Весела географија: Kои градови се Александар Велики, Мочуриште, Данок…

3 копии

Во светот постојат 7.106 живи јазици, па агенцијата „On The Go Tours“ одлучи да се позанимава со буквален превод на имињата на дел од поголемите градови во светот. – Кандахар (Авганистан) – Александар Велики – Лисабон (Португалија) – Безбедно пристаниште – Берлин (Германија) – Мочуриште – Тирана (Албанија) – Дневник – Луанда (Ангола) – Данок – Буенос Аирес (Аргентина) – Добар ветер – Виена (Австрија) – Белата тврдина – Баку (Азербејџан) – Град на ветерот – Дака (Бангладеш) – Мало грмушесто дрво – Брисел (Белгија) – Куќа во мочуриштето – Сараево (Босна и Херцеговина) – Двор, палата – Рио де Жанеиро (Бразил) – Јануарска река – Софија (Бугарија) – Мудрост – Богота (Колумбија) – Посеани полиња – Сантијаго де Куба (Куба) – Свети Јаков од плодната земја – Копенхаген (Данска) – Трговско пристаниште – Каиро (Египет) – Победник / Победнички – Лаутока (Фиџи) – Удар на копје / Околу бикот – Акра (Гана) – Мравки – Гватемала Сити (Гватемала) – Град на шумата – Тегусигалпа (Хондурас) – Сребрена планина ...
| | веќе видена | слични

Во светот постојат 7.106 живи јазици, па агенцијата „On The Go Tours" одлучи да се позанимава со буквален превод на имињата на дел од поголемите градови во светот.- Кандахар (Авганистан) - Александар Велики- Лисабон (Португалија) - Безбедно пристаниште- Берлин (Германија) - Мочуриште- Тирана (Албанија) - Дневник- Луанда (Ангола) - Данок- Буенос Аирес (Аргентина) - Добар ветер- Виена (Австрија) - Белата тврдина- Баку (Азербејџан) - Град на ветерот- Дака (Бангладеш) - Мало грмушесто дрво- Брисел (Белгија) - Куќа во мочуриштето- Сараево (Босна и Херцеговина) - Двор, палата- Рио де Жанеиро (Бразил) - Јануарска река- Софија (Бугарија) - Мудрост- Богота (Колумбија) - Посеани полиња- Сантијаго де Куба (Куба) - Свети Јаков од плодната земја- Копенхаген (Данска) - Трговско пристаниште- Каиро (Египет) - Победник / Победнички- Лаутока (Фиџи) - Удар на копје / Околу бикот- Акра (Гана) - Мравки- Гватемала Сити (Гватемала) - Град на шумата- Тегусигалпа (Хондурас) - Сребрена планина / Местото каде што живее елитата- ...
| | веќе видена | слични

Во светот постојат 7.106 живи јазици, па агенцијата „On The Go Tours“ одлучи да се позанимава со буквален превод на имињата на дел од поголемите градови во светот. – Кандахар (Авганистан) – Александар Велики – Лисабон (Португалија) – Безбедно пристаниште – Берлин (Германија) – Мочуриште – Тирана (Албанија) – Дневник – Луанда (Ангола) – Данок – Буенос Аирес (Аргентина) – Добар ветер – Виена (Австрија) – Белата тврдина – Баку (Азербејџан) – Град на ветерот – Дака (Бангладеш) – Мало грмушесто дрво – Брисел (Белгија) – Куќа во мочуриштето – Сараево (Босна и Херцеговина) – Двор, палата – Рио де Жанеиро (Бразил) – Јануарска река – Софија (Бугарија) – Мудрост – Богота (Колумбија) – Посеани полиња – Сантијаго де Куба (Куба) – Свети Јаков од плодната земја – Копенхаген (Данска) – Трговско пристаниште – Каиро (Египет) – Победник / Победнички – Лаутока (Фиџи) – Удар на копје / Околу бикот – Акра (Гана) – Мравки – Гватемала Сити (Гватемала) – Град на шумата – Тегусигалпа (Хондурас) – Сребрена планина / Местото каде што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Весела географија: Kои градови се Александар Велики, Мочуриште, Данок…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: