Амди Бајрам за влегувањето во Влада: Свртев нов лист!


Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.Во телефонски разговор за „Фокус", Бајрам вели дека е презадоволен и благодарен за оваа одлука. Според него, во последните пет месеци, откако бил независен, тој ја поддржал власта, па затоа и очекувано станал дел од мнозинството.-Каде е народот, таму сум и јас. Морам да мислам на Ромите, ние не сме силен народ, и никогаш не сум криел дека јас сум секогаш со власта. Нема место за глума или фолирање, ние сме секогаш со победниците, со оние на кои мнозинството им ја дало довербата – тврди Амди.Тој додава дека кога започнал да сфаќа како бродот на ВМРО ДМПНЕ тоне, решил да сврти нов лист.-Се виде ВМРО, уште кога започна да им тоне бродот, ете си замина и Груевски, јас немав што да барам повеќе таму и станав независен. Цели пет месеци сум поддршка на власта. И тоа го правам ...
| | веќе видена | слични

1 Многу е возбудлив животот во Македонија. Си легнуваме како Македонци. И сабајлето сите се будиме како илинденци. И тоа без ниту еден испукан куршум. И без црешовото топче. Дури и без пенкало в рака. Се разбира дека најновиот предлог за целосно решение на спорот за името – „Република Илинденска Македонија“ – уште не е официјално потврден и не знаеме дали е ставен на преговарачка маса, ама сигурно е интересно решение за џвакање јазик и во Македонија и во Грција. Впрочем, секогаш кога ќе има некаков „креативен“ предлог се распалуваат дебати и дискусии. Па како што се лицитираше со Горна, Долна, Вардарска, Скопје, во заграда, без заграда, со цртичка, пред Република, по Република, сега ќе си правиме јазични симулации на тема Илинден. Те како ќе се вика јазикот, те како ќе се преведува името на англиски јазик, те како ќе се викала нацијата, те како Грците ќе нѐ викаат, те за колку време ќе мораме да ги менуваме пасошите за да можеме без ливчиња да одиме на одмор во Грција, те химната дали ќе се менува, те дали ...
| | веќе видена | слични

Новиот партнер на Владата на Заев во парламентарното мнозинство, Амди Бајрам, во интервју за 1ТВ вели, тој е политичарот кој ги научил сите останати како да помитуваат за избори. „Од 1995 јас сум ги учел политичарите како да се работи. Првиот виновник кај Ромите сум јас, цела јавност нека знае. Јас сум ги научил како да се подмитува, како да ги добијат Ромите. Од 95-та наваму. Во цела Македонија. Јас не сум ги подмитувал, ви кажувам за другите политички партии со кои сум бил во коалиција. Им давав на големите лидери инструкции…во тоа време имаше брашно, зејтин…Ром веќе не прима пари“, вели Бајрам. Лидерот на Сојузот на Ромите од 94-та година речиси секогаш бил дел од владиното парламентарно мнозинство. Беше коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев. „Јас сум политичар толку години и треба сите да сфатат, цела македонска јавност и пошироко, не треба да дигаат многу прашина околу мене затоа што јас сум политичар и знам како треба да се делува и да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш од редовите на СДСМ е незадоволен бидејќи неговиот политички опонент пак е во власта. Според Дудуш, со тоа продолжува исмевањето на ромската заедница. – Почитуван премиере Заев сакам да ви ја пренесам пораката од граѓаните на Шутка: Не не гласаа граѓаните за да го воскреснете Амди Бајрам од мртвите и за да го вратите монструмот на местото на злосторот. Се надевам дека гласот на народот ќе биде клучен за преиспитување на вашата одлука – вели Дудуш. Пратеникот Амди Бајрам не му остана должен на Дудуш и коментира дека не му е јасно зошто се крева толкава прашина кога тој 20 години коалицира со секоја власт, за доброто на Ромите. – Од сега, кој сака нека биде, јас кога се определувам верен сум. Верен со СДСМ бев 11 години, до 1998 година. Јас сум човек кој кога дава збор останува на тоа. 11 години му бев верен на Груевски на ВМРО-ДПМНЕ. Со неговото заминување јас морам да ја гледам страната на Ромите -вели Бајрам – претседател на Сојузот на Ромите на Македонија. ...
| | веќе видена | слични

„Почитуван премиере Заев сакам да ви ја пренесам пораката од граѓаните на Шутка: Не не гласаа граѓаните за да го воскреснете Амди Бајрам од мртвите и за да го вратите монструмот на местото на злосторот.Се надевам дека гласот на народот ќе биде клучен за преиспитување на вашата одлука", вели Курто Дудуш – градоначалник на општина Шуто Оризари.„Од сега, кој сака нека биде јас кога се определувам верен сум. Верен со СДСМ бев 11 години, до 1998 година.Јас сум човек кој кога дава збор останува на тоа. 11 години му бев верен на Груевски на ВМРО-ДПМНЕ. Со неговото заминување јас морам да ја гледам страната на ромите", вели Амди Бајрам – претседател на Сојузот на Ромите на Македонија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Лидерот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа, денеска на прес-конференција во општина Шуто Оризари го изрази незадоволството по одлуката Амди Бајрам со неговата партија Сојузот на Ромите од Македонија (СРМ) да влезе во владината коалиција. Притоа Мустафа истакана дека со вчерашната појава Амди Бајрам признал дека самиот тој е промотор на поткупување на ромските гласови. Додаде и дека Бајрам 20 години со блеф го претставува ромскиот народ на политичката сцена во Македонија. „На кој начин влегува Амди Бајрам и кој е неговиот интерес по секоја цена да биде дел од владината коалиција“, јавно запраша Мустафа. Потоа констатира дека Бајрам не може да живее без власта и кажа дека веднаш по договорот со СДСМ, сите деца на Бајрам што биле во странство се вратиле во Македонија. Претседателот на Обединетата партија за еманципација на Ромите исто така истакна дека со влегувањето на Бајрам во Владата практично се прави негова политичка аболиција. „Сакаме да докажеме дека тој речиси на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Политичките претставници на Ромите излегоа со жестоки ракции по одлуката на премиерот Зоран Заев за коалицирање со Амди Бајрам и неговата партија „Сојуз на Ромите". Тие бараат Заев да ја преиспита одлуката, затоа што, според нив, Бајрам треба да одговара кривично и во ниту еден момент не мисли да им помогне на Ромите во Македонија.Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш од редовите на СДСМ е незадоволен што неговиот политички противник влегува во секоја власт, и вели на овој начин продолжува исмевањето на ромската заедница.Почитуван премиере Заев, сакам да ви ја пренесам пораката од граѓаните на Шутка „Не не гласаа граѓаните за да го воскреснете Амди Бајрам од мртвите и за да го вратите монструмот на местото на злосторот". Се надевам дека гласот на народот ќе биде клучен за преиспитување на вашата одлука, изјави Дудуш.Ако не се преиспита одлуката најавија протести.
| | веќе видена | слични
3 копии

Расте незадоволството по одлуката на премиерот Зоран Заев за вклучувањето на пратеникот Амди Бајрам во коалиционото семејство. Градоначалникот на најголемата ромска општина, Курто Дудуш од редовите на СДСМ незадоволен што неговиот политички ривал влегува во секоја власт, наоѓајќи си место и во сегашната. Вели на овој начин продолжува исмевањето на ромската заедница, пренесе ТВ24 . „Почитуван премиере Заев сакам да ви ја пренесам пораката од граѓаните на Шутка: Не не гласаа граѓаните за да го воскреснете Амди Бајрам од мртвите и за да го вратите монструмот на местото на злосторот. Се надевам дека гласот на народот ќе биде клучен за преиспитување на вашата одлука“, вели Курто Дудуш – градоначалник на општина Шуто Оризари. Пратеникот Амди Бајрам возврати – не знам зошто се крева толкава прашина кога јас 20 години коалицирам со секоја власт, за доброто на ромите. „Од сега, кој сака нека биде јас кога се определувам верен сум. Верен со СДСМ бев 11 години, до 1998 година. Јас сум човек кој кога дава збор останува ...
| | веќе видена | слични

Амди Бајрам не е легитимен претставник на Ромите во Македонија. Според Курто Дудуш, Амди Бајрам сака да стане дел од Владата, за да се спаси од кривично гонење поради, како што тој тврди, криминалот што го направил со неговите синови. Дудуш, бара од Премиерот Заев, да ја разгледа одлуката за коалиција со Амди Бајрам. Со исто барање излезе и претседателот на Демократската партија на Ромите. Против влегувањето на Амди Бајрам во Влада е и лидерот на Партијата за еманципација на Ромите. Но, Амди Бајрам ги оспорува ваквите обвиненија. Амди Бајрам исто така вели дека верува во владината коалиција и дека ќе ја поддржи истата, дури и ако не влезе во коалиција. Бесир Арифи
| | веќе видена | слични

Местото на Амди Бајрам во владината коалиција ги налути останатите ромските партии кои му се лојални на Заев. Местото на Амди Бајрам во владината коалиција ги налути останатите ромските партии кои му се лојални на Заев. Бараат премиерот да ја преиспита одлуката, бидејќи како што вели и градоначалникот Курто Дудуш од редовите на СДСМ, не ги гласале граѓаните за да го воскреснат Амди Бајрам. Како што пред неколку дена објави и Алфа, Заев не ги консултирал коалиционите партнери за ниту едно битно прашање, така и за влезот на Амди не добил мислење од ромските партии. Неждет Мустафа од ПЦЕР гневен што Бајрам ги става ромите во еден кош и со секое појавување ги понижува, вели дека не ја исклучуваат опцијата за излез од коалицијата. Пратеникот Самка Ибраимовски вчера ја нарече „апсурдна“ одлуката на Заев за влез на Амди Бајрам во Влада.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ со марш за спас на милионите на Заев, екс премиерот бега од ТВ дуел, се дел од фактите на денот според ВМРО-ДПМНЕ. 1. СДСМ е првата партија која ...
сите 25 | | | веќе видена

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска вчера им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на ...
сите 427 | | | веќе видена

Денеска објавените докази од ПИ Мерки за случајот „Рекет” недвосмислено говорат дека власта и врвот на СДСМ стојат зад целиот случај и дека рекетот бил ...
сите 428 | | | веќе видена

По донесувањето на Законот за јавно обвинителство, што беше поздравено од претставниците на меѓународната заедница, во домашната јавност остануваат поделени ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амди Бајрам за влегувањето во Влада: Свртев нов лист!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: