Новицки: Ова беше фантастично возење

Со триумфот над Мајами од 105:95 Маверикси на гости стигнаа до 4-2 во победи и за првпат во клупската историја ја освоија шампионската титула Тимот од Тексас, Далас Маверикс, го совлада Мајами на гости со 105:95 во шестиот финален натпревар и со резултат 4-2 дојде до првата НБА-титула во историјата на клубот. Капитенот на Далас, Германецот Дирк Новицки побегна во соблекувалната во последните секунди на мечот да се соочи со големите емоции. Неговата фантастична кариера конечно е заокружена со шампионски прстен. - Се уште не можам да верувам. Работевме трпеливо доста долго. За овој тим, ова беше фантастично возење. Немам зборови да го искажам чувството како е да се биде во најдобриот тим во светот, вели Дирк Новицки кој настапот го заокружи со 21 поен и 11 скокови. На барање на сопственикот на клубот Марк Кјубан првиот човек на НБА Дејвид Штерн трофејот му го врачи на основачот на Далас, Доналд Картер. Ветеранот Џејсон Кид (38) во својата 17. НБА-сезона го направи она што не му успеа со Њу Џерси и се закити ...
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс до почетокот на минатата сезона голем дел од љубителите на кошарката го сметаа како предодреден за да ја преземе штафетата од Мајкл Џордан и да стане новиот симбол на НБА. Дури и му дадоа прекар Крал, но Џејмс никако не успева навистина да стане кошаркарски крал. Седум години се обидуваше да дојде до шампионскиот прстен со Кливленд кавалирс, но не успеа во намерата и се одлучи да го напушти тимот преселувајќи се во Мајами хит, каде што заедно со Двејн Вејд и со Крис Бош предвреме се прогласија за шампиони иако сезоната не беше уште почната. На крајот, Далас ја освои титулата, Мајами стана најомразената екипа во лигата, а Леброн Џејмс стана еден од најголемите губитници во историјата на НБА. Првиот пат во финалето во 2007 година како член на Кливленд беше прегазен од Сан Антонио спарс со чисти 4-0, а сезонава со Далас како да пропадна во земја и никаде го немаше во одлучувачките моменти од финалната серија. Кукавичкиот чин со пребегнувањето во Мајами не му го заборавија граѓаните на Кливленд кои ...
| | веќе видена | слични

Иако победата на Далас против Мајами во годинешното НБА-финале се смета за изненадување, повеќето играчи на двете екипи го покажаа токму тоа што добро знаеме дека можат да го одиграат. Препознатливите силни влезови во рекетот на Џејмс, атлетицизмот и снаодливоста на Вејд и надмудрувањето на Новицки со противниците во завршните моменти од натпреварите. НБА синоќа официјално ги објави најдобрите десет моменти од НБА-финалето во 2011 година: Како додаток на овие десет потези, во продолжение можете да ги видите и порано објавените најдобри асистенции и најдобри забивања во финалната серија.
| | веќе видена | слични

Ни по осум сезони во НБА, Леброн Џејмс не успеа да дојде до толку посакуваната шампионска титула. Во тоа не му помогна ниту Двејн Вејд, ниту Крис Бош. Најголемиот дел од љубителите на кошарката во целиот свет сега се среќни поради неуспехот на Леброн Џејмс, но тој самиот тврди дека не е многу загрижен поради тоа. "Сите луѓе кои навиваа да не успеам ќе мораат утре да се разбудат и да продолжат да го живеат животот како и претходниот ден. Ќе ги имаат истите проблеми од вчера. А, јас ќе продолжам да живеам како што јас сакам, ќе продолжам да ги правам работите што ми се мене убави и ќе живеам со моето семејство. Тие луѓе можеби ќе бидат среќни неколку дена или месеци затоа што не само јас, туку и целата екипа на Мајами доживеа неуспех во обидот да дојде до целта. Но, во еден момент ќе мораат да се вратат во реалноста", рече Леброн. Луѓето за кои тој зборуваше, главно, се навивачи на Кливленд Кавалирс, но и сите оние на кои не им се допадна помпезниот пренос на ЕСПН кога тој ја соопштуваше одлуката за својата ...
| | веќе видена | слични

Не сакав таков да излезам и да го примам трофејот, но ме наговорија соиграчите, нагласува Дирк Во два подолги монолога фантастичниот Германец Дирк Новицки појаснува како неговиот тим Далас стигна до првата НБА-титула. - Кога сте во лигата 13 години, а во последните десет низ доигрувањата секогаш ќе останете за малку куси, тогаш ова е дополнително специјално. Ако освоев еден трофеј пред тоа во својата кариера можеби не би вложил толку труд како годинава, вели со воодушевување МВП-играчот на финалната серија Дирк Новицки во која Далас славеше против Мајами. Германецот со последниот свиреж на натпреварот во Мајами поита во соблекувалната, додека другите се прегрнуваа и славеа на паркетот. - Почувствував дека ми доаѓаат солзите. Бев преполн со емоции. Не сакав таков да излезам и да го примам трофејот, но ме наговорија соиграчите, нагласува Дирк. И покрај најголемиот придонес кој Мавси го добија од еден играч, Дирк Новицки прво му оддаде признание на легендарниот Џејсон Кид и другите од тимот. - Чувството е ...
| | веќе видена | слични

Далас маверикс првпат во својата историја успеа да ја освои шампионската титула во НБА откако во финалната серија беше поуспешен од Мајами хит со 4-2 во победи. Последниот триумф, кој им го донесе толку очекуваното шампионско славје, го остварија со 105-95 и тоа на теренот на „жешките“, со што се одмаздија за поразот во финалето во 2006 година. Тогаш Далас поведе со 2-0 во победи и го направи планот за славеничка парада, но Мајами ги доби наредните четири меча и го остави противникот во солзи. Овој пат солзите кај играчите на Далас беа радосници, а на барање на сопственикот на екипата, Марк Кјубан, шампионскиот пехар му беше врачен на основачот на тимот, Доналд Картер. - Се уште не можам да верувам дека успеавме. Работевме напорно и толку долго за конечно да бидеме шампиони. Ова беше фантастично возење за оваа екипа - изјави првата ѕвезда на екипата Дирк Новицки, кој веднаш по крајот на натпревар замина во соблекувалната за да ги совлада сопствените емоции. Токму Новицки и Џејсон Тери се единствените играчи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници фанови го пречекаа новиот шампион во НБА лигата Далас Маверикс на аеродромот во Тексас. Прв со трофејот излезе богатиот сопственик Марк Кјубан а зад него и првиот европеец кој беше прогласен за најкорисен играч на финалната серија Дирк Новицки. Градот Далас буквално побудале по освојувањето на првиот трофеј во историјата на клубот откако вчера Мавси им се реваншираа на Жешките со идентични 4:2 во победи за финалето во 2006-тата. Во меѓувреме не стивнува ни радоста во Охајо каде фановите на Кливленд прославуваат што нивниот најголем непријател по заминувањето во Мајами Леброн Џејмс не ја освои шампионската титула.
| | веќе видена | слични

Ветераните на Маверикс ниту скокаа повисоко, ниту трчаа побрзо, ниту пак беа посилни од Мајами, но имаа поголемо срце и тимски дух кој им ја донесе првата титула во клупската историја Новицки е МВП на финалето Резимето на Дирк Новицки е комплетирано. Тој е кошаркарски НБА-шампион. За Леброн Џејмс агонијата продолжува барем уште една година. Сезоната што почна со прославата во Мајами по потпишувањето за Хит на Џејмс, Двејн Вејд и на Крис Бош, заврши на истиот паркет но со радост на ветераните од Далас маверикс, кои со триумфот со 105-95 стигнаа до првата шампионска титула во клупската историја. Далас победи на четири од последните пет натпревари во серијата и стигна до вкупен триумф со 4-2, истиот оној со кој загубија токму од Мајами во финалето во 2006 година. - Навистина уште не можам да поверувам - изјави Новицки (32), кој постигна 21 поен и го освои трофејот за најкорисен играч во финалето (МВП). Тој и Џејсон Тери (33), кој ги предводеше Маверикс со 27 коша, се единствените двајца играчи кои останаа од ...
| | веќе видена | слични

Новицки им ги излечи срцата на фановите во Кливленд За првпат во клупската историја Далас маверикс стана шампион на НБА откако во големото финале со вкупни 4-2 го совлада фаворизираниот Мајами славејќи ја титулата на теренот на противникот по триумот од 105:95. Легендарниот Германец Дирк Новицки е прогласен за МВП на финалето откако на шесте финални средби уфрли 27, 24, 34, 21, 29 и 21 поен и сето тоа со висока температура и скинат лигамент на средниот прст од левата рака. Во добата кога професионалната кошарка во Америка се игра во неверојатна брзина, кога често физичките предиспозиции се поважни од тактиката, а поседувањето на мегаѕвезди во тимот е речиси гаранција за успехот, логично беше тимот на Мајами да стигнеше до титулата, вторпат за пет години и тоа повторно против Далас. Но, не се игра кошарката само брзо, а ниту атлетизмот и ѕвездениот статус не ги носат трофеите сами по себе. Кошарката се игра со срце. Тогаш не е важно што вашиот плејмејкер има 38 години, што најдобриот играч има 32, што ...
| | веќе видена | слични

Крилниот кошаркар на Мајами хит, Крис Бош беше еден од најтажните играчи по поразот од 2-4 во финалето на НБА од Далас маверикс. Тој им честиташе на противниците за освоената титула, но емоционално падна пред да влезе во соблекувалната. Почна да плаче, покажувајќи под колкав стрес и притисок биле домашните кошаркари за време на решавачкиот меч од финалната серија, во кој, ама баш ништо не им одеше од рака.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 691 | | | веќе видена

-Нека продолжи традицијата, младите да ја практикуваат, тие се тие што треба да ја градат државата, изјави Златановски. Тој верува дека ќе го следи ...
сите 322 | | | веќе видена

Јелена повторно се огласила од Кина, но Душко го нема на видик.Јавноста и понатаму бруи за аферата на Јелена Карлеуша и фудбалерот Дгњен Врањеш. Мислењата се ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новицки: Ова беше фантастично возење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: