Пласманот на ЕП заверен со победа

На најдобар можен начин машката ракометна репрезентација на Македонија го потврди својот пласман на европското првенство во Србија во јануари 2012 година. Со победа над БиХ во последниот меч од групната фаза на квалификациите 25:19, нашите репрезентативци го запечатија второто место кое не носи во Ниш, каде најверојатно ќе ги играме средбите од групата на ЕП. Откако Унгарија ја победи селекцијата на Естонија во денешниот прв меч со 34:27 стана јасно дека дуелот со БиХ нема резултатско значење. Но, нашите ракометари им се оддолжија на навивачите кои ја наполнија арената „Борис Трајковски“ (7000 гледачи) за да го поздрават пласманот на континенталниот собир со една убава игра, атрактивен ракомет и победа. Во победата над БиХ, Кире Лазаров постигна 6 гола, по 4 додадоа Мојсовски, Ф. Лазаров и С. Стоилов. Кај селекцијата на БиХ најефикасен беше Стојановиќ со 6 гола.
| | веќе видена | слични

Две источноевропски репрезентации, плус неизбежниот ривал од Скандинавија, би ја сочинувале групата по мерка на најдобрите македонски ракометари, кои денеска ќе ги дознаат своите противници во прелиминарната фаза на Европското првенство 2012 во Србија. Ждрепката е закажана за 12 ч. во центарот „Белекспо“ во Белград, а пред неа се знае дека Македонија ќе игра во групата Б во Ниш и со тоа ги избегна домаќинот Србија, кој ќе биде во групата А во Белград, како и Унгарија од групата Ц во Нови Сад и Хрватска од групата Д во Вршац. Во спортската сала „Чаир“ избраниците на селекторот Звонко Шундовски нема да се сретнат ни со Словенија, со Русија и со Словачка, бидејќи тие заедно со Македонија се во четвртиот шешир. Покрај Полска и Хрватска, во првиот шешир се и Франција и Германија, во вториот покрај Унгарците се Данска, Норвешка и Шведска, а во третиот покрај Србите се најдоа и Шпанија, Исланд и Чешка. „Во ваква силна конкуренција речиси сеедно е кој ќе ни падне, но, ако можам да избирам, би ги одбрал Полска, ...
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ ВО ПРЕСРЕТ НА ЖДРЕПКАТА ЗА ГРУПИТЕ ОД ЕП 2012 Потребна ни е поголема организација зашто заостануваме зад другите. ЕП е посилно од СП, но ветувам дека ќе го оставиме срцето на терен - вели Кирил Лазаров По 14 години остваривме еден ракометен сон. Македонија повторно ќе игра на завршница од ЕП за мажи. Апетитите сега се поголеми. Во групата се очекува барем една победа и освојување на третото место, што ќе ни ги отвори вратите да играме и во втората фаза, на завршницата во Србија. Со ваков пласман ќе добиеме можност за полесен противник во следниот квалификациски циклус (бараж) за СП 2013 година во Шпанија. Во зависност од резултатот во Србија, ќе имаме можност дури и да се бориме за олимписка норма. За да се остварат желбите, треба да се има и малку среќа во денешната ждрепка за составот на групите од завршницата на ЕП во Србија. - Пред доаѓањето на оваа дружба ја облеков кошулата на која ја има бројката 3. Симболиката е едноставна, посакувам да бидеме трети во групата во Ниш и да имаме продолжен ...
| | веќе видена | слични

На ЕП во Србија познато е дека Хрватска ќе игра во Вршац, Унгарија во Нови Сад, Србија во Белград (сала Пионир), а Македонија во Ниш. Нив ќе им се придружат селекциите од барабаните: Прв: Франција, Хрватска, Германија, Полска. Втор: Данска, Норвешка, Унгарија, Шведска. Трет: Србија, Исланд, Шпанија, Чешка. Четврт: Словенија, Русија, Македонија, Словачка.
| | веќе видена | слични

Најдобрата селекција на Македонија пред денешната полуделегирана ждрепка е сместена во групата Б, во Ниш, каде во првата фаза сигурно нема да игра против Србија, Унгарија и Хрватска, кои исто така ќе бидат "домаќини" во своите групи Денеска во Белград (12 ч.) со полуделигирана ждрепка ќе бидат одредени четирите групи во пресрет на ЕП во ракомет за мажи, кое од 15 до 29 јануари, идната година, ќе се одржи во Србија. Велиме полуделигирана бидејќи Европската ракометна федерација веќе ги одреди "домаќините" во четирите групи - Србија (група А, Белград), Македонија (група Б, Ниш), Унгарија (група Ц, Нови Сад) и Хрватска (група Д, Вршац). Тоа значи дека овие четири селекции нема да можат да се сретнат во првата рунда кога ќе се играат натпреварите по групи. На претстојното ЕП ќе играат: Франција (актуелен шампион), Србија (домаќин) и екипите кои преку квалификациските натпревари се изборија за учество на првенството на Стариот континент: Македонија, Хрватска, Чешка, Данска, Шпанија, Германија, Унгарија, Исланд, ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија Звонко Шундовски во пресрет на утрешната ждрепка за групите на ЕП во Србија за Телма изјави дека посакувани противници се Полска од првата група, Шведска или Норвешка од втората и Чешка од третата како идеална група за нашата селекција. Според Шундовски добро би било да ги избегнеме селекциите на Франција, Данска и Шпанија.Подготвени сме да одоговриме на овој предизвик иако ЕП е посилно натпреварување од СП. Ждрепката ќе се одржи утре напладне во Белград.
| | веќе видена | слични

Ракометна еуфорија повторно ја зафаќа Македонија. Македонската машка ракометна репрезентација победнички ги заврши квалификациите и обезбеди пласман на Европското првенство, кое ќе се одржи во Србија во јануари следната година. Во фантастична атмосфера, пред полните трибини во салата „Борис Трајковски“, ракометарите го исполнија своето ветување и со триумф над БиХ (25-19) го прославија пласманот на ЕП. Иако пласманот на континенталниот шампионат беше потврден уште пред мечот, по триумфот на Унгарија над Естонија (34-27), македонските ракометари уште еднаш го покажаа победничкиот карактер. Од капитенот Кире Лазаров, кој беше најефикасен со шест гола, и голманот Борко Ристовски со фантастични 20 одбрани, до најмладиот во репрезентацијата, Дејан Манасков, сите до еден беа единствени во желбата со триумф пред домашната публика да го завршат овој успешен квалификациски циклус и да го прослават пласманот на ЕП. Тоа ќе биде второ учество на машката ракометна репрезентација на континенталните шампионати, по 14 ...
| | веќе видена | слични

Натпреварите од првата фаза на ЕП во Србија македонската репрезентација ќе ги игра во Ниш. Организаторите на ЕП во Србија имаа среќа на шампионатот да се пласираат три репрезентации од нивните соседни држави, што сигурно ќе им донесе многу публика, па, според тоа, со одлука на ЕХФ, тие се распределени да играат во најблиските градови до нив. Така Македонија како град-домаќин го доби Ниш, Хрватска ќе игра во Вршац, Унгарија во Нови Сад, а групата во Белград е резервирана за селекцијата на Србија. Во пресрет на утрешниот ждреб, со кој ќе бидат одредени групите на ЕП, Македонија е во четвртиот барабан. Освен трите претходно распоредени репрезентации во групите, за противници не може да ги добие и трите други селекции од четвртиот барабан, Словенија, Русија и Словачка. Во првиот барабан според рејтингот се наоѓаат репрезентациите на Франција, Хрватска, Германија и на Полска. Од вториот барабан ждребот ќе го очекуваат селекциите на Данска, Норвешка, Унгарија и на Шведска. Во третиот барабан е домаќинот Србија, ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на селекторот Звонко Шундовски утре напладне ќе ги дознаат противниците на ЕП 2012 Колективната игра е главна одлика на оваа генерација ракометари Македонската машка ракометна репрезентација утре напладне во Белград ќе ги дознае противниците во прелиминарната фаза на Европското првенство (ЕП), кое од 15 до 21 јануари 2012 година ќе се одржи во Србија. Македонските ракометари се во четвртиот барабан, заедно со Словенија, Русија и со Словачка. Според полудиригираната ждрепка, однапред е одредено дека Македонија ќе игра во групата Б, во Ниш и нема да може да се сретне и со Србија, Хрватска и со Унгарија. Србија ќе биде во групата А (во Белград), Унгарија во Ц (Нови Сад), а Хрватска во Д (Вршац). - Не би сакал да ја добиеме Франција од првиот барабан, а кога би одбирал помеѓу Полска и Германија, би се одлучил за Полска, бидејќи ни е стар познајник. Германците ги краси нивната позната упорност. Од вториот барабан најдобро би ни дошла Шведска или Норвешка, а од третиот Чешка. Би сакал Македонија на ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија со нетрпение ја чека ждрепката за групите за престојното ЕП во Србија во 2012 година. Утре точно на пладне во Белград ќе бидат одредени четирите групи за шампионатот, а едно е сигурно, Македонија ќе биде во групата која своите средби ќе ги игра во Ниш. Домаќинот ги постави Македонија како домаќин во Ниш, Хрватска во Вршац, Унгарија во Нови Сад и Србија во Белград, па тоа значи дека овие селекции нема да можат да бидат наши ривали во групната фаза. Бидејќи сме во четвртиот барабан заедно со Словенија, Русија и Словачка, тоа исто така значи дека и од овие три селекции нема да имаме противник во првата фаза. Од останатите селекции на шампионатот, ова се можните ривали за нашата селекција: од првиот барабан тоа се Франција, Германија или Полска. Од вториот барабан: Данска, Норвешка или Шведска, и од третиот барабан - Исланд, Шпанија или Чешка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дебатата што се разви по иницијативата за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за помилување, покрај меѓупартиските препукувања и толкувањата на ...
сите 628 | | | веќе видена

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 634 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 89 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 189 | | | веќе видена

Според доминантните особини на вашиот хороскопски знак, може да се заклучи и на кој начин лажете, колку тешко ви паѓа тоа или колку лесно посегнувате по ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пласманот на ЕП заверен со победа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: