, надворешната и внатрешната политика, економијата, реформите, долговите…
| | веќе видена | слични
2 копии

Mакедонската телевизија вечерва, во 20 часот, ќе го организира првиот ТВ дуел меѓу претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тие ќе седнат еден спроти друг на маса токму денеска кога екс-премиерот Груевски доби 2 години затвор. Стојан Трпчевски, уредникот на Информативната редакција на МТВ, ќе биде домаќин и водител на ТВ дуелот, а според него, соговорниците ќе ги спротивстават своите погледи и ставови за повеќе актуелни теми – од преговорите за името, надворешната и внатрешната политика, економијата, реформите, долговите….. Работниот наслов на ТВ дуелот е „една година власт, една година опозиција“.
| | веќе видена | слични

По долги години на ТВ има дуел меѓу премиерот и лидерот на опозицијата. Аргументите ќе ги соочат премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Дуелот е со наслов „Една година на власт, една година во опозиција“. Видеото можете да го следите овде.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 289 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 161 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 83 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 137 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски побара, но сега чека Заев да избере време и место за ТВ-дуел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: