Кувајт бара реакција на ОН, САД сметаат дека Израел се воздржал во Газа

Кувајт во вторникот најави дека ќе предложи нацрт-резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации за „заштита на палестинските цивили“ по насилствата во Појасот Газа, додека САД ја повали „израелската воздржаност“ против палестинското исламистичко движење Хамас. Советот за безбедност при ОН се средба по најкрвавиот ден за Палестинците од војната во енклавата Појас Газа од зимата 2014 година. Во понеделникот на границата со Израел се убиени 60 луѓе, според податоците на палестинското министерство за здравство, во моментите додека САД свечено ја отвораше својата амбасада во Ерусалим со што го призна градот за престолнина на Државата Израел, чиј источен дел Палестинците го сакаат за главен град на нивната идна држава. „Терористичката организација Хамас со години поттикнува насилство, многу пред САД да одлучат да ја преселат својата амбасада. Ниедна земја во овој Совет не би постапила повоздржано од Израел“, изјави американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли. Палестинскиот амбасадор Ријад Мансур рече ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По САД и Гватемала, сега и Парагвај ја премести својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Претседателот на Парагвај, Хорасио Картес, и израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, денеска присуствуваа на свеченото отворање на амбасадата. Пред точно една недела САД ја преместија својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим, што предизвика гнев кај Палестинците, а само два дена подоцна и Гватемала го направи истото.
| | веќе видена | слични
7 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе ги ревидира економските односи со Израел по претстојните избори на 24 јуни. Организацијата за исламска соработка веќе одлучи да воведе ембарго за израелските производи. Официјална Анкара ги повика муслиманските земји да се обединат во одбрана на Палестинците. Ја осудија американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел што ја сметаат за прва од многуте акции против исламскиот свет.
| | веќе видена | слични

Како што е наведено во военото соопштение, тоа било одговор на огнот од „терористите што влегоа во Израел од Газа во раните утрински часови. Израелските медиуми потсетуваат дека во саботата им подлегнаа на раните двајца Палестинци што беа ранети во масовните демонстрации на границата на појасот Газа и Израел на 14 мај, денот на отворањето на амбасадата на сад во Ерусалим, на што Палестинците остро се противат. Со нивната смрт бројот на загинатите во тие демонстрации се зголеми на 64. Тоа е најголемиот број жртви во еден ден во последниве години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Парагвај ја отвори својата нова Амбасада во Ерусалим, следејќи го потегот на САД и на Гватемала. Романија, Чешка и Хондурас соопштија дека,исто така, ја разгледуваат можноста да го сторат истото. На влезот во Ерусалим беа поставени знамиња на Парагвај, а потегот го поздрави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој рече дека тоа е „голем ден за Израел, за Парагвај и за пријателство меѓу двете земји". За време на отворањето на американската амбасада во Ерусалим минатиот понеделник, дојде до судир во кој израелските сили убија речиси 60 Палестинци.
| | веќе видена | слични

Израелската војска испали тенковски гранати на пунктот Хамас во појасот Газа, пренесуваат медиумите од Израел.Како што се наведува во соопштението, се работело за одговор на оганот што претходно го отвориле група терористи кои преминале во Израел, од Газа, во раните утрински часови.Израелските медиуми потсетуваат дека во саботата на повредите им подлегнале двајца од Палестинците кои беа ранети во масовните демонстрации на границата на појасот Газа и Израел на 14 мај, на денот на отворањето на Амбасадата на САД во Ерусалим, на што Палестинците остро се спротивставуваа. Смртта на загинатите во протестите, со тоа, порасна на 64 лица, што е најголем број жртви во еден ден, во последните години.Утрово, неколку Палестинци пукаа врз израелски автомобили на друга палестинска територија. Никој не е повреден во инцидентот, а во моментов се врши потера по напаѓачите.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Парагвај денеска ја премести својата Амбасада во Израел од Тел Авив во Еруслам, со што стана трета земја што го презема овој чекор по САД и Гватемала. На церемонијата на отворањето на Парагвајската амбасада во Ерусалим, меѓу останатите, присуствуваа и претседателот на Парагвај, Орасио Картес и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. САД минатиот понеделник ја преселија својата Амбасада во Ерусалим, а по нив тоа во средата го стори и Гватемала. Преместувањето на Американската амбасада предизвика масовни протести на Палестинците на гранницата меѓу Појасот Газа и Израел. Во судирите меѓу демонстрантите и израелските сили за време на протестите загинаа речиси 60 лица, а околу 2.700 беа повредени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланка, протестирајќи поради одлуката на САД да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Демонстрантите носеа палестински знамиња и извикуваа „смрт за Израел“. Исто така, можеа да се видат и пароли со натпис „Ерусалим е вечен главен град на Палестина“. Денешниот протест во Казабланка беше организиран од четири партии, меѓу кои и најсилната опозициска партија, исламистичката Ал-Адл-Вал Ихсан (Правда и духовност). САД го признаа Ерусалим како главен град на Израел, по што ја преселија својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. На денот на отворањето на амбасадата во Ерусалим, 60 Палестинци беа убиени на границата помеѓу Израел и Газа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа телефонски разговараше со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Во разговорот, двајцата ја истакнаа потребата од построги мерки од страна на меѓународната заедница во врска со акциите на Израел во Газа. Израелските сили во понеделникот убија 60 Палестинци и повредија околу 2.500 лица при протестите на границата помеѓу Израел и Појасот Газа. Истиот ден беше отворена американска амбасада во Ерусалим.(МИА)
| | веќе видена | слични
2 копии

Tурција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како главен град на Израел беше само прва од многуте акции против исламскиот свет. Говорејќи на форумот, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманските водачи да се обединат и истакна дека Ерусалим – третото свето место за исламот – е нивна заедничка кауза. Ердоган, кој е ротирачки претседател на ОИС, рече дека САД ги интензивираа тензиите во регионот и дека нивната одлука за Ерусалим е „претходник на нови операции против исламскиот свет“. Лидерите на Самитот усвоија Декларација во која е наведено дека треба да се распоредат меѓународни сили за заштита на Палестинците и дека муслиманските земји треба да наметнат „економски ограничувања“ на земјите кои, исто како и САД, ќе решат да ги преместат своите амбасади во Ерусалим. Исто така, се наведува дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како сведок во процесот „Рекет“ кој се води против екс шефицата на СЈО Катица Јанева и Бојан Јовановски денеска во суд треба да дојде сопругата на бизнисменот ...
сите 727 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 390 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кувајт бара реакција на ОН, САД сметаат дека Израел се воздржал во Газа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: