Бергант: Прва задача на новата влада е решавање на спорот со Грција

Македонија не може да биде сива зона на Балканот и затоа прва задача на новата македонска влада треба да биде решавање на спорот со Грција, смета словенечкиот амбасадор во земјава, Ален Бергант. - Се надевам дека што поскоро ќе се најде компромисно решение, а како што знаеме, сега сите партии во парламентот постигнаа согласност за референдум. Значи, кога ќе се најде компромисно решение, заедно Владата, Собранието, опозициските партии, претседателот на државата, да излезат пред македонскиот народ и да кажат: ова е компромисно решение, ова е добро за Република Македонија и тоа ќе значи напредок кон НАТО - вели Бергант во интервју за Радио „Слободна Европа“. Според него, Македонија нема друга алтернатива освен приклучување кон НАТО и ЕУ. - Македонија не може да биде сива зона тука на Балканот. Имате две соседни држави, Бугарија и Грција, кои се членки на двете организации, Албанија на една од нив, Србија исто така се движи напред, така што јас мислам дека не треба и воопшто да се размислува, бидејќи немате ...
| | веќе видена | слични

Имате две соседни држави, Бугарија и Грција, кои се членки на двете организации, Албанија на една од нив, Србија исто така се движи напред, така што јас мислам дека не треба и воопшто да се размислува, бидејќи немате друга подобра алтернатива од ЕУ и од НАТО, вели Бергант Ален Бергант, словенеЧки амбасадор во Македонија Првата задача на новата македонска влада ќе биде продолжување на реформите и решавање на најзначајното прашање за евроатлантските интеграции на Македонија - продолжување на преговорите со Грција, изјави амбасадорот на Словенија во Македонија, Ален Бергант. - Се надевам дека што поскоро ќе се најде компромисно решение, а како што знаеме сега сите партии во парламентот постигнаа согласност за референдум. Значи, кога ќе се најде компромисно решение, заедно Владата, Собранието, опозициските партии, претседателот на државата, да излезат пред македонскиот народ и да кажат - ова е компромисно решение, ова е добро за Република Македонија и тоа ќе значи напредок кон НАТО - вели Бергант во интервју ...
| | веќе видена | слични

Македонија нема друга алтернатива освен приклучување во НАТО и ЕУ. Македонија не може да биде сива зона тука на Балканот, дециден е Ален Бергант, амбасадор на Словенија во Република Македонија. “Не треба воопшто да се размислува, бидејќи немате друга подобра алтернатива од ЕУ и НАТО и поради тоа уште еднаш сакам да повторам дека треба да се продолжи со реформите и убеден сум дека годинава ќе можеме да забележиме успех во понатамошното приближување на Македонија кон ЕУ и НАТО“, изјави Бергант. Тој смета дека првата задача на новата македонска влада треба да бидат реформите и решавањето на најзначајното прашање за евроатланските интеграции на Македонија, а тоа е спорот со името. Оптимистичка порака за приближувањето на Македонија кон ЕУ пристигна и од Брисел. “Македонија може да биде следната земја од регионов со која Европската унија ќе почне преговори за членство. Моментот за Македонија сега настапува и очекувам Атина и Скопје да го искористат тој момент за да постигнат решение за името“, рече еврокомесарот ...
| | веќе видена | слични

Добивањето датум за преговори за влез во ЕУ за Македонија е поврзано со прашањето за името и очекуваме по конституирањето на Собранието и изборот на Владата, медијаторот на ОН, Метју Нимиц, да преземе конкретни активности за да го динамизира прашањето и конечно да дојдеме до заемно прифатливо решение, изјави претседателот Иванов. “Прво треба да им честитаме на Хрватите што добија позитивен сигнал од Брисел. Тоа е позитивно за целиот наш регион и охрабрување за Македонија. Како што кажа еврокомесарот Штефан Филе, следна е Македонија која треба да добие датум за преговори“, рече Иванов.
| | веќе видена | слични

Сосема е реално Македонија до крајот на годината да ги почне преговорите за членство во Европската унија. Вака шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, ја толкува последната изјава на комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, во која тој оптимистички најави дека сега е дојден моментот за Македонија да биде следната држава која по Хрватска ќе влезе во Унијата, а, воедно, ги охрабри властите во Скопје и во Атина поенергично да пристапат кон решавање на спорот за името. Претседателот Иванов, честитајќи и го на Хрватска завршувањето на преговорите, истакна дека очекува по формирањето на новата влада посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, да преземе конкретни активности за да го динамизира прашањето, и конечно да се дојде до заемно прифатливо решение. - Ние сме реалисти во Македонија Очекуваме и грчката страна да постапува конструктивно, како што и ние сме конструктивни на секој предлог од Нимиц и да придонесеме регионот да живее во мир, во согласност со демократските перспективи на Балканот - рече Иванов. ...
| | веќе видена | слични

Првата задача на новата македонска влада ќе биде продолжување на реформите и решавање на најзначајното прашање за евроатлантските интеграции на Македонија - продолжување на преговорите со Грција, изјави амбасадорот на Словенија во Македонија, Ален Бергант. „Се надевам дека што поскоро ќе се најде компромисно решение, а како што знаеме, сега сите партии во парламентот постигнаа согласност за референдум. Значи, кога ќе се најде компромисно решение, заедно владата, Собранието, опозициските партии, претседателот на државата да излезат пред македонскиот народ и да кажат - ова е компромисно решение, ова е добро за Република Македонија и тоа ќе значи напредок кон НАТО“, вели Бергант за Радио Слободна Европа. Тој посочува дека од државите во регионот Црна Гора добро напредува и веќе има кандидатски статус, така што очекува Подгорица да добие некои позитивни сигнали од Брисел, а можеби и Србија. „Се надевам, на овој воз да и' се приклучи и Македонија, значи да не биде изолирана, туку да се движи напред. Оваа Влада ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 306 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бергант: Прва задача на новата влада е решавање на спорот со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: