Борисов: Тоа е ваша работа. Ние само се надеваме дека ќе го решите името, не ви солиме памет


Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција.Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред новата тет-а-тет средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, која ќе се одржи на маргините на Самитот, утре во 10:30 часот по бугарско време, јави известувачот на МИА од Софија.- Се надеваме дека конечно ќе се реши спорот со името на Македонија. Тоа е ваша работа. Ние само се надеваме, немојте да помислите дека ви солиме памет, рече Борисов на конференцијата „Дијалог со Западен Балкан: создавање на регион на раст, безбедност и поврзаност на патот кон Европа, која се одржа еден ден пред утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан.Нагласи дека полека, со дијалог, методично, чекор по чекор на крај сите се согласиле и ќе присуствуваат на Самитот.- Македонија има 11 милијарди БДП, Србија, 41 милијарда, Албанија 13 милијарди, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германската канцеларка, Ангела Меркел, разговарала телефонски со премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Темата и детали од разговорите не се соопштени. Од прес-службата на Меркел потврдиле за германските медиуми дека канцеларката разговарала со двајцата премиери, без да соопштат детали. Германските медиуми коментираат дека разговорите се извршени два дена откако Заев на македонската јавност ѝ соопшти дека предлогот за името е Република Илинденска Македонија и студениот туш од Атина преку одговор од грчката Влада дека треба да се најде име кое ќе има географска или временска одредница. Меркел минатата недела на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија имаше одвоени средби со Заев и Ципрас, по што порача дека преговорите напредуваат. Меркел тогаш уште еднаш потврди дека преговорите на Македонија со ЕУ директно зависат од решението на спорот со Грција.
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера телефонски разговарала со грчкиот премиер Алексис Ципрас и со неговиот македонски колега, Зоран Заев. Ова беше потврдено од канцеларијата за канцеларија за Дојче Веле, но без да дадат дополнителни детали. Телефонската комуникација на Меркел со двајцатата премиери доаѓа само два дена откако Заев објави дека го предложи името „Република Илинденска Македонија“, пишуваат грчки медиуми. Ангела Меркел, минатата недела на самитот на ЕУ во Софија“ разговорала со Ципрас и со Заев, по што (изјави дека ) била среќна бидејќи разговорите меѓу БЈРМ и Грција добро напредуваат. „Двете земји постигнаа напредок иако сеуште не ја достигнаа целта“, изјавила таа.
| | веќе видена | слични
9 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, јави Дојче Веле, повикувајќи се на извори од прес-службата на германската канцеларка.Од Берлин има само потврда дека канцеларката Ангела Меркел телефонски разговарала и со македонскиот и со грчкиот премиер. Темите и други детали не се соопштуваат, но разговорите се реализираат само два дена откако македонскиот премиер Заев на македонската јавност ѝ соопшти дека предлог-решението за името е „Република Илинденска Македонија“ и откако веднаш потоа стигна студениот туш од Атина преку соопштение на грчката влада - дека треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница.Канцеларката Меркел на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија имаше одвоени средби со Заев и со Ципрас, по што порача дека се радува што слуша дека „добро напредуваат разговорите меѓу Македонија и Грција".
| | веќе видена | слични

Темите и други детали не се соопштуваат. Меркел на маргините на самитот ЕУ -Западен Балкан во Софија имаше одвоени средби со Заев и со Ципрас, по што порача дека се радува што слуша дека „добро напредуваат разговорите меѓу Македонија и Грција".  „Обете земји сторија многу во правец на значителен напредок, иако сѐ уште не се на целта", рече таа минатиот четврток. Меркел во Софија уште еднаш потврди дека одлуката за евентуален почеток на преговори на Македонија со ЕУ директно ќе зависи од решението во спорот за името: „Ние многу посакуваме спорот за името да се реши, затоа што за Македонија многу зависи од тоа решение, а истовремено да се реши и еден проблем", рече германската канцеларка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите Заев и Ципрас. Оваа информација не ја потврдуваат ниту од Владата ниту од МНР со образложение дека за деталите од преговорите треба првин да ги информираат претседателот на државата, опозицијата, како и другите лидери. Оттаму упатуваат на изјавата на премиерот Заев, кој порача дека со Ципрас разгледале неколку опции, од кои една била прифатлива и за двете страни. – Заедно со премиерот Ципрас разгледавме можни опции за креативни решенија, кои македонската страна ги презентира во последната фаза од преговорите. Следуваат консултации во двете земји, со релевантните политички фактори. Суштински разговаравме за неколку опции, при што утврдивме една опција, која може да биде прифатлива за двете страни. Продолжуваат консултациите дома за да видиме дали е можно практично спроведување на ова решение. Ако е возможно, ќе имаме решение“, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со ...
| | веќе видена | слични

Владата не сака да даде дополнителни коментари за информациите кои излегоа во јавноста, дека Заев вчера на Ципрас му го предложил името „Република Илинденска Македонија“. Од Илинденска број 2 велат дека нема да коментираат, бидејќи прво ќе го информираат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, претседателот Ѓорге Иванов и другите политички лидери. Премиерот Заев лидерската средба ја најави за утре во 13 часот во Клубот на пратеници. „Многу опции се разгледуваат. Една од опциите може да биде крај на процесот. Со комплетно решение кое што никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни земји како што се Република Македонија и Република Грција“, рече Заев. За предлог Илинденска Македонија слушнал и Красимир Каракачанов, вицепремиер и министер во Владата на Бојко Борисов. „Сега дали ќе се вика Вардарска Македонија, Северна Македонија или како што најверојатно слушнав Илинденска Македонија, тоа нас не не интересира. Сепак, такво нешто сум слушнал“, рече Каракачанов. Иако вчера не беа ...
| | веќе видена | слични

Веќе втор ден од Владата на Република Македонија и министерството за надворешни работи нема демант за најновиот предлог за решавање на спорот со името до кое вчера дојде А1он. Заев и Ципрас на вчерашната средба во Софија разговарале за предлогот „Република Илинденска Македонија“ кој според дипломатски извори е понудено од страна на Република Македонија и доколку се прифати, би било за севкупна употреба. Од Владата и МНР велат дека за деталите од преговорите треба прво да ги информираат претседателот на државата, опозицијата, како и останатите лидери. Оттаму упатуваат на изјавата на премиерот Заев кој порача дека со Ципрас разгледале неколку опции, од кои една била прифатлива и за двете страни.– Заедно со премиерот Ципрас разгледавме можни опции за креативни решенија, кои македонската страна ги презентираше во последната фаза од преговорите. Следуваат консултации во двете земји, со релевантните политички фактори. Суштински разговаравме за неколку опции, при што утврдивме една опција, која може да биде ...
| | веќе видена | слични

Разговараме суштествено и разгледавме повеќе опции, една од опциите е прифатлива за двете страни, следуваат брифирања со сите релевантни политички партии во двете државите и презентирање на можното решение. Ако решението е прифатливо за двете земји, ќе имаме решение, истакна премиерот Заев по средбата со Ципрас Вчерашниот ден, на кој православните христијани го празнуваа Спасовден, донесе бурна меѓународна дипломатска активност во Македонија и во регионот при што во интервал од само неколку часа се одигруваат важни средби во Софија, но и во Скопје. Првично премиерите на Македонија и на Грција се сретнаа во Софија на маргините на самитот меѓу ЕУ и западен Балкан по што премиерот Заев изјави дека постигнале согласност околу една опција, која е прифатлива за двете страни за веднаш потоа македонската делегација да се врати во Скопје заради посетата на британската премиерка Тереза Меј. Инаку, прес-конференцијата на Заев во Софија предизвика огромен интерес во јавноста, а за попладневните часови беше најавено и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда - датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето медиуми во Софија и за прашањето за името говореа повеќето високи претставници на ЕУ со надеж дека конечно ќе се стави крај на спорот, јави известувачот на МИА од Софија. Самитот ЕУ-Западен Балкан, што се одржа вчера во организација на бугарското претседателство во Софија внесе нова енергија во односите меѓу ЕУ и регионот, 15 години по состанокот во сличен формат, кој се одржа во Солун. Сепак, фокусот не беше на проширувањето, туку на поврзувањето, со цел да се подобри транспортот и дигиталната инфраструктура на регионот и да се олесни соработката. На маргините на Самитот се одржа средбата Заев-Ципрас, втора тет-а-тет средба по обновувањето на преговорите за решавање на спорот за името, а со која се афирмира досега постигнатото, но конечно решение се уште не е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Почитувана министерке за правда, Рената Дескоска,Сведоци сме на време кога во други области од јавната администграција, штрајкот и заканите со штрајк за ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата „мал Шенген“, поведена од претседателот на Србија, предизвика остри полемики во регионот, но и резервираност на Црна Гора, пишува подгоричкиот ...
сите 297 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд потвдрува дека економијата на Република Северна Македонија тргна на прав пат и ги поздрави реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 117 | | | веќе видена

Придружете се на протест пошто хемиските отрови уште се наоѓаат таму, а се молчи веќе 10 дена не кажуваат што точно истекло во фабриката , се вели во најавата ...
сите 82 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 158 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ минатата седмица загуби од Роџер Федерер на завршниот мастерс во Лондон и поради тоа остана без првото место на АТП листата. Публиката во Лондон ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борисов: Тоа е ваша работа. Ние само се надеваме дека ќе го решите името, не ви солиме памет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: