Како да се вклучите на автопатот Демир Капија-Смоквица, а да не згрешите


Ако сакате да возите по автопатот Демир Капија – Смоквица во правец Скопје – Гевгелија. На клучката пред Демир Капија треба да се исклучите за Скопје, да се спуштите под надвозникот и да продолжите само право следејќи ја таблата Гевгелија, објаснуваат од АМСМ. Од 24.04.2018 година од 11:00 часот оваа делница е целосно оспособен а за одвивање на сообраќај.
| | веќе видена | слични

Спортскиот клуб „Клисура” од Демир Капија во соработка со општина Демир Капија го најави петтото продолжение на интернационалниот фестивал за спортови во природа International OUTDOOR festival 2018 Оддржувањето на сите спортско-рекреативни и други активности во склоп на фестивалот ќе се случуваат на територијата на општина Демир Капија. Целта на овој голем настан е преку рекреативното спортување во природа и дружење, и ширењето на позитивните вибрации да се постигне зајакнување на вредностите помеѓу младите, толеранција, почит на различности, еколошка свесност, здрав начин на живеење, креативен активизам итн. „По овој повод ги покануваме за соработка и учество сите спортски федерации и клубови на планинари ,велосипедисти, алпинисти, кајакари, параглајдеристи, извидници, спелеолози и сите љубители и почитувачи на природата и доброто незаборавно дружење“, велат организаторите. Целосната програма може да ја погледнете на следниот ЛИНК .
| | веќе видена | слични

Приклучувањето на новата автопатска делница кај Демир Капија направи мала збунка за оние кои патуваат кон Гевгелија. Малку сѐ станува измешано и многу е лесно да се згреши патот. Според директорот на Ј.П. Државни патишта, Зоран Китанов, македонските и странските возачи не знаат добро да читаат знаци. Кога нема задолжена полициска патрола ангажирана од Неготино, повеќето возачи продолжуваат право на стариот пат. На социјалните мрежи излезе интересна слика за “случаен минувач“ кој со сигурност не го згрешил патот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Возачите грешат, полицајците помагаат. Прикличувањето на новата автопатска делница кај Демир Капија ги збуни оние кои патуваат кон Гевгелија. Единствени кои точно го погодија новиот автопат се „блех" музикантите. Ним не им требаа патоказни знаци бидејќи ги следаа банктотите кои доаѓаа од градителите на последната автопатска делница на „Пријателство". Таква среќа немаат странците кои минуваат низ Македонија. Но, тие и македонските возачи не знаат добро да читаат знаци, смета директорот на Ј.П. Државни патишта Зоран Китанов. Кога нема задолжена полициска патрола ангажирна од Неготино, повеќето возачи продолжуваат право на стариот и иззабен пат до Смоквица. Хаосот настанал откако новиот автопат е пуштен, а знаците се премали и затскриени, тврди градончалникот на општина Демир Капија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 15,00 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на патничко возило “Опел Омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин Богородица, по што возачот го сопрел возилото и се дал во бегство. При преглед на наведеното возило биле пронајдени 10 лица-мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека, регистарските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило “Опел Кадет” сопственост на лице од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Завчера Скопјанец се обидел да прокриумчари мигранти, но намерата не му успеала. Завчера, како што информираат од МВР во 15,00 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на патничко возило “Опел Омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин Богородица, по што возачот го сопрел возилото и се дал во бегство. При преглед на наведеното возило биле пронајдени 10 лица-мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека, регистарските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило “Опел Кадет” сопственост на лице од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
9 копии

Десет мигранти биле откриени во автомобил на патот Демир Капија – Смоквица. Возачот избегал кога забележал дека го брка полиција. Според информациите на МВР, завчера во 15 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на автомобил „опел омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин „Богородица“. По ова, возачот го сопрел возилото и избегал. Во возилото биле пронајдени 10 мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека регистарските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило „опел кадет“ сопственост на лице од Скопје. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МВР, откако го забележале возилото на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија - Смоквица, полициски службеници му дале знак за запирање, но возачот продолжил да се движи кон „Богородица“. Дури потоа сопрел, излегол од возилото и се дал во бегство. При прегледот на возило е утврдено дека регистарските таблички му припаѓаат на „Опел Кадет”, сопственост на лице од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. 
| | веќе видена | слични

Девет мигранти од Пакистан и еден мигрант од Непал биле откриени вчера, на 9.5.2018 година, во 15 часот на регионалниот пат Негорци – Прдејци, кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, при контрола на автомобил.Полициски службеници му дале знак за запирање на „Опел омега", но, возачот не го запрел возилото и продолжил да се движи кон граничниот премин Богородица.Потоа, возачот го сопрел автомобилот и се вдал во бегство. Тогаш при прегледот на „Опел омегата" биле откриени мигрантите. Од извршените проверки било утврдено дека регистерските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило „Опел кадет", сопственост на лице од Скопје, соопшти денес МВР. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет мигранти, девет од Пакистан и еден од Непал, се пронајдени во возило „Опел Омега” кое завчера попладнето се движело кон граничниот премин „Богородица“.Како што соопшти МВР, откако го забележале возилото на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, полициски службеници му дале знак за запирање, но возачот продолжил да се движи кон „Богородица“. Дури потоа сопрел, излегол од возилото и се дал во бегство.При прегледот на возило е утврдено дека регистарските таблички му припаѓаат на „Опел Кадет”, сопственост на лице од Скопје.Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 322 | | | веќе видена

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 405 | | | веќе видена

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 286 | | | веќе видена

Именувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање се смета за силна „шлаканица” од страна на претседателот Стево Пендаровски за ДУИ, велат ...
сите 262 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да се вклучите на автопатот Демир Капија-Смоквица, а да не згрешите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: