МИСТЕРИЈА: Последната кавга на Гоце и Даме за востанието


Една од најголемите загатки на македонската историја од илинденското време е солунската средба на Гоце Дел ч ев и Даме Груев на Велигден 1903 година за ре ш ението од јануари таа година да се крене востание. За едни, средбата била големо разо ч арува њ е за Гоце, за други, тој и Даме на крајта сепак постигнале некаква согласност. Ш то навистина зборувале двајцата војводи? ‘ Отидов во гимназијата ( ч иј објект одамна не постои, н.з.) и го сретнав Дел ч ев во долниот салон крај скалите кои водеа кон горниот салон, пред кабинетот за физика и математика. Бе ш е обле ч ен во нова европска облека. Ме пре ч ека насмевнат и се поздравивме празни ч но. Потоа ми ка ж а дека ме викнал за да ми сооп ш ти дека се сретнал со Груев’, сведо ч ел војводата Крсто Лазаров во 1930 година, на бара њ е на неговите пријатели да ка ж е се ш то знае за средбата во Солун. Една од клу ч ните епизоди пред Илинденското востание , но и пред загинувањето на Гоце Делчев во Баница, е неговата средба со Даме Груев во Солун за време ...
| | веќе видена | слични

Општина Демир Хисар ја одржа манифестацијата „Денови на Смилевскиот Конгрес“, со што уште еднаш потсети на времето од пред 115 години кога во селото Смилево од 2 до 7 мај 1903 година се одржал Смилевскиот Конгрес.Годинава во рамки на манифестацијата беше отворена изложба на тема„Смилево и Даме – наша светост“, учениците од ОУ „Даме Груев“ од Смилево приредија рецитал, а историски час за Смилевскиот Конгрес одржа Тања Апостоловска Ѓорѓиевска, директорка на тамошното училиште.-Смилевскиот Конгрес е плочникот до Илинденското востание, историски настан длабоко врежан во свеста на македонскиот народ што трајно ја определи неговата иднина. Силно, и вечно македонски се, и ќе останат спомените за Даме Груев и сите историски личности и настани како постојан потсетник за долгиот, макотрпен, трнлив и неизвесен пат, но одлучен чекор во поставувањето на темелите на македонската државност, истакна градоначалникот на општина Демир Хисар, Марјанче Стојановски, на манифестацијата „Денови на Смилевскиот Конгрес“ што се одржа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 194 | | | веќе видена

Лав Од сите огнени знаци, лавовите се најромантични. Тие имаат „најголемо срце“, а нивните врски се секогаш страствени и моќни. Иако многумина ги доживуваат ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МИСТЕРИЈА: Последната кавга на Гоце и Даме за востанието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: