Како политичките притисоци ги направија судиите сервилни?

2 копии

Адвокатите кои добро ги познаваат судиите коментираат за некои од нив дека не можат да ги препознаат во судница кога се судат некои од политичките процеси, како што е на пример судско- политичкиот процес на СЈО. Еден таков случај е судјата Бошевски. За него, како што дознава Денешен, од тројца адвокати кои побараа да останат анонимни, во минатото имаше мислење дека е еден од најпрофесионалните и совесни судии, дека е многу смирен, сталожен, сериозен, се држи до законот и неосудува некого без цврсти докази дека е виновен. Но, сега велат адвокатите, не можеме да го препознаеме. -Најпрвин бевме изненадени кога се најде на листата на партиските судии кои треба да ги судат функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, што секому му е јасно дека е еден политички процес со политички цели, а без правна подлога. За таа цел, незаконски прибавените аудио снимки со притисок врз поранешниот претседател на апелациониот суд Светлана Шопова се прогласија за законски доказ, надвор од сите законски норми и меѓународни искуства. Свесни дека и ...
| | веќе видена | слични

Замислите ги оние снимки од Хашкиот трибунал, на кои не би се гледале ликовите на судиите и обвинителите, туку само на обвинетите. Замислете во хашкиот трибунал судија да фалсификува записник, или да се раздере на некој адвокат или обвинет, или да види дека на обвинителот не му е денот, или не знае како да се снајде, па тој судијата да ја одработи и неговата работа. Замислите во Хашкиот трибунал тортура на обвинетите со секојдневни рочишта за различни предмети и со 12 часовни судења. Замислете судиите еден ден да носат една одлука, па по некој ден откако некој ги обработил да си ја поништат одлуката пред сите јавно, и да донесат обратна од таа одлука. Замислите во Хашкиот трибунал како за еден политичар снимките се пуштаат без јавност, а за друг со сите новинари седнати во судница, а притоа за првиот снимките се легално прибавени, а за вториот нелегално. Замислите во Хашкиот трибунал на еден обвинет да му закажуваат рочиште на два месеци, а на друг секој ден по 12 часа на ден. Замислете во Хашкиот трибунал, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судиите во процесите на СЈО отидоа до таа мерка, што почнаа да ги фалсификуваат записниците, со правење измени што кажале адвокатите и неправедно обвинетите, објавува Денешен повикувајќи се на изјави на дел од адвокатите. Имено, во неколку од случаите, одбраната и обвинетите забележале сериозни остапувања на она што го добиваат на хартија како записник кој никој не го потпишува, и она што било кажано во судницата и снимено од камерата. Како што во повеќе наврати дел од адвокатите говореа, во судницата веќе не се знае кој е судија, а кој е обвинител, бидејќи судиите со сета сила и знаење се посветени да им помогнат на обвинителите од СЈО, па се спуштиле на тоа ниво да ги фалсификуваат записниците. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека секој чекор на судиите внимателно се следи и бележи. Уредно се води евиденција за прекршувањата кои ги прави секој судија поединечно. Сега не се поднесуваат претставки до судскиот совет, бидејќи како и целиот судско обвинителски систем и Судскиот совет е под закана и уцена, и каков и доказ ...
| | веќе видена | слични

Посебно оние кои судат некои од политичките процеси, како што е на пример судско- политичкиот процес на СЈО. Еден таков случај Денешен бил судијата Бошевски. Како политичките притисоци ги направија судиите сервилни? Порталот Денешен во анализа за состојбата во судството пренесува изјави на адвокати кои предупредуваат дека неколку судии од професионалци во својата фела сега не можат ад се препознаат. Посебно оние кои судат некои од политичките процеси, како што е на пример судско- политичкиот процес на СЈО. Еден таков случај Денешен бил судијата Бошевски. Кој според важел за еден од најпрофесионалните и совесни судии, многу смирен, сталожен, сериозен, се држл до законот и неосудува некого без цврсти докази дека е виновен. Но како што велат за Денешен, сега не можеле да го препознаат откако се нашол на листата на партиски судии кои треба да ги судат функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, што секому му е јасно дека е еден политички процес со политички цели, а без правна подлога, пишува во анализата на Денешен. Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како политичките притисоци ги направија судиите сервилни?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: