Во Србија тргнавме со шампањско

Во последниот дуел во групата, Македонија ја совлада БиХ со 25:19 (12:7) и по 14 години повторно ќе учествува на континенталното првенство на Европа, кое ќе биде круна на оваа генерација, предводена од капитенот Кире Лазаров Најдобрата машка селекција на Македонија им ги наполни срцата на љубителите на ракометот во салата "Борис Трајковски", со својата игра, залагање и пред се со пласманот на ЕП 2012 во Србија. Предводени од капитенот Кире Лазаров, нашите против БиХ ја имаа контролата на резултатот и на играта во сите 60 минути (25:19). Не му дадоа можност на противникот во ниту еден момент да се обиде да не спречи во меракот со победа, иако мечот имаше формален карактер бидејќи се знаеше резултатот од мечот Унгарија - Естонија, да одиме на Европското првенство. Нашиот тим одигра распеано, цврсто во одбраната, духовито во нападот и покажа дека се враќа во старата форма и игра кога беше хит на Светското првенство во Хрватска пред две години. Босанците цврсти, квалитетни, но против себе имаа максимално ...
| | веќе видена | слични

Ракометна еуфорија повторно ја зафаќа Македонија. Македонската машка ракометна репрезентација победнички ги заврши квалификациите и обезбеди пласман на Европското првенство, кое ќе се одржи во Србија во јануари следната година. Во фантастична атмосфера, пред полните трибини во салата „Борис Трајковски“, ракометарите го исполнија своето ветување и со триумф над БиХ (25-19) го прославија пласманот на ЕП. Иако пласманот на континенталниот шампионат беше потврден уште пред мечот, по триумфот на Унгарија над Естонија (34-27), македонските ракометари уште еднаш го покажаа победничкиот карактер. Од капитенот Кире Лазаров, кој беше најефикасен со шест гола, и голманот Борко Ристовски со фантастични 20 одбрани, до најмладиот во репрезентацијата, Дејан Манасков, сите до еден беа единствени во желбата со триумф пред домашната публика да го завршат овој успешен квалификациски циклус и да го прослават пласманот на ЕП. Тоа ќе биде второ учество на машката ракометна репрезентација на континенталните шампионати, по 14 ...
| | веќе видена | слични

Очекувањата и надежите исполнети. Нова страница од историјата на македонскиот спорт почнува да се испишува. Македонската машка ракометна репрезентација по 13 години повторно е учесник на европско првенство. Со победа против Босна и Херцеговина од 25-19 во неверојатна атмосфера во арената „Борис Трајковски“, македонските ракометари на најдобар можен начин го прославија пласманот на Европското првенство. Без разлика на тоа што и пред дуелот беше јасно дека имаме пласман на континенталниот собир, нашите ракометари не дозволија опуштање и го држеа под контрола завршниот натпревар од квалификациите. Од првата до последната минута имаа предност која Босанците немаа шанса во ниту еден момент да ја загрозат. Највисоката предност од шест гола со кои го завршивме мечот ја имавме и уште еднаш во текот на второто полувреме. Предводени од Кирил Лазаров со 6 погодоци но и од одличниот голман, Борко Ристовски кој вечерва запиша 20 одбрани, нашите репрезентативци на најдобар можен начин го затворија ...
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ МАКЕДОНИЈА СО ПОБЕДА ГО ПРОСЛАВИ ПЛАСМАНОТ НА ЕП Имаме добри индивидуалци кои се идеално вклопени во колективот, тоа е нашата сила и носи резултат - потенцираше селекторот Звонко Шундовски по победата над БиХ на крајот од квалификациите Опуштено, без оптоварувања дека мора да се победи, но со желба да се докаже дека на секој меч се игра максимално и дека пласманот на ЕП во Србија е заслужен, македонските ракометари ги завршија квалификациите со победа, 25-19 (12-7) против БиХ. Пласманот на ЕП беше загарантиран и пред одигрувањето на мечот со БиХ, откако Естонија загуби на гостувањето кај Унгарија. Тоа не влијаеше врз играта, прикажувајќи одлична партија, перфектно прво полувреме, силна одбрана, разновиден напад. Со седум бода Македонија го освои второто место на табелата, пет помалку од Унгарија која имаше шест победи, а три бода повеќе од Естонија која беше третопласирана на табелата со четири бода. БиХ остана на дното со само еден бод. Половина час по мечот Кирил Лазаров даваше автограми и се ...
| | веќе видена | слични

Македонија со победа го завери пласманот на Европското првенство за ракометари што ќе се одржи во јануари следната година во Србија, со што го прекина долгиот пост од ЕП 1998 во Италија. Второто учество на еврошампионатите беше обезбедено уште пред натпреварот со Босна и Херцеговина, благодарение на победата на Унгарија над нашиот директен конкурент за второто место Естонија, но избраниците на селекторот Звонко Шундовски ги наградија навивачите со уверлив триумф од 25:19. Славеничката атмосфера на исполнетите трибини на спортската сала „Борис Трајковски“, едноставно, не им дозволи на најдобрите македонски ракометари да се олабават, па во најголемиот дел од средбата играа како токму овој дуел да е решавачки. Од почетокот до последниот свиреж на руската судиска двојка момчињата во црвено-жолти дресови ги диктираа и темпото и резултатот. Рано се одлепија на 7:3, за при крајот на првото полувреме ја достигнат максималната позитива во мечот од 11:5. Босанците се заканија во првиот дел од второто полувреме, кога ...
| | веќе видена | слични

Радоста по победата над БиХ и пласманот на ЕП, беа проследени со голема радост на трибините во "Борис Трајковски", но уште повеќе на паркетот, каде нашите момчиња со шампањско го прославија успехот. Радоста кај сите беше голема, а капитенот Кире Лазаров во свој стил: -Заслуживме пласман на ЕП, покажавме дека го надминавме балканскиот менталитет. Наш најголем адут е одбраната и со таков адут од никого не треба да се плашиме. Европското првенство е посилно од СП и нема да разочараме. Селекторот Ѕвонко Шундовски успешно ги дотурка квалификациите до конечен успех. -Се договоривме да одиграме мотивирано и концентрирано за да извојуваме победа. Преку оваа победа ги повикувам сите да ни се придружат на Европското првенство во Србија. Борко Ристовски, нашиот голман, правеше чуда на голот. За Босанците беше вистински бедем: -Многу уживам по овој успех, бидејќи квалификациите беа тешки. Имаше некои луѓе кои не сакаа да се пласираме на ЕП, но со ова им ги затворивме устите - рече Борко со доза на лутина. Наумче ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од пакетот прислушувани телефонски разговори, доставени од СЈО како докази до судот во предметот „Титаник“,на денешното рочиште се слушна дека екс-министерот ...
сите 75 | | | веќе видена

Скопје, 20 август 2018 Најголеми жртви на штетните и антидржавни политики на СДСМ се токму младите. Младите од оваа власт за повеќе од година дена колку што ...
сите 54 | | | веќе видена

Опозицијата обвинува, владата реагира. Како и вчера во фокусот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се неколкумина функционери од власта, меѓу нив и министрите Драган ...
сите 62 | | | веќе видена

Откако е објавено дека Катар понудил да вложи 15 милијарди долари во турските банки и пазар и така да им помогне да се извлечат од инфлацијата и економската ...
сите 254 | | | веќе видена

Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод – село Самоков, кај автобуската постојка за село Девич, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото ...
сите 201 | | | веќе видена

Месечината е млада, а ноќта е жешка … со оваа песна, најдобро може да го опишеме овој ден. Младиот месец е тука, одлично време за некои нови почетоци, а ...
сите 51 | | | веќе видена

Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Србија тргнавме со шампањско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: