На Хеди ќе му се суди во отсуство

Поради лошата здравствена состојба по операција извршена пред неколку дена, третообвинетата не била во можност да биде донесена на вчерашното судење, по што јавниот обвинител Гордана Гешковска побара раздвојување на постапката за обвинетата Со силно полициско обезбедување и дополнителни безбедносни мерки и мерки на проверка вчераутро продолжи судењето на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и на уште 22 обвинети во случајот Пајажина. Третообвинетата, Жаклина Георгиоска, која е во домашен притвор, не присуствуваше на претресот, бидејќи е во лоша здравствена состојба и е подложена на лекарски третман. Воедно, на претресот не присуствуват и петте обвинети што се недостапни за органите на прогонот, меѓу кои и Хеди Рамковски. Поради ова обвинителката Гордана Гешковска истакна дека постојат важни причини за издвојување на постапката на третообвинетата и предложи до судот постапката за неа да биде изделена, а против останатите обвинети истата да продолжи. Обвинителката Гешковска во врска со обвинетите ...
| | веќе видена | слични

Заради прегратка со својата сестра и со татка си, од кои е одделена речиси половина година, помалата ќерка на Велија Рамковски, Лејла, беше исфрлена од судницата во текот на вчерашното судско рочиште за случајот „Пајажина“. Судијката Павлина Христова и нареди да излезе откако на една од паузите Лејла се доближи до својот татко и до сестра си и ги гушна. По завршувањето на паузата, по барање на адвокатот Мирослав Вуиќ, но и со ветување дека семејствата нема веќе да им се доближуваат на своите најблиски, Лејла повторно беше вратена во судницата. Обвинетите ги користат паузите за да ги прашаат своите најблиски како се и да слушнат некој збор за нивните деца, но на растојание од неколку метри поради забраната за доближување. И на вчерашното рочиште, како и во понеделникот, имаше неколкучасовно убедување меѓу Судскиот совет и одбраната за тоа дали да се одложи главниот претрес поради влошената здравствена состојба на обвинетата Ѓ.Џ. Одбраната уште на самиот почеток на претресот побара на обвинетата да и се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Судењето за случајот „Перо Наков“ е одложено за 23 јуни поради здравствената состојба на една од обвинетите Судскиот совет донесе решение на обвинетата Ѓултен Џемаили, која се произнесе дека не може да го следи главниот претрес, да и се направи медицински преглед во стручна установа, по што лекарите ќе треба да се произнесат дали Џемаили е способна да го следи судењето. Откако судијката ги прочита правата на обвинетите, Џемаили, за која адвокатите и претходно кажуваа дека не се чувствува добро, се изјасни дека ништо не разбрала и дека не може да го следи судењето. За време на паузата на вчерашното судење, обвинетиот Велија Рамковски и неговата ќерка Емел, се прегрнаа со нивната ќерка и сестра Лејла, која го следеше судењето. Поради ова судијката ја отстрани Лејла од судењето со образложение дека јавноста не смее да контактира со обвинетите. Рамковски и други 22 лица се товарат за злосторничко здружување, даночно затајување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и ...
| | веќе видена | слични

Помалата ќерка на Велија Рамковски, Лејла, го гушна татка си за време на паузата на вчерашното судење по што веднаш беше отстранета од судницата. Судијката одлучи да ја отстрани од судењето, бидејќи не е дозволен контакт со обвинетите за време на судскиот процес. По интервенција на адвокатот на Рамковски, по завршувањето на паузата, повторно и' беше дозволено да го следи процесот. Адвокатот Мирослав Вуиќ се извини за она што се случи. Тој рече дека ќерката реагирала инстинктивно и дека не знаела дека се забранети контакти со обвинети. Поради болест, на обвинетата Ѓултен Џемаили вчера и' пропадна и третиот обид за започнување главен претрес на судењето на обвинетите во случајот „Пајажина“. На судот му требаа повеќе од три часа за да донесе решение со кое обвинетата се упатува на преглед во стручна медицинска установа каде што ќе треба да даде мислење за нејзината здравствена состојба. Токму оваа одлука на судот доведе до прекин на судењето, а судење ќе нема ниту денес. Според мислењето на лекарите, на Ѓултен ...
| | веќе видена | слични

Според лекарката на обвинетата Ѓултен Џемаили е во функција на смирување и делува на нервниот систем во насока на прибраност, но не предизвикува негативни ефекти Со читање на обвинителниот акт вчера продолжи судскиот процес за случајот Пајажина. Пред паузата ќерката на Велија Рамковски, Лејла, беше отстранета од судницата поради тоа што им се приближи на обвинетите и се поздрави со нив, што не е дозволено. По кратката пауза поради отсуство на адвокатите на дел од обвинетите, судењето продолжи. По читањето на правата на обвинетите и самото започнување на главниот претрес за случајот Пајажина, откако судијката Павлина Христовска ги праша обвинетите дали ги разбрале правата што ги имаат, обвинетата Ѓултен Џемаили истакна дека не разбрала ништо. - Не ми е тука паметот, не разбрав ништо, не можам да го следам претресот, чувствувам омалаксаност, рече Џемаили. Адвокатот на обвинетата Мирослав Вујиќ претходно побара да се изврши детален лекарски преглед на обвинетата, со што би се добила јасна слика дали таа може да ...
| | веќе видена | слични

По долга и жолчна расправија меѓу адвокатите и судијката Павлина Христова повторно се одложи судскиот процес „Пајажина“. Причина за повторното одлагањето на рочиштето беше лошата здравствена состојба на осомничената Ѓултен Џемаили. Откако судијката пред читањето на обвинителниот акт им ги соопшти правата на осомничените во случајот, сите се изјаснија дека го разбрале кажаното, освен Џемаили која на прашањето на адвокатот Стеван Павлески „дали е способна да го следи претресот“ Џемаили стана и рече: „Ништо не разбирам, ми зуи главата, паметот не ми е овде. Имам чувство како постојано некој да ме стега за врат и не чувствувам ништо, иако утринава пиев од апчињата кои мора да ги земам.“ По оваа изјава на осомничената, адвокатите побара од судијката Христова да се консултира со судскиот совет и да даде мислење дали Џемаили треба да остане во судницата иако нејзината здравствена состојба е лоша. Христова даде пауза за да се договори со Советот. За тоа време Џемаили седеше покрај отворениот прозорец на судницата ...
| | веќе видена | слични

Судијата Павлина Христовска, која е задолжена за случајот познат како „Пајажина“, по барање на одбраната дозволи обвинетата Ѓултен Џемаили да изврши медицински преглед во стручна установа, по што лекарите ќе треба да кажат дали таа... Судијата Павлина Христовска, која е задолжена за случајот познат како „Пајажина“, по барање на одбраната дозволи обвинетата Ѓултен Џемаили да изврши медицински преглед во стручна установа, по што лекарите ќе треба да кажат дали таа е способна да го следи судењето. На денешното судско рочиште против Велија Рамковски и останатите приведени од фирмите на „Перо Наков“, Џемаили рече дека не се чуствува добро поради долгиот притвор и не може да го разбере обвинението, па затоа стартот на судскиот процес повторно беше одложен. Според одбраната, третото по ред одложување, е со цел да се обезбедат сите услови за понатамошниот тек на процесот. - Значи старотот не е неизвесен, ова не е фудбалски меч, ние почнавме со процесот уште пред 6 месеци кога и започна истрагата, но ова што се ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Повторно одложено судењето за Пајажина. Ќе продолжи наредната недела. Причина здравствената состојба на обвинетата Ѓултен Џемаили. Ќе треба да и се направи медицински преглед во стручна установа, по што ќе се знае дали е способна да го следи судењето. По трет пат одложено судењето за Пајажина. Обвинителниот акт и овој пат не се стигна да се прочита. Обвинетата Ѓултен Џемаили, пред судијката изјави дека и зуи во главата и дека и се повраќа, се чувствувала премалено и не можела да ги разбере своите права. По пауза од повеќе од половина час, судијката пресече: на Ѓултен да и се направи медицински преглед во стручна установа, по што ќе се утврди дали е способна да го следи судскиот процес. Адвокатите на Рамковски повторно од судијката побараа да се издвојат и да се уништат дел од видео и аудио материјалите, прибавени со применетите посебни истражни мерки, бидејќи не биле докази за некои од обвинетите. На дел од нив, вели Вујиќ, се наоѓал тој, заедно со адвокатката Лујза Стаиќ и со уште ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судскиот процес против обвинетите во случајот „Пајажина“ денеска е одоложен за 23 јуни. Судскиот совет на денешното рочиште го прифати предлогот на адвокатите да се изврши медицински преглед во стручна установа на обвинетата Ѓултен Џемаили поради нарушување на здравствената состојба. Лекарите треба да се произнесат дали Џемаили е способна да го следи судењето. Адвокатот Мирослав Вујиќ по одлагањето на судењето, одговарајќи на новинарско прашање во врска со стартот на судскиот процес, рече дека на никого не му е во интерес да се запре постапката и да се дојде до вистината. Обвинетиот Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска, која исто е обвинета за овој случај, за време на паузата се прегрнаа со нивната ќерка и сестра Лејла, која го следеше судењето. Судијката Павлина Христова поради ова ја отстрани Лејла од судењето со образложение дека јавноста нема да има контакт со обвинетите. Судењето вчера беше одложено поради здравствената состојба на обвинетата Ѓултен Џемаили. Во обвинителниот акт ...
| | веќе видена | слични

За обвинетата Ѓултен Џемаили судскиот совет донесе решение да и биде извршен лекарски преглед од страна на стручно лице во стручна установа. Како денес, така и вчера, поради нејзината здравствена состојба, беше одложено судењето. По извршениот преглед над Џемаили лекарот ќе треба да каже дали таа е способна да го следи главниот претрес, на што се согласи и адвокатот Мирослав Вујиќ истакнувајќи дека ова е правилна одлука. Од денешното судење судијката Христова ја отстрани ќерката на Рамковски, Лејла со образложение дека јавноста не смее да има контакт со обвинетите. Рамковски и другите 22 лица се товарат за злосторничко здружување, даночно затајување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и овластување и оштетување или повластување доверители, а тројца од големата група обвинети за спречување на докажување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 371 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Хеди ќе му се суди во отсуство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: