Талибанците се одмаздуваат за Осама

Во два бомбашки напада завчера во Пешевар загинаа 70 луѓе, а 104 се повредени, соопшти локалната полиција. Експлозиите се случиле во близина на станбена зграда во дел од градот во кој се наоѓаат канцелариите на политичари и воени станбени објекти, како и редакциите на неколку весници.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бомбаш-самоубиец вчера активира експлозив во банка во Исламабад. Во инцидентот е убиен еден од чуварите на банката, а најмалку четири лица се повредени. Полицијата претпоставува дека бројот на жртвите е поголем. Бомбашот-самоубиец влегол во банката и го активирал експлозивот што го носел на себе кога обезбедувањето се обидело да го запре, изјави претставник на полицијата. Ваквите бомбашки напади се чести во Пакистан, а во голем дел одговорноста за нив ја презема Движењето на пакистанските талибанци. Во Исламабад последниот голем напад беше извршен во 2009 година, а најмалку десетина лица загинаа во мај годинава во напад во градот Чарсада, во областа Шабкадар. Банките и економските институции во Пакистан многу ретко се цел на вооружените бунтовници. Доколку продолжат нападите како денешниот, тоа може да ги исплаши странските инвеститори.
| | веќе видена | слични

Најмалку 70 лица биле убиени, а 104 биле повредени во два бомбашки напади во пакистанскиот град Пешевар, соопшти локалната полиција Експлозиите се случиле во близина на станбена зграда, во чија близина се наоѓаат редакциите на неколку весници. Првата експлозија била релативно мала, но кога луѓето се приближиле до местото на инцидентот, се случила втора поголема експлозија. Сé уште не е познато што ја предизвикало првата експлозија, додека втората се случила откако бомбаш-самоубиец на мопед активирал 10 килограми експлозив. Пакистанските власти соопштија дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми, бидејќи голем број од повредените се во критична состојба. Сé уште ниту една група не презела одговорност за нападот. Претставник на пакистанските талибанци изјавил оти тие не напаѓаат невини луѓе, а дека странските тајни служби се обидуваат да ги обвинат за нападите, пренесува МИА.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 305 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Франција го предупреди Иран дека кршењето на обврските кон нуклеарниот договор од 2015 година ќе претставуваат сериозна грешка, односно дека Франција, Велика ...
сите 36 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талибанците се одмаздуваат за Осама

Од:
До кого (е-маил):
Порака: