Кумуцакос: Промена на Уставот пред ратификација на договорот


Уставната промена не треба само да се предвиди, туку и да се примени во пракса пред ратификацијата на договорот, вели Јоргос Кумуцакос, одговорен за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија. - Непрекршлив предуслов и основна гаранција за конечно решение на прашањето за името на Скопје е промена на нивниот Устав. Промена, што нема само да се предвиди, туку ќе биде применета во пракса пред ратификација на кој било договор, вели Кумуцакос, јави дописничката на МИА од Атина.с
| | веќе видена | слични
7 копии

Со изјавата дека нема да има решение во разговорите за името Панос Каменос ги поткопува преговорите што се во тек, смета одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. Со изјавата дека нема да има решение во разговорите за името Панос Каменос ги поткопува преговорите што се во тек, смета одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. - Ако ова е изјавата на Каменос, тогаш владата има голем проблем, бидејќи додека преговорите се во тек и додека Коѕијас се наоѓа во Вашингтон и Њујорк за овие преговори, се појавува министерот за национална одбрана и во суштина ги поткопува напорите на владата. Ова е голем проблем, голем проблем што пред себе го има владата и треба да го реши, вели Кумуцакос, во изјава за медиумите, по конференција во Атина, коментирајќи го ставот на грчкиот министер за одбрана. Во однос на името „Република Илинденска Македонија“, што според соопштението на Нова демократија во петокот ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во однос на тоа дека ако не се реши прашањето со уставната ревизија, договорот нема да дојде во грчкиот Парламент. Во однос на тоа дека ако не се реши прашањето со уставната ревизија, договорот нема да дојде во грчкиот Парламент. Со Каменос немаме различни позиции, вели алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, коментирајќи ги изјавите на лидерот на Независни Грци и коалиционен партнер во грчката влада, Панос Каменос. - Каменос јасно кажува дека ако не се реши прашањето со уставната ревизија, ако другата страна не ја изврши таа обврска, договорот нема да дојде во Парламентот и тоа е вистина. Ние сметаме дека решавањето на ерга омнес, општото прифаќање на името и во внатрешноста и во надворешноста со уставна ревизија е еден од предусловите на пакет договорот. Ова е нешто што и ние го имаме потенцирано и за ова немаме разлики со Независни Грци, вели Катругалос и додава дека во однос на неприфаќањето на сложено име со терминот Македонија од Панос Каменос, тоа е нешто што претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на Нова Демократија, Јоргос Кумуцакос, го обвини министерот за одбрана, Панос Каменос, дека ги поткопува преговорите името по изјавата дека е малку веројатно да се постигне договор. „Ако навистина ова е изјавата, владата (на Ципрас -н.з.) има голем проблем бидејќи министерот за одбрана, се чини, ги поткопува напорите на владата, токму кога (Никос) Коцијас е во Вашингтон и Њујорк за разговори…Тоа е голем проблем што го има владата и мора да се реши“, додаде тој. Панос Каменос, шеф на помалиот партнер во грчката коалициона влада, рече дека преговорите со посредство на Обединетите нации неизбежно ќе стигнат до ќор-сокак, бидејќи барањето за промена на уставот нема да помине во Скопје, а тоји неговите „Независни Грци“, се противат на било какво споменување на зборот Македонија“ во идното име.
| | веќе видена | слични

Ако се суди според тезите што ги пренесуваат добро информирани и на владата во Атина блиски медиуми планот на Грција е јасен. Ако Македонија прифатила ерга омнес за Илинденска зошто да не прифати промена на устав и за некое од четирите имиња што ги предлага Нимиц, северна, горна вардарска и нова. Република Македонија (Скопје) за Атина е неприфатливо. Во пресрет на средбите во Њујорк има уште два важни моменти за кои се зборува во Грција. Гласниот молк за телефонскиот разговор Меркел – Ципрас што е реткост затоа што вообичаено пред јавноста секогаш имало по некоја поента од вакви разговори дури и кога тие биле болни за Грција. Вториот момент е најавата за посета на Коѕиас, практично мини турнеја на Брисел, Париз и Берлин нешто што не е најавено и за Димитров. Сите овие моменти се случуваат во ситуација кога грчката влада го загуби и простото мнозинство во парламентот откако министерот за одбрана Каменос рече дека неговата партија нема да гласа за име кое го содржи зборот Македонија и практично ги урна ...
| | веќе видена | слични

- Ако ова е изјавата на Каменос, тогаш владата има голем проблем, бидејќи додека преговорите се во тек и додека Коѕијас се наоѓа во Вашингтон и Њујорк за овие преговори, се појавува министерот за национална одбрана и во суштина ги поткопува напорите на владата. Ова е голем проблем, голем проблем што пред себе го има владата и треба да го реши, вели Кумуцакос, во изјава за медиумите, по конференција во Атина, коментирајќи го ставот на грчкиот министер за одбрана. Во однос на името „Република Илинденска Македонија“,  што според соопштението на Нова демократија во петокот вечерта, грчката Влада го разгледуваше како предлог за евентуален договор, а 24 часа подоцна, од кабинетот на Ципрас индиректно го отфрлија. Одговарајќи на прашање на дописничката на МИА од Атина Кумуцакос уште еднаш го повторува ставот на неговата партија против ова име и вели дека ова „не е прв пат што владата е изгубена во превод“. - Тоа се има случено повеќе пати, дали на дипломатско, дали на економско ниво. Тоа е нивен проблем и јас не ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Решение нема да се најде, вели министерот за одбрана на Грција и коалициски партнер во грчката влада Панос Каменос во интервју за радиото „Алфа989".Лидерот на Независни Грци уште еднаш ја повтори позицијата дека неговата партија нема да гласа за сложено име со терминот Македонија, без разлика дали, како што рече, ќе се вика „Илинден, Свети Илија, дали ќе се вика Горна, дали ќе се вика Долна, Вардарска Македонија, тоа е Македонија".- Верувам дека нема да се најде решение. Верувам дека нема да се најде бидејќи самите Скопјани го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито и што се врти околу името Македонија. Јас имам јасна позиција, нема никогаш да гласам за име што го содржи терминот Македонија. Независни Грци ова го имаат во основачката прокламација, ние нема шанси да гласаме кое и да е името дали Горна, Долна, Свети Илија, рече Каменос во интервјуто.Како што јави дописничката на МИА од Атина, коалицискиот партнер во грчката влада, рече дека предуслов за договор е да се направат уставни ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, министер за одбрана и претседател на партијата Независни Грци, тврди дека разговорите за ново име на Македонија, кои се одвиваат со посредство на Обединети нации, неминовно ќе дојдат во ќорсокак, бидејќи очекува дека Парламентот во Скопје никогаш нема да донесе одлука за промена на Уставот. Лидерот на помалиот партнер во грчката Влада за грчкото радио Алфа изјави дека попрво ќе се случат предвремени избори отколку промена на највисокиот законодавен акт на северниот сосед на Грција. Тој уште еднаш истакна дека неговата десно ориентирана националистичка партија никогаш нема да гласа за име што го содржи поимот „Македонија“, без оглед на контекстот.
| | веќе видена | слични

Mинистерот за одбрана на Грција и коалициски партнер во грчката Vлада, Панос Каменос во интервју за радиото „Алфа989“ вели дека решение нема да се најде. Тој уште еднаш ја повтори позицијата дека неговата партија нема да гласа за сложено име со терминот Македонија, без разлика дали, како што рече, ќе се вика „Илинден, Свети Илија, дали ќе се вика Горна, дали ќе се вика Долна, Вардарска Македонија, тоа е Македонија“. „Верувам дека нема да се најде бидејќи самите Скопјани го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито и што се врти околу името Македонија. Јас имам јасна позиција, нема никогаш да гласам за име што го содржи терминот Македонија. Независни Грци ова го имаат во основачката прокламација, ние нема шанси да гласаме кое и да е името дали Горна, Долна, Свети Илија“ – рече Каменос во интервјуто. Како што јави дописничката на МИА од Атина, коалицискиот партнер во грчката Влада, рече дека предуслов за договор е да се направат уставни промени кај нас, за кои изрази став дека не би поминале ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Независни Грци уште еднаш ја повтори позицијата дека неговата партија нема да гласа за сложено име со терминот Македонија, без разлика дали, како што рече, ќе се вика „Илинден, Свети Илија, дали ќе се вика Горна, дали ќе се вика Долна, Вардарска Македонија, тоа е Македонија“. - Верувам дека нема да се најде решение. Верувам дека нема да се најде бидејќи самите Скопјани го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито и што се врти околу името Македонија. Јас имам јасна позиција, нема никогаш да гласам за име што го содржи терминот Македонија. Независни Грци ова го имаат во основачката прокламација, ние нема шанси да гласаме кое и да е името дали Горна, Долна, Свети Илија, рече Каменос во интервјуто. Коалицискиот партнер во грчката влада, рече дека предуслов за договор е да се направат уставни промени кај нас, за кои изрази став дека не би поминале во македонското собрание. - Позицијата на владата е дека нема да има никакво гласање и ратификација на договорот во грчкиот парламент, ако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 388 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 56 | | | веќе видена

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кумуцакос: Промена на Уставот пред ратификација на договорот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: